İZMİR-ÇEŞME’DE YAKIT TEMİZLİĞİ
Reklam
  • Reklam

İZMİR-ÇEŞME'DE YAKIT TEMİZLİĞİ

29 Aralık 2016 - 10:45

İzmir’de, turistik ilçe Çeşme kıyılarını siyaha boyayan yakıt kirliliğini temizleme çalışmaları yağmura rağmen 12 gündür devam ederken, denizin içerisinde az bir yakıtın kaldığı, kıyılardaki temizleme çalışmalarının ise 80 derece suyla ve özel solüsyonlarla yıkanarak temizleneceği belirtildi.
Çeşme ilçesinde, karaya oturan ve oluşan yırtılma nedeniyle denize 50 ton yakıt sızdıran Lady Tuna adlı gemi en önemli plajları kirletti. Bölgede onlarca işçiyle yakıtı temizleme çalışmaları devam ederken, Ilıca Oteli plajındaki temizlik çalışmaları tamamlandı. Yağmura rağmen çalışmaların 12. gününde Paşa Limanı’na yoğunlaşan ekipler, kalın bir tabaka şeklindeki yakıtları pompalar yardımıyla bidonlara doldurdu.

Taşlar 80 derecelik solüsyonla temizlenecek
Denizin içinde az miktarda kalan yakıtın da önümüzdeki saatlerde temizlenmesi beklenirken, kıyılardaki taşları siyaha boyayan yakıtlar 80 derece sıcak suyla ve özel solüsyonlarla yıkanarak temizleneceği kaydedildi. Yıkama sırasında akacak kirli suyun denize karışmaması için de, yine kıyıya yakın bölümlerde denizin içine sosis adı verilen bariyerler çekileceği dile getirildi.
Çeşme’de büyük sıkıntı oluşturan yakıt kirliliğine neden olan Lady Tuna gemisi ise yoğun bir çalışmanın ardından 3 römorkörle çekilerek kurtarılmıştı. Geminin, kayalıklara oturduğu Pırasa Adasının 2 mil açığına çekildiği ifade edilirken, temizlik çalışmaların iki ay gibi bir sürecede tamamlanması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yıllar sonra fena yakalandı! Öztürk'ün balkon kaçamağı
Yıllar sonra fena yakalandı! Öztürk'ün balkon kaçamağı
Tarımda bunun adı
Tarımda bunun adı "İzmir mucizesi"