Başkan Tugay arsa satışları hakkında konuştu: “Kamuya kaynak yaratmak için…”

Karşıyaka Belediyesi mülkiyetinde bulunan arsa vasıflı iki arazinin ihale usulüyle satışı hakkında konuşan Başkan Tugay, “Söz konusu iki küçük parsel imar planlarında konut alanı olarak görünüyor. Bu alanların satışı bizden önceki dönemde alınmış. Ancak uygulanmamış” dedi.


Başkan Tugay arsa satışları hakkında konuştu: “Kamuya kaynak yaratmak için…”

ÖNCÜŞEHİR - Karşıyaka Belediyesi mülkiyetinde bulunan arsa vasıflı iki araziyi satmaya hazırlanıyor. İhale usulüyle satılacak olan araziler Soğukkuyu ve Örnekköy Mahallelerinde yer alıyor.

Soğukkuyu Mahallesi’nde yer alan 359 metrekarelik arsanın tahmini satış bedeli 2 milyon 513 bin lira olarak belirlendi. Taşınmazın imar durumu ise bitişik nizamlı ve kat adedi 5 olan binalardan oluşacak. Örnekköy Mahallesi’nde yer alan 460 bin metrekarelik arsanın tahmini satış bedeli ise 1 milyon 840 bin lira olarak belirlendi. Taşınmazın imar durumu ise bitişik nizamlı ve kat adedi 3 olan binalardan oluşacak.

4 Mart Perşembe günü Karşıyaka Belediye Başkanlığı Encümen Salonunda gerçekleştirilmesi planlanan satışlardan belediyenin kasasına toplamda 4 milyon 353 bin lira girmesi bekleniyor.

TUGAY: ALANLARIN SATIŞI BİZDEN ÖNCEKİ DÖNEMDE ALINMIŞ

Satışı söz konusu arsalar hakkında gazetemize konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Söz konusu iki küçük parsel imar planlarında konut alanı olarak görünüyor. Bu alanların satışı bizden önceki dönemde alınmış. Ancak uygulanmamış. "Burayı nasıl değerlendireceğiz" diye baktığımızda kat karşılığı olarak müteahhitle anlaşma yapılarak daire alınabileceği ya da satılabileceği sonucuna varıldı. Yaptığımız hesaplamalarda hemen hemen iki yöntemin de aynı hesaba geleceğini belirledik. Bunun üzerine ihaleyle satmayı daha doğru bulduk. Bir de kat karşılığı anlaşmalarda kötü tecrübeler de yaşanmış. Bir de inşaat yapım süreci de var. Beklemek zorundasınız. Tüm bu nedenlerle kamuya kaynak yaratmak için satış kararı aldık” ifadelerini kullandı.