Bornova'da sıra dışı açılış!
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

Bornova'da sıra dışı açılış!

28 Aralık 2019 - 15:35 - Güncelleme: 28 Aralık 2019 - 19:36

Cumartesi günü Bornova’da sıra dışı bir açılış vardı. Malum yaklaşık 3 yıldır İzmir’in gündeminde olan yüzlerce Pazar esnafı ile binlerce Bornova ve Bayraklı sakinini mağdur eden Özkanlar Pazaryeri, nihayet farklı bir yerde de olsa açıldı.  

Sıra dışı olan Pazar yeri değildi elbette… Açılış için basın mensubu olarak tören alanına girdiğimizde küçük bir şaşkınlık yaşadım.

Zira protokolde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ vardı, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Ali Aslan vardı, Ak Parti İzmir Büyükşehir Meclis Grup Başkanvekili Özgür Hızal vardı, Ak Parti Bornova İlçe Başkanı Cevdet Çayır vardı. Bornova Kaymakamı Fatih Genel vardı.

CHP’li bir belediyenin pazaryeri açılış töreninde bu kadar Ak Partili ismi protokolde görseniz herhalde siz de şaşırırdınız.

Elbette törende sadece Ak Partililer yoktu, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Bornova İlçe Başkanı Asım Güven ve ev sahibi sıfatıyla da Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ bulunuyordu. Bornova Belediye Başkan Yardımcıları Ercan Kahya ve Ulaş Polat, CHP'li Meclis Üyesi Yahya Yıldız da törendeydi.  EGEV Başkanı ve CHP eski Milletvekili Mehmet Ali Susam da törendeydi.

İzmir Esnaf Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen elbette protokoldeki yerlerini almıştı.

İlk konuşmayı esnafın büyük başkanı sıfatı ile Zekeriya Mutlu yaptı. İkinci konuşmayı Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, son konuşmayı da ev sahibi sıfatı ile Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ yaptı.

Bornova Belediyesi, Başkan İduğ’un 9 aylık görev süresince yaptığı çalışmaları çok güzel bir sunumla herkese izletti. Bornova Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler birimini tebrik etmek lazım.

Herhalde Ak Parti cenahının izlediği en uzun CHP’li belediye tanıtımı oldu ki, Başkan İduğ icraat yönünden İzmir’in en güçlü başkanlarından biridir desek yanlış olmaz.

Tören gayet demokratik bir nezaket içinde geçti. İşin bu yönü de güzeldi. Konuşmalarda hiçbir sataşma ve laf sokma girişiminin yaşanmaması da…

Hükümetle yereldeki CHP iktidarının birlikte yaptığı en büyük ortak girişim; malumunuz İZBAN… Ancak her İZBAN açılışında veya temel atma töreninde mutlaka bir kriz yaşanır. Hatta Selçuk’taki törende İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu tören alanını terk edecek kadar sinirlenmişti.

Neyse, demem o ki… Hangi tarafın haklı olduğunun bir anlamı yok ama o hareketler doğru hareketler değildi.

Bugünkü hareket ise bence İzmirlinin arzuladığı hareketti… Zira hükümetin de yerel iktidarın da kullandığı kaynak; kamu kaynağıdır. O kaynağın sahibi millettir. Hükümetle yerel iktidarların ortak iş yapma kültürü geliştirmesi, vatandaşın sorunlarına çözüm ararken ortak hareket etmesi, kamu kaynağının daha etkili kullanılması, sorunlarla daha hızlı baş edilmesi, daha hızlı yol alınması anlamında çok önemlidir.

Bu nedenle ben Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ı da Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ’u da tebrik ederim. Herkesin siyasi görüşü kendisine göre doğrudur ama esas olan vatandaşa hizmettir esas olan siyasi ve demokratik nezakete riayet etmektir. Bugün ki törende bunların hepsi de fazlasıyla vardı.

Darısı İzmir’in diğer sorunlarının başına diyerek bitireyim.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar