perzisch tapijt

perzisch tapijt

19 Ağustos 2020 - 13:22

perzisch tapijt, halılar hakkında hiç bilgisi olmayan birinin bile mutlaka kulağına aşina olmuş bir kalıptır. Dünya genelinde, özellikle Türkiye de ise tapijt reinigen oma's tips sık sık kullanılmaktadır.

Halı denilince akla ilk gelen ülkeler, İran ve Türkiye’dir. Türkiye de İran Halısı’nın bu kadar çok bilinmesinin sebebi ise, halı dokunurken Türk düğüm tekniklerinin kullanılmasıdır. El sanatları ve işlemecilik konusunda kendini oldukça geliştirmiş olan İran, bu yeteneğini yaratıcılık ile birleştirdiğinde ortaya eşsiz modeller çıkarmaktadır.

Halı dokumacılığı ile birlikte mücevherat ve çanak çömlek konusunda da kendilerini bir hayli geliştirmişlerdir. Dünya genelinde bu sanatın meraklısı olan insanlar, sırf bu el işçiliklerini görmek ve satın almak için İran’a gitmektedir. Bitkisel ve çeşitli renkleri, yün ipliği ve ipek dokuması ile meraklılarına görsel şölen yaşatmaktadır. perzisch tapijt reinigenisminin yanında, Acem halısı ismiyle de bilinmektedir. Yöreye göre isminin bilinmesi farklılık gösterse de, ikisi de aynı şeydir. İran halısı tek bir çeşit değildir.

İran’da halıcık sektörü Selçuklular dönemine dayanmaktadır. 16. yüzyıldan sonra büyük patlama yaşamış ve serüvenine bu şekilde başlamıştır. O dönemlerde halı üretiminin başında olan Şah Abbas, bir halının dokumasında altın ve gümüş iplik kullanmıştır. Bu halı Rosenburg Şatosu’nda halen korunmaktadır.

oosters tapijtVe Çeşitleri

Herat halıları, ince iple sıkı sıkı örülmüş, dar ve uzun olarak tasarlanmış oosters tapijt. Dokumada yumuşak ve parlak yünler tercih edilmiştir. Halının zemin rengi kırmızı ve mavidir. Üst tabaka rengi ise siyah ve yumuşak pembedir.

Isfahan halıları, Şah Abbas’ın öncülüğünde dokunmuştur. Fakat diğer halılar gibi Isfahan halılarını tanımlamak zordur. Elektrik bir üslup içinde olduğu söylenir fakat belirli ve net bir görüntüsü yoktur. Ismarlama bir şekilde dokuması yapılmıştır. Şah Abbas’ın ölümünden sonra dokumasını yapan olmamıştır.

Keşan halılarıtapijten, İran’ın en bilindik ve en kıymetli halılarından birisidir. Tabanı açık renk, üst işlemesi koyu renklerle dokunur. İnce işlemeli, parlak ve kadifedir. Düğümleri ipeklerle dokunmuştur. Bu yüzden oldukça özel bir halıdır.

Kirman halıları, yumuşak kuzu yününden dokunan bir halı çeşididir. Oldukça karışık ve dolu desenler kullanılır. Ana unsuru ise, baklava modelleridir.

Dünya genelinde evlerde veya müzelerde sık sık karşımıza çıkan İran halıları, günümüzde de popülerliğini korumaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu