Ailesini siyanürle katleden zanlı şizofren çıktı

İzmir’in Bayraklı ilçesinde ailesini siyanürle zehirleyen Mahmut Can Kalkan’a şizofreni tanısı konuldu.


Ailesini siyanürle katleden zanlı şizofren çıktı

Ailesine, internetten sipariş verdiği siyanürü şerbet yapıp içiren Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan, kaldırıldığı hastanede suçunu itiraf etti. Mahmut Can Kalkan, alınan bilgilere göre, satın aldığı siyanürü ailesine “değişik bir şerbet yaptım, bir tadın” diyerek içmelerini sağladı. Anne ve babasına içirmeyi başaran Can Kalkan, küçük kardeşlerine de içirmek istedi fakat kardeşleri içmek istemeyince şerbet döküldü.  Siyanürün dökülmesi üzerine Can Kalkan ve kardeşi Emir Can ile en küçük kardeş Mehmet Taha etkilendi.

Annenin yardım istemesi üzerine komşular yetkililere haber verdi. 5 kişilik aile hastaneye kaldırıldı ve ekipler apartmanın tahliye edilmesini sağlayarak önlem aldı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alınan Mehmet Kalkan ile Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Fatma Kalkan, doktorların tüm müdahalesine karşın kurtarılamadı.

Siyanürü sipariş ederek ailesini katletmeyi planlayan Mahmut Can Kalkan, suçunu hastanede itiraf etti. Anne ve babasını öldüren Can Kalkan, internet üzerinden ticaretle uğraştığını ve son zamanlarda ekonomik olarak zora girdiğini, buna bağlı olarak da psikolojisinin bozulduğu öne sürdü.

Mahmut Can Kalkan’a, sağlık raporu için götürüldüğü hastanede ‘Şizofreni’ tanısı konuldu. Can Kalkan, sevk edildiği Nöbetçi Mahkemece tutuklandı.

Küçük kardeş Mehmet Taha Kalkan taburcu edilirken, Emir Can Kalkan'ın ise tedavisinin sürdüğü bildirildi. Bu arada ölen Kalkan çiftinin cenazeleri ise yakınları tarafından teslim alındı. Çiftin, memleketleri Yozgat'ta toprağa verileceği belirtildi.