Kenan Sofuoğlu siyasete atılacak mı, projeleri neler?
  • Reklam

Kenan Sofuoğlu siyasete atılacak mı, projeleri neler?

Türkiye'nin gururu Aktif sporculuk kariyerini sonlandıran milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Türk sporuna hizmet etmek ve hayal ettiği projeleri hayata geçirebilmek için daha çok çalışma fırsatı bulacağını söyledi. Öte yandan Sofuoğlu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir veda galası yapılacağını duyurdu ve tarihini açıkladı. İşte Kenan Sofuoğlu'nun o açıklamaları...

16 Mayıs 2018 - 13:38

Dünya Supersport Şampiyonası'nın hafta sonu İtalya'daki yarışında jübilesini gerçekleştirilen Kenan Sofuoğlu, yaptığı açıklamada, aktif sporu bırakma sürecinin çok hızlı geliştiğini ve sonuçlandığını anlattı.

Takımı Kawasaki Pucetti ile anlaşma ve sponsorlukları çözüme kavuşturabilmek için iki aydır uğraştığını ve büyük bir kısmının giderildiğini vurgulayan Sofuoğlu, "Artık yapacak daha çok işim var. Hayal ettiğim projeleri hayata geçirmek istiyorum." dedi.

"Artık kafam rahat." ifadesini kullanan Sofuoğlu, şöyle konuştu:

Kenan Sofuoğlu, "Kısa bir süre dinlendikten sonra çalışmalara başlayacağım. Önceliklerim arasında Kawasaki Pucetti takımına taşıdığım Toprak Razgatlıoğlu ile ikizler Can ve Deniz Öncü kardeşlerin sportif kariyerlerine katkı sağlayabilmek var. Yarışlarının büyük bir kısmına giderek, sporcularımıza destek olacağım. Düzce'de yapımı devam eden pistin tamamlanması sürecini hızlandıracağım. 2019'da İstanbul'da Superbike organizasyonu için girişimlerim olacak. Ayrıca uzun vadeli bir çok projem var. İstanbul'a yapımı süren 3. havalimanının açılışında uçakla ya da Formula 1 aracıyla yarış yapma gibi düşüncelerim bulunuyor." dedi.

Sofuoğlu, Kawasaki Pucetti ile iyi bir uyum yakaladıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kawasaki Pucetti'nin koordinatörlüğünü, Türkiye'den gelen sporcuların ise menajerliğini yapıyorum. Takımın patronuyla diyaloğumuz çok güçlü. Bizlere güvenerek yola çıktı. Sözleşmem hala bozulmadı. Yarışmayacağım ama organizasyonlara gidip geleceğim. Takımın yüzü olacağım. Kawasaki Pucetti aslında Türk takımı gibi. Takımı bugünlere el birliğiyle getirdik. Her şey bizlere göre tasarlandı, mutfağı bile bize göre oluşturuldu."

"GÖREVDEN KAÇMAM"

Kenan Sofuoğlu, gelecek yıl yeğeni Bahattin Sofuoğlu'nu da Kawasaki Pucetti takımında yarıştıracağını belirtti.

2019 Superbike Dünya Şampiyonası'nda farklı kategorilerde iki Türk sporcunun yer alacağını paylaşan Sofuoğlu, şöyle devam etti...

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ'NDE KENAN SOFUOĞLU İÇİN VEDA GALASI NE ZAMAN YAPILACAK?

"Sporculuğu bıraktığım için İstanbul ve Sakarya'dan milletvekili aday adayı olmamı isteyen çok oldu. Benim siyasetten bir beklentim yok. Ancak bana bir görev düşer, şuraya görevlendirdik derlerse seve seve yaparım. Görevden kaçmam."

İtalya'da düzenlenen jübile organizasyonu için teşekkür eden Kenan Sofuoğlu, "Türkiye'de muhtemelen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir veda galası yapılacak. Şimdilik, galanın 24 Haziran'daki seçimlerden sonra gerçekleşmesi uygun." diye konuştu.

MİLLİ SPORCU KENAN SOFUOĞLU KİMDİR? İŞTE KENAN SOFUOĞLU BİYOGRAFİSİ...

Kenan Sofuoğlu, 25 Temmuz 1983 tarihinde Adapazarı Akyazı'da doğmuştur. Aslen Trabzonludur. Motor tamircisi olan İrfan Sofuoğlu'nun dört çocuğunun üçüncüsüdür. Ailecek motor yarışçılarıdır.

KENAN SOFUOĞLU, 16 YILDA 5 KEZ KUPA KALDIRDI

Dünya Supersport Şampiyonası'nın İtalya yarışında piste çıkarak, aktif sporculuk kariyerini sonlandıran milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, 16 yıllık spor yaşamında 5 kez dünya şampiyonluğu kupasını kaldırdı.

Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası'nın 5. ayağı olan İtalya yarışında Kawasaki Pucetti takımıyla piste son kez çıkarak, jübilesini gerçekleştirdi. Motosikletçi ağabeyi Sinan Sofuoğlu'na özenerek 2002 yılında aktif sporculuğa başlayan, ilgisi daha sonra tutkuya dönüşen 33 yaşındaki Sofuoğlu, başarılarıyla mutluluğun yanı sıra ailesinde kaybettikleriyle de hüzünlü dönemler yaşadı.

Uluslararası yarışlarda Türkiye'yi başarıyla temsil eden milli motosikletçinin başarı için verdiği mücadele, zorluklara karşı gösterdiği ayakta kalma ve yarıştan kopmama azmi de gençlere örnek olacak nitelikte. 17 Ağustos 1999'da yaşanan Marmara Depremi'nde Sakarya'daki evlerin enkazında kalan Sofuoğlu, depremden sağ kurtulmayı başardı. Kenan Sofuoğlu, daha sonra 2 ağabey, baba ve evlat acısı yaşamasına karşın motosiklet tutkusundan vazgeçmedi.

KENAN SOFUOĞLU'NDAN 5 DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

Kenan Sofuoğlu, Almanya'da Yamaha Kupası ile başladığı uluslararası mücadelede 2005'te Dünya Supersport Şampiyonası ile devam etti.

Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası'nda farklı takımlarla 13 sezon kupa mücadelesi verdi. 2018 Dünya Supersport Şampiyonası'nın 1. ayağı Avustralya yarışında kaza yapan ve daha sonraki yarışlara katılamayan milli motosikletçi, organizasyon kariyerine 5 dünya şampiyonluğu sığdırdı.

Dünya Supersport Şampiyonası'nda 2007'de ilk zaferini elde ederek Türk bayrağını dalgalandıran Sofuoğlu, 2010'da ikinci şampiyonluğuna ulaşmayı başardı. Milli motosikletçi, 2012'de üçüncü, 2015'te ise dördüncü şampiyonluğunu kazandığı Dünya Supersport Şampiyonası'nda 2016 yılında üst üste ikinci olmak üzere beşinci kez sezonu zirvede tamamladı.

Şampiyonada 125 yarışa çıkan Sofuoğlu, 43 birincilik, 27 ikincilik, 15 kez de üçüncülük kupası kaldırarak 85 kez podyumda yer almayı başardı. Organizasyonda 34 kez pole pozisyon (ilk yarış çizgisi) elde eden Sofuoğlu, 31 kez de en iyi tur zamanına imza attı.

Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası'nın yanı sıra Dünya Superbike, STK1000 Superstock organizasyonlarında da mücadele etti.

SPORA BAŞLADI, AĞABEY ACISI YAŞADI

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, 2002 yılında aktif sporculuk heyecanının yanı sıra ağabey acısını da yaşadı.

Motosiklet tutkusu edinmesinde örnek aldığı sporcu ağabeyi Bahattin'i 2002'de geçirdiği kaza sonrası kaybeden milli motosikletçi, 2008 yılında ağabeyi Sinan Sofuoğlu, 2011'de ise babası İrfan Basri Sofuoğlu'nu son yolculuğuna uğurladı.

Hollandalı Julia Looman ile 2014'te evlenen Sofuoğlu, 2015'te baba oldu. Sofuoğlu, aynı yıl 5 aylık oğlu Hamza'yı yitirmenin acısını yaşadı. Milli sporcu, oğlunun tedavi sürecinde yarışlara ara vermedi ve sezon sonunda şampiyonluk kupasını kaldırdı.

Daha sonra ikinci kez evlat sahibi olan çiftin, 2 yaşında Mahir adında erkek çocukları bulunuyor.

GENÇLERE ÖRNEK OLDU

Kenan Sofuoğlu, sporculuğunun yanı sıra sosyal yaşamıyla da gençlere örnek oldu.

Başarı azmini hiçbir zaman bırakmayan, sakatlıklarına karşın motosikletin üzerinde kalarak rakiplerinden daha avantajlı konum elde edebilmek için çabalayan Sofuoğlu, yeni sporcular, sağlıklı ve bilinçli gençlerin yetişmesi için çalıştı. Milli sporcu, topluma katkı verebilmek için sosyal projeleri destekledi.

Milli motosikletçi, memleketi Sakarya'nın Akyazı ilçesinde kendi adına taşıyan bir pist yaptırarak, bayrağı teslim edebileceği yeni sporcular yetiştirdi. Sofuoğlu, 2018 Dünya Superbike Şampiyonası'nda mücadele eden Toprak Razgatlıoğlu ile alt yaş gruplarında Türkiye'yi temsil eden Can ve Deniz Öncü gibi genç yeteneklerin uluslararası pistlere taşınmasına yardımda bulundu.

REKOR KIRDI

Milli motosikletçi, 30 Haziran 2016'da Osmangazi Köprüsü'nde gerçekleştirdiği rekor denemesinde Kawasaki H2R model motosikletle saatte 400 kilometre hıza ulaştı.

Sofuoğlu, köprünün resmi açılışının gerçekleştirilmesinden bir gün önce yaptığı bu sürüşte Kawasaki H2R ile saatte 400 kilometre hıza ulaşan ilk isim oldu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tunç Soyer 'Üçüncü Cemre' projelerini açıkladı!
Tunç Soyer 'Üçüncü Cemre' projelerini açıkladı!
6 Nisan'da ışıklar bir saatliğine kapatılacak
6 Nisan'da ışıklar bir saatliğine kapatılacak