Komisyonun logosu tartışma konusu oldu!

Komisyonun logosu tartışma konusu oldu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üçüncü Meclis toplantısına Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu için hazırlanan logo tartışmaları damga vurdu.

18 Ekim 2019 - 19:42 - Güncelleme: 19 Ekim 2019 - 13:52

Çiğdem CANPOLAT - AK Parti Çiğli Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’ için oluşturan logo hakkında eleştirilerde bulundu. Boztepe, logonun LGBT renkleri barındırdığını ve bu durumun İzmir’e yakışmadığını söyledi.

“HAVADAN NEM KAPMAMAK LAZIM”

CHP Bayraklı Meclis Üyesi Gamzegül Çamur bu yorum üzerine, “Siyaset için, muhalefet yapmak için havadan nem kapılmamalı diye düşünüyorum. Logomuz çok güzel.  İzmir’de cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Logomuzda seçim çalışmaları kapsamında ‘Çok ses, çok renk, çok nefes’ diyerek sloganında yola çıktık. Çok güzel de çalışıyoruz. Bütün kaygılarının haksız olduklarını zaten düşünüyorum. O kaygılarını haksız olarak görecekler ve sizi ve bizi bu şekilde itham ettikleri için pişman olacaklar. Katılım katılmayalım, biz her şeyden önce saygı duymayı öğrenmeliyiz. Eleştirici söylemlerden uzak durarak eleştirilerimizi sürdürmeliyiz. Cinsiyete dair ayrımcılığı ortadan kaldırmak istiyoruz. Arkadaşlarda böyle düşünmekten uzak dururlarsa sevinirim" dedi.

“BAZI SİMGELER TOPLUMDA FARKLI ANLAMLAR İÇERİYOR”

AK Parti İzmir Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Bir kere şunu anlamak lazım. Biz muhalefet olarak eleştirileri kötü niyetli yapmıyoruz. Bakış açısı kısmında siz farklı bakabilirsiniz, biz farklı bakabiliriz. Ortak noktada da buluşabiliriz. Ceza yapısında yapılan düzenlemelerde istatiki verilerin arttığı görülmüş. Geçmişte de böyle idi, sadece istatiki veriler çok farklı tutulduğu için sonuçlar farklı çıkıyordu. Toplumsal cinsiyet farklılığında arkadaşlarımızı dinledik. Toplum yapımıza zarar verecek bazı hususların bu çatı altında konuşulmamasını gerektiğini açıkladık. Bazı simgeler toplumda özel yerlere sahip olduğu için ve o simgelerle başka mesajlar verilmesi ve başka yerlere gitmemesini istediğimiz için yorum yapıyoruz” diye konuştu.

“RENKTEN KORKMAMAK LAZIM”

CHP İzmir Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği komisyonunda güzel çalışıyoruz. Logo ile ilgili konuda bir karar aldık. Tartışmalar yaşandı ve bitti. Belediye başkanlığımız kendi bünyesinde yapılan bir grafikle yola çıktı. Renkten korkmamak lazım. Devlet tiyatrosunda aynı renklerde bayraklar sallanıyor. İş buraya taşınca tartışmalara sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ”

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Meclis toplantısını kapatmadan önce logo tartışmalarına yönelik, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonumuz bizim için çok kıymetli bir komisyondur. Komisyonda bulunan arkadaşlarımızın her biri bizim gözbebeğimizdir, özellikle kadın arkadaşlarımız. Aralarındaki iletişimi güçlendirmelerini diliyorum bizim gözbebeğimizsiniz ve bizim için çok önemlisiniz. Bizi çekip çevirip yönlendirecek olan sizlersiniz” açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de gevrek, boyoz ve poğaça fiyatlarına zam!
İzmir’de gevrek, boyoz ve poğaça fiyatlarına zam!
AK Parti’den 30 Ekim’de ‘olağanüstü meclis’ önerisi
AK Parti’den 30 Ekim’de ‘olağanüstü meclis’ önerisi