Pedagog Ne İş Yapar?

Pedagog Ne İş Yapar?

Pedagog, çocukların zihinsel, duygusal ve bütünsel gelişimini takip eden uzmandır. Yani kısaca çocuk psikoloğu olarak da nitelendirebilir. Çocukların sağlıklı bir kişilik gelişimi için psikolojik ve sosyal gelişiminin düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Bu yüzden birçok ebeveyn çocukları için bir pedagogdan destek isteyebilir.

28 Kasım 2020 - 15:13

Fiziksel, duygusal ya da sosyal olarak sağlıklı ve kendini bilen bir çocuk yetiştirmek isteyen anne babalar bir pedagogdan danışmanlık veya rehberlik desteği alabilirler. Çocuklar bir ülkenin gelişiminde en önemli ögelerdir. Çocukların gelecekte yaşayabileceği olası sorunların önüne geçebilmek adına pedagog desteği alınabilir.

İzmir pedagogihtiyacı olan ebeveynler için birçok uzman hizmet vermektedir. Bu kişilerin inceleme alanı çocuklardır.  Uzmanlar daha çok çocukların zihinsel gelişimini ve psikolojik durumunu takip eder. Yaşadığı ya da yaşayacağı sorunlara karşı gerekli danışmanlık hizmetlerini verir.

Pedagogun sadece psikolojik sorunlar karşısında çocuğa ve ebeveynlere yardımcı olacağı yanlış bir algıdır. Fiziksel, zihinsel, sosyal, duygusal gibi birçok açıdan doğru çocuk yetiştirebilmek için ebeveynlere rehberlik görevini yerine getirir.

Hangi Durumlarda Pedagoga Başvurulur?

Anne babalar 0-12 yaş arasında çocukları için birçok durumda pedagog desteği alabilirler. İzmir pedagog desteği almanızı gerektiren bazı durumlar şu şekildedir;

 • Çocuğun bencil davranışları olması ve arkadaşlarıyla paylaşıma gitmemesi
 • Kardeşleriyle sürekli olarak kavga etmesi
 • Yalan söyleme alışkanlığının ortaya çıkması
 • Beslenme alışkanlıklarıyla ilgili sorunların yaşanması
 • Oyuna ya da teknolojiye karşı bağımlılık gelişmesi
 • Yenilemeyen bir inatçılık oluşması
 • Bir kişi ya da nesneye karşı aşırı bağlanma ya da bağlanamama sorunları
 • Okula, aileye, çevreye ya da çeşitli durumlara uyum sağlayamaması
 • Yemek yememekte ısrar etmesi
 • Uyku problemleri yaşaması ya da uyku alışkanlığı kazanamaması
 • Evde ya da okulda eğitim açısından sorunlar yaşaması
 • Tuvalet eğitimi
 • Bazı durumlara karşı aşırı korku ya da endişe geliştirmesi gibi durumlarda pedagog desteği alınabilir.

Bu belirtilen durumlar anne babaların pedagog desteği alabileceği bazı örnek konulardır. Çocukluk döneminde ruhsal, fiziksel, zihinsel, sosyal birçok konuda pedagog desteğine başvurulabilir. Sadece bir sorun olduğunda pedagogla görüşebileceğiniz algısı yanlıştır. Bir sorun olmasa da çocuğunuzu doğru yetiştirmek adına uzman bir pedagogdan destek alabilirsiniz.

İzmir Pedagog Fiyatları

İzmir pedagog fiyatları almak istediğiniz desteğe göre değişmektedir. Pedagoglara başvurulduğunda durumun niteliğine göre sadece çocukla, sadece anne babayla ya da ailece terapiler düzenlenebilir. Pedagoglarda terapi ücretleri seans başı alınmaktadır. Yani her seansın belirli bir ücreti vardır.

Uzman bir pedagoga başvurduğunuzda alacağınız danışmanlık ya da rehberlik hizmetinin ücreti seans sayısına göre değişir. Her çocuğun farklı durumları olabileceği için seans sayısı değişebilir. Ayrıca aynı sorunların çözüm süresi de kişiye göre değişebilir. Pedagog ilk görüşmede sorunun niteliğine göre ortalama seans sayısı konusunda fikir belirtebilir.

Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için İzmir pedagog arayışlarınızda İzmir Psikoloji bünyesinde görev yapan uzman pedagoglarla görüşebilir, www.izmirpsikoloji.com/izmir-pedagog-cocuk-ergen-psikologu-onerisi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de karbonmonoksit faciası!
İzmir'de karbonmonoksit faciası!
Millet İttifakı’nda Ekrem İmamoğlu krizi mi yaşanıyor?
Millet İttifakı’nda Ekrem İmamoğlu krizi mi yaşanıyor?