Bel Fıtığında Erken Teşhis ve Tedavi Önem Taşıyor

Türkiye'de orta yaş grubunda en çok görülen hastalıklardan birinin de bel fıtığı olduğunu belirten Özel Sağlık Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Serkan Zengin, erken dönemde yapılan müdahale ile ameliyata gerek kalmadan iyileşme sağlanabildiğini söyledi.


Bel Fıtığında Erken Teşhis ve Tedavi Önem Taşıyor

Toplumda neredeyse herkesin en az bir defa bel ağrısı yaşadığını ve bu ağrıların yüzde 85'lere varan oranının dinlenme ile geçebildiğini ifade eden Op. Dr. Zengin, yaklaşık yüzde 14'lük dilim içinde kalan hastaların da medikal tedavi, fizik tedavi veya cerrahi tedavi ile sağlığına kavuşabildiğini vurguladı.

Bel fıtığı hakkında bilgi veren Op. Dr. Serkan Zengin, “Beldeki omurga dediğimiz kemikler arasındaki yumuşak dokunun (disklerin) bulunduğu yerden çıkması ve yakından geçen sinirlere veya omuriliğe teması sonrası oluşan ağrıdır. Özellikle bacağa doğru yayılan bir ağrı bize bel fıtığını işaret eder. Yerinden oynayan yumuşak dokunun yerine ve etkilediği sinirin sıkışma düzeyine göre his kaybı (uyuşukluk) ve kuvvet kaybının eşlik ettiği bir takım işaretler izlenebilir” diye konuştu.

HASTALARIN ÇOĞU AMELİYATSIZ TEDAVİ EDİLİYOR

Tedavi aşamasında toplum içinde oldukça hatalı bilgiler sebebiyle çok ciddi endişe ve korku duyulabildiğini fakat her hastanın bel fıtığı sebebiyle ameliyat olması gerekmediğini kaydeden Op. Dr. Serkan Zengin şu bilgileri verdi: “ Hatta zamanında bu şikayetlerle ilgili uzmana müracaat eden hastalarımızın yüzde 95'i ameliyatsız bir şekilde sağlığına kavuşabiliyor. Bel fıtığının başlangıç evresinde tespit edilmesi veya bel ağrılarına sebep olabilecek sinirlerin geçtiği kanalda eklem büyümesine bağlı ağrı oluşmasına ve daha önce bel fıtığı ameliyatı olmuş ancak yeterli düzeyde şikayeti geçmemiş hastalara yaklaşık 3 milimetre gibi çok küçük bir açıklıktan giriliyor. Genel anestezi, yara, dikiş, pansuman gibi durumların söz konusu olmadığı lokal anesteziyle ortalama 30 dakikalık bir işlem ile tüm bel fıtıkları tedavi edilebilir. Aynı zamanda bu işlem ile ayrıntılı bir görüntüleme sağlanarak tanının da netleşmesi ve hastanın mevcut sorunları ile ilgili kesinlik sağlar. Girişimden 4 saat sonrada hasta yürür vaziyette yaşama dönebilir. Sonuç olarak dinlenme ile geçmeyen bel ağrılarınızı ihmal etmediğimiz zaman erken dönemde ameliyatsız basit yöntemlerle eski sağlığınıza kavuşmanız mümkündür”