Geçmiş uygarlıklara ait mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi ve tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri”nin kazananları belli oldu. Bu yıl 16. kez düzenlenen yarışma için Yüksek Mimar Cengiz Bektaş başkanlığında toplanan Seçici Kurul, 4 günlük değerlendirme ve inceleme gezilerinin ardından ödül almaya hak kazanan projeleri belirledi. 21 başvuru ödüle değer bulundu. 2003 yılından bu yana düzenlenen yarışmada, bugüne kadar toplam 281 ödül verilmiş oldu.
“Tarihe Saygı”
konusunda titiz bir çalışma ortaya koyan Seçici Kurul üyeleri ise şu isimlerden
oluştu:
Yarışmanın Asil Seçici Kurulu Yüksek Mimar Cengiz Bektaş, ODTÜ Mimarlık
Fakültesi, Restorasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Nimet Özgönül,
Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof.
Dr. Zeynep Enlil, Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oya Akın, Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü
Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pelin Şahin Tekinalp, Ankara Üniversitesi Dil ve
Tarih-Coğrafya Fakültesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Gül Akalın
Orbay ve Serbest Mimar-Restorasyon Uzmanı Nevin Nazan Yücel'den oluştu.
Yarışmanın Yedek Seçici Kurulu'nda ise İYTE Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Tonguç Akış, İYTE Mimarlık Fakültesi Öğretim G&o uml;revlisi
Dr. Işın Can, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Batı
Sanatı ve Çağdaş Sanat Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Selda Alp ve Celal
Bayer Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gözde Şakar yer aldı.
İşte ödül alan eserler
“Tarihi Yapıda Yaşam” Ödülü
· Nurten
İşler Evi (Tire)
· Raziye
ve Ahmet Ülger Evi (Tire)
· Emin Çetin- Berber (B?irgi?)
“Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım” Ödülü
· Saliha Hanım Taş Konak (Birgi)
“Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma” Katkı Ödülü
· Zafer
Gazi Tunalı ve Atillla Özdemir "Doktor Vagonu" belgesel
fotoğraf projesiyle
· Levent
Ertekin "Karambol" ve “Beledi Dokuma” kitaplarıyla
· Köstem Kültür, Eğitim ve Müzecilik Vakfı "Köstem Zeytinyağ ı Müzesi" girişimiyle
“Geleneksel
Zanaatların Yaşatılması” Ödülü
· Ayşe
Narin - Hasırcı (Tire)
· Hediye
Mantar - Sepetçi (Tire)
· Yaşar
ve Aziz Bartık - Kalaycı (Kemeraltı)
· Mehmet
ve Ali Erdoğan - Elekçi (Kemeraltı)
· Ömer
ve Ali Akdemir - Demirci (Kemeraltı)
· Mehmet
Ağca - Sedefkâr (Kemeraltı)
· Şerife Zorlu - Yüz yazmacısı (Karaburun - Kösedere Köyü)
“Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri” Teşvik Ödülü
· İzmir
Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi "6 Şapkalı Kent Turu - Pantha Rei"
· Özel
Piri Reis Okulları "İzmir'de Levanten Kültürü"
· İTÜ
Geliştirme Vakfı Okulları "Tarihi Karataş Evleri Resim
Çalışması" & "Levanten Köşkü Seramik & Ccedil;alışması"
· İzmir
Türk Koleji "İzmir'in Kayıp Tarihi: Merdivenli Medrese"
· Özel
BİLFEN İlköğretim Okulu "Tarihi Başdurak Kemeraltı Çarşısından
Günümüze Çini Sanatının İz leri"
· Kent
Koleji Güzelbahçe Kampüsü "Kentin Tarihine Dokun"
· Narlıdere Özel TAKEV Ortaokulu "Gizemli Bavul Projesi: KLAZOMENAI"