CHP'li Bakan: Alsancak Devlet Hastanesi kapatılıyor mu?

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’nin kapatılacağına ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Bakan, “Günde 3 binin üzerinde İzmirliye hizmet veren 150 yıllık tarihi Alsancak Devlet Hastanesi aynı şekilde hizmete devam etmeli” dedi.


CHP'li Bakan: Alsancak Devlet Hastanesi kapatılıyor mu?

İzmir Alsancak’ta bulunan ve 150 yıllık bir tarihi olan Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’nin Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kadın doğum polikliniğine çevrileceği, taşınacağı veya kapatılacağına ilişkin iddialar kamuoyunun gündemine geldi.

Geçtiğimiz günlerdeDemokratik Sağlık Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Türk Sağlık Sen, Konak Kent Konseyi, mahalle dernekleri, mahalle muhtarları ve Alsancaklıların katıldığı bir basın açıklaması yapıldı ve konuyla ilgili bölgede yaşayan insanların rahatsızlığı dile getirildi.

Yapılan basın açıklamasında “Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nin, doğum hastanesine dönüştürülmesiyle farklı branşlardan hizmet alamayan vatandaşların ve acil vakaların Tepecik Araştırma Hastanesi’ne, yani tek merkeze yönelmesi hizmetin aksamasına ve sıkıntılı olan bölge trafiğinin de felç olmasına sebep olacak demektir. Mevcut haliyle aynı ilçe sınırları içerisinde kalan Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yükünü aldığı gerçeğini kimse inkar edemez” denildi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu TBMM gündemine taşıdı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

TARİHİ HASTANE AYNI ŞEKİLDE HİZMETE DEVAM ETMELİ

Hastane ile ilgili iddialara ilişkin gerçeğin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğine dikkat çeken CHP’li Bakan, “Türkiye’nin birçok şehrinden daha kalabalık olan Alsancak bölgesinin tek devlet hastanesi durumunda olan 150 yıllık tarihi olan Alsancak Devlet Hastanesi’nin kapatılması ya da başka bir hastaneye poliklinik olarak tesis edilmesigibi iddialarının bir an önce açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Böyle bir karar varsa, bu karar hangi gerekçeyle kim tarafından alındı? Hastanenin taşınması, kapatılması ya da bir branş polikliniğine çevrilmesi hem bölgede yaşayan vatandaşlar hem de hastanenin sağlık emekçileri açısından nasıl bir sonuç doğuracak? Bu soruların cevabının kamuoyuyla paylaşması gerekiyor. 150 yılı aşkın bir tarihe sahip olan hastane, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından sit binası olarak tescil edilmiş ve bahçesindeki asırlık palmiyeler ile birlikte koruma altında... Günde 3 binin üzerinde İzmirliye hizmet veren tarihi Alsancak Devlet Hastanesi aynı şekilde hizmete devam etmeli!” diye konuştu.

CHP’Lİ BAKAN SAĞLIK BAKANI’NA SORDU:

1 – Alsancak bölgesinin tek devlet hastanesi olan, 150 yıllık, tarihi Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’nin Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kadın doğum polikliniğine çevrileceği ve/veya taşınacağı ve/veya kapatılacağı iddiaları doğru mudur?

2 – Söz konusu iddialar doğruysa; bölgedeki tek devlet hastanesinin polikliniğe çevrilmesi ve/veya taşınması ve/veya kapatılacağı kararı kim tarafından hangi gerekçe ile alınmıştır?

3 – Söz konusu iddialar doğruysa;  bölgedeki vatandaşların yaşayacağı olası mağduriyetlere dair bir ön çalışma yapılmış mıdır? Vatandaşların sağlık hakkının sekteye uğramaması ve mağduriyet yaşamaması için uygulanacak çözümler nelerdir?

4 – Söz konusu iddialar doğruysa; hastane bünyesindeki sağlık personellerinin ve hastanenin diğer tüm çalışanlarının akıbeti ne olacaktır?