CHP’li Öztürk Yılmaz’dan "Filistin Devleti"...

CHP'li Öztürk Yılmaz'dan "Filistin Devleti" açıklaması

"Başkenti Doğu Kudüs olacak egemen ve bağımsız bir Filistin Devleti'nin tanınmasının gereği yapılmalı”

16 Mayıs 2018 - 15:57

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, başkenti Doğu Kudüs olacak egemen ve bağımsız bir Filistin Devleti'nin tanınmasının gereğinin yapılması gerektiğini söyledi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Filistin'de yaşananları hatırlatarak, cuma günü İslam İşbirliği Teşkilatının İstanbul'da toplanacağını belirtti. Somut adımlar atılmasının gerektiğini vurgulayan Yılmaz şunları söyledi: 

"Birinci şık olarak başkenti Doğu Kudüs olacak egemen ve bağımsız bir Filistin Devleti'nin tanınmasının gereği yapılmalı. İki, Ortadoğu barış sürecinin yeniden canlandırılması gerekiyor. Bunun için İsrail üzerinde yegane güç kullanan ABD, ama o da taraf. Hal böyle olunca bazı ülkelerin gönüllü grup oluşturup, güçlerini birleştirip ABD üzerine baskı yapıp, İsrail'i barış masasına çekmesi gerekiyor. Üç, müzakerelerin Birleşmiş Milletler (BM) zemininde yapılması lazım ve BM Genel Sekreteri'nin bizatihi arabuluculuğu ve uhdesinde gerçekleşmesi lazım. Son olarak Filistin'e uygulanan yaptırımlar, ambargo her neyse bunun bir listesinin çıkartılması ve üye ülkelerin bunları çözebilecek eylem planını kabul etmesi ve devreye sokması gerekiyor."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZBAN ÇALIŞANLARINA NE VERİLDİ ONLAR NE İSTİYOR?
İZBAN ÇALIŞANLARINA NE VERİLDİ ONLAR NE İSTİYOR?
Vicdansızlık! Atı arabanın arkasına bağlayıp...
Vicdansızlık! Atı arabanın arkasına bağlayıp...