Kiraz’da yeni bir Harmandalı mı doğuyor?

Kiraz'da yeni bir Harmandalı mı doğuyor?

İzmir Büyükşehir Belediyesinin projesi ile Harmandalı çöp depolama alanında ilk kez kamuoyunu umutlandıran gelişmeler yaşanırken, AK Partili İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hakan Yıldız, yeni bir Harmandalı uyarısı yaptı.

12 Haziran 2019 - 13:05 - Güncelleme: 12 Haziran 2019 - 13:10

Didar DEMİRCİ- İzmir’in metropol ilçe çöplerinin depolandığı Harmandalı, uzun yıllardır sebep olduğu çevre sorunları ile İzmir’in gündemindeki yerini koruyor. Çevreye yaydığı kötü kokularla da geniş bir bölgeyi olumsuz etkileyen Harmandalı çöplüğünde bugünlerde güzel gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, basın mensuplarına bölgeyi gezdirerek, 100 gün içinde burada metan gazından enerji üretimine başlayacaklarını, aşamalı olarak da aynı bölgede çöp ayrıştırma tesisini hayata geçirerek bölgeyi de ağaçlandıracaklarını açıkladı.

İşte bu haberlerle İzmir kamuoyu uzun bir aradan sonra ilk kez umutlandı. Ancak,  İzmir Büyükşehir Belediyesinin Haziran ayı ilk oturumunda Harmandalı ile ilgili bu olumlu gelişmeleri hatırlatan Ak Partili Meclis Üyesi Hakan Yıldız, yeni bir tehlikeye dikkat çekti. Kiraz, Beydağ ve Ödemiş ilçelerinin katı atıklarının depolandığı Kiraz’ı meclis gündemine taşıyan Yıldız, burada yeni bir Harmandalı çöplüğünün oluşabileceği uyarısında bulundu.

Ödemiş ilçesi ara transfer alanına gelen evsel nitelikli atıkların 30 kilometre uzaklıktaki Kiraz Depolama alanına nakli ve serilmesi ile Kiraz ve Beydağ İlçe Belediyeleri tarafından “Kiraz Depolama Alanına Getirilen Evsel Nitelikli Atıkların Serilip Toprakla Örtülmesi Hizmet İşi maddesinin görüşülmesi sırasında konuşan Hakan Yıldız, Kiraz’daki bu alanın yeni bir Harmandalı’ya dönüşebileceğini belirterek, “12 Mart 2018 tarihinde bu mecliste yine bu bölgeye döküm yapılmasıyla ilgili 14 aylık bir onay alınmış. Yani bu neyi doğruluyor?  Esasında geçmiş dönemlerde bu bölgede bunun son kez olacağıyla ilgili bir irade ortaya konulmuş olmasına rağmen bugün yine meclis gündemimizde 15 ayla yine aynı karar alınıyor” dedi.

SIFIR ATIK PROJESİNE NE OLDU?

Ödemiş Belediyesinin 2013 yılında ilçenin çöplerinden enerji üretilmesi ve kalan atıkların ayrıştırılarak organik bölümünden de kompost gübre üretilmesi yönünde bir ihale yaptığını da hatırlatan Yıldız, bu alandaki yetkinin 2016 yılında Büyükşehir Yasası ile İzmir Büyükşehir Belediyesine geçtiğini, o günden bu yana da projede bir ilerleme olmadığını savundu.

Ödemiş Belediyesi tarafından 52 dönüm arazi de tahsis edilen bu projenin ne zaman hayata geçeceğinin belirsiz olduğunu belirten Yıldız,  “Bu alanın Büyükşehir’e devrinden sonra Ödemiş ilçemize Bergama, Beydağ, Bayındır ve Kiraz da eklendi. Bu 5 ilçenin çöplerinin toplanıp bertaraf edildiği yüzde 70 oranında da enerjiye döneceği bir projeden söz ediyoruz. Aynı şekilde 2013’ten günümüze kadar hukuki süreçler işlemiş, 2016 yılında Ödemiş belediyesi 52 bin metre karelik bir alanı tesis yapılması için firmaya tahsisini yapmış. Yasa gereği Büyükşehir Belediyesine devir olduğu için 2016 yılında Büyükşehir belediyesi bunların yetkilerini genişletmiş ve 2018 yılında ÇED onayları tamamlanmış. Komisyonda; Bu tesis ne zaman açılacak, diye sorduk. Kurulması planlanan tesisle ilgili 2020 yılının Haziran ayını tarih olarak gösterdiler. Ancak bizim yaptığımız araştırmada firmanın bu şekilde bir planlaması ve imzası olmadığını gördük” diye konuştu.

YERALTI SUYUNU TEHDİT EDİYOR MU BELLİ DEĞİL

Yıldız, Başkan Tunç Soyer’in çevreci bir kimliğe sahip olduğunu da hatırlatarak, “Bizim sizden ricamız şu, Ödemiş’in, Beydağ’ın, Kiraz’ın bütün o bölgenin çöpleri; halk tabiriyle vahşi depolama dediğimiz şekilde bertaraf edilmeye çalışılıyor. Yer altı sularına karışıp karışmadığıyla ilgili herhangi bir bilgimiz maalesef bulunmuyor. Siz bu kentin belediye başkanısınız; Kiraz’a incelemeye gitmeniz lazım. Sayın Başkanım buraya artık bu çöplerin dökülmemesi gerekiyor. Burada 29 yıllığına ihaleyi alan firmanın hala bir şeyler yapıp yapmadığını da bilmiyoruz. Bizim bu noktadaki duruşumuz çok net! Kiraz’da bölge çöpünün bildiğimiz eski yöntemlerle depolanmasına ciddi olarak karşıyız. Kaldı ki sizin en büyük projelerinizden biri kırsal kalkınma, kırsal kalkınmanın en önemli bölgelerinden biri Kiraz ilçesi ve tarımsal niteliği taşıyan bu bölgelerde bu tarz sorunların çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.

PROJEYİ FİRMA YAPMAYACAKSA BÜYÜKŞEHİR ÜSTLENSİN

Yıldız, Kiraz dahil 5 ilçenin çöplerini Ödemiş’te toplayarak, enerji ve kompost gübre üretmek üzere 29 yıllığına yetki alan firmanın, projeyi sürdürmemesi durumunda İzmir Büyükşehir Belediyesinin projeyi hayata geçirecek imkanlara sahip olduğunu da belirterek, “Eğer bu firma bu yatırımı yapmayacaksa Büyükşehir belediyesi bu yatırımı yapabilecek güçtedir ve o bölgede artık günümüz koşullarına uygun bir bertaraf tesisinin kurulması gerekmektedir. Bu noktadaki itirazımızın temel dayanağı budur. Geçmişteki maalesef acı tecrübelerimiz geçmiş meclislerin aldığı kararlar bizde bu kanaati oluşturmuş durumda sizden bir meclis üyesi sıfatında aynı zamanda AK Parti grubu adına bu algıyı değiştirmenizi bekliyoruz. En kısa zamanda Kiraz’a gidelim, yerinde inceleme yapın, Kiraz halkıyla orada yaşadığı mağduriyeti, köylülerin orada yaşadığı sıkıntıları görünüz. Bunların sizin liderliğinizde çözülmesini bekliyoruz” diye konuştu.


SOYER: 2020’DE ÖDEMİŞ ÇEVRECİ TESİSE KAVUŞACAK

Yıldız’ın bu açıklamaları üzerine Başkan Tunç Soyer, Harmandalı’da yürütülmekte olan projeyi hatırlatarak, “İzmir’de bir çöp sorunu var algısı yaratılıyor. Aslında böyle bir sorun yok. Harmandalı’da Türkiye’nin ikinci büyük enerji santrali kuruluyor. Biz 15 Mayıs’ta ÇED raporunu aldık, 2 hafta sonra biz Harmandalı’da 100 gün içinde bu enerji santralini kuracağımızı açıkladı. Ödemiş uyarınız için teşekkür ediyorum. O firma ile ilgili çalışmayı hızla yapacağım, bir gecikme, bir ihmal varsa gereğini yapacağız. Ama 2020 yılında mutlaka Ödemiş’te de bu tesisi hizmete açacağız. Kiraz’ın yaşardığı ‘çevrenin çöpü bize geliyor’ meselesi de tersine dönecek. Sadece biraz daha sabır istiyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kavacık Üzüm Festivali renkli başladı
Kavacık Üzüm Festivali renkli başladı
Güzelbahçe'de temizlik farkındalığı
Güzelbahçe'de temizlik farkındalığı