İzmir sinema sektörüne ev sahipliği yapacak

İzmir Vakfı’nın yürüttüğü Sinema İzmir Projesi kapsamında Türkiye’nin önde gelen sinema profesyonelleri İzmir Sinema Ofisinde Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer’le bir araya geldi. Başkan Soyer, İzmir’de sinema sektörüne ev sahipliği yapmak istediklerini söyledi.


İzmir sinema sektörüne ev sahipliği yapacak

Sinema İzmir Projesi Türkiye’nin önde gelen sinema profesyonellerini bir araya getirdi. İzmir Sinema Ofisinde gerçekleşen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. Başkan Soyer, “İzmir’de sinema sektörüne ev sahipliği yapmak istiyoruz” dedi.

Sinema sektörünün duayenlerinin bir arada olduğu toplantıda ayrıca İzmir Vakfı’nın kurumsal üyeleri olan İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Turizm ve Kültür Bakanlığı İzmir İl Kültür Müdürlüğü yetkilileri de katıldı.


İZMİR DÜNYA SİNEMASINA YENİ BİR SOLUK GETİRECEK

Sinema sektörüne İzmir’de ev sahipliği yapmak istediğini dile getiren Başkan Soyer, İzmir’de dünya sinemasına yeni bir soluk getirmek istediklerini söyledi. Soyer, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bir tarafta Efes, bir tarafta Bergama var. Bu şehirde flamingolar ürüyor. Olağanüstü bir coğrafya ve bu coğrafyada kadim bir kültür var. İnsanlar birbirinin dilini, dinini bilmeden yüzlerce yıl beraber ticaret yapmışlar. Dolayısıyla bu coğrafya dünya sinemasına yeni bir soluk getirebilir. Hedefimiz bu kadar büyük. İzmir, sinema alanında da genç ve yaratıcı bir potansiyele sahip bu nedenle tüm dünyaya ilham verecek bir şey yaratmamız mümkün. Biz size yol açacağız. Siz bunun içini dolduracaksınız.”


Toplantının devamında İzmir Sinema Ofisi Proje Sorumlusu Yusuf Saygı, İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle çalışmalarına başlanan İzmir Sinema Envanteri’nin sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte önemli bir kaynakça oluşturacaklarını belirtti.


İzmir’e İstanbul’dan gelen sinemacılar da toplantıya önerilerini sundu. Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yamaç Okur, kentte sinema sektörünü canlandırmak için öncelikle doğru bir organizasyon modeline ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Yapımcı Yonca Ertürk, İzmir’deki üniversitelerin sinema bölümlerinden mezun olan gençlerin istihdam edilmesinin büyük önem arz ettiğine dikkat çekti. Yapımcı Serkan Çakarer de bir sinema fonunun nasıl oluşturabileceğini ve İzmir’de sinema izleyicisini artırmakla ilgili neler yapılabileceği hakkında bilgi verdi.