İstanbul Sözleşmesi ve Challenge Renksizliği üzerine Notlar


Sosyal medyada kadınlar arasında yeni bir #challenge başladı. Bu akımda hepimizden siyah beyaz fotoğraflarımızı koyup kadına şiddeti ve ölümleri protesto etmemiz isteniyor.

Bu arada #istanbulsözleşmesiyaşatır diyerek tepkiler dile getiriliyor. Sevgili kadınlar neden siyah-beyaz fotoğraflarınızı koyup tamda sistemin istediğine hizmet ediyorsunuz.

Zaten sistem kadınların görünür olmasını istemiyor. Engizisyon mahkemeleri en güzel daha da önemlisi akıllı sorgulayan kiliseye karşı çıkan kadınları içine şeytan girdi diyerek kent meydanlarında yakmıştı.

Avrupa kültüründe arenalarda köleleri aslanlara atıp yemesini izlemek kadar doğaldı içinden şeytanın çıkarılacağı kadınların yakılmasını izlemek...Arap kültürü de kilisenin rahibeleri kapattığı gibi kadınları siyah çarşaflara sokup görünür olmasını engellemedi mi? Anadolu coğrafyasında şamanist geleneklerin etkileriyle kadına şiddet tarih boyunca yoktur.

Çok eşlilik yaygın olsaydı 1926 Medeni Kanun bu toplumda kolaylıkla yaygınlaşabilir miydi? Emperyalizm coğrafi keşifler sonucu gittiği Amerika’daki yerli uygarlıkları yok etti. Kızılderili felsefesini kovboy zorbalığını koydu.Bugün dünya düzeni değiştiriliyor ve tek tipe dönüştürülmeye çalışılıyor. Sadece kadınlar değil erkeklerde hep beraber bu vahşi dönüşüme dur demeliyiz.Unutmayın bugünde öldürülen kadınların hepsi renkliydi.

Bugün ailede şiddet işyerinde mobbing gören kadınlar susmayan sorgulayan güçlü kadınlar. Siyah beyaz değil en renkli en iyi olduğumuz konudaki başarılarımızı anlatan fotoğraflarımızı koyup sistemi bozalım. #istanbulsözleşmesiyaşatır sözleriyle hayatımızı bir sözleşmeye teslim etmeyelim. Baskı yapalım. Siyasilere baskı yapalım. İktidar kadar suçlu olan muhalefetide eleştirelim. Bugün Türkiye’de kadın belediye başkanlarının sayısı çok olsaydı, kadın milletvekillerinin sayısı fazla olsaydı bürokraside daha fazla kadın yönetici olsaydı rol modeller değişmezmiydi. Biz değişim ve dönüşümün mücadelesini böyle yapalım.

Renkli olalım ama kızlarımız için hayat sadece makyaj videolarından ibaret oşmadığını öğretelim. Kendimize bakalım internette trend giysileri alalım ama kitap sayfalarınıda aynı heyecanla takip edelim. Televizyonlarda kadınları aşağılayan diziler açıklken ve onları izlerken siyah beyaz fotoğraf modasına uymayalım. Ben siyah beyaz fotoğraf değil sizinle bugün Türkiye’nin ilk kadındoğum uzmanının yaşam öyküsünün gazete haberini paylaşacağım.

Atatürk kadınların kapalı gezdiği bir şeriat yasalarının olduğu bir toplumu dönüştürürken evet medeni kanunu çıkarmıştı. Sonrasında #cumhuriyet gazetesi güzellik yarışması açmıştı. Ve genç kızlar fotoğraf yollamaya başladı. Gazete sayfalarında vesikalık kadın fotoğrafları yayınlanırken yeni rejimin hedefi kadını görünür kılmaktı.

Nitekim #kerimanhalis dünya güzeli seçildi. Atatürk kadınlarımız artık her alanda başarılı olduklarını gösterecektir diyerek pek çok alanda rol model kadınları destekledi.Bugün bizler başarılarımızla karakterimizle ve renklerimizle kadının kurtuluşuna katkı koyarız.