Volkswagen’nin fabrikasının nereye kurulacağı netleşti

Alman basınında çıkan iddiaların aksine Volkswagen fabrikasının İzmir’e değil Manisa’ya kurulacağı netleşti.


Volkswagen’nin fabrikasının nereye kurulacağı netleşti

Volkswagen fabrikası İzmir’e değil Manisa’ya kuruluyor! Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, CNN Türk’te katıldığı programda Volkswagen fabrikasının Manisa’ya kurulacağını, yöresinin bile belli olduğunu ifade etti. Alman bakanlarla konuştuklarını ifade eden Pekcan, konuyla Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın ilgilendiğini belirtti.

BULGARİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDA KALDILAR

Alman basınında çıkan haberlerde, Volkswagen’in yeni fabrikasının kurulumu için Almanya’nın Bulgaristan ile Türkiye arasında kaldığı ancak Türkiye’nin öne çıktığı belirtilmişti. Türkiye’de kurulacak yer için ise İzmir’in ismi geçmişti. Fabrikanın, İzmir’in Torbalı ilçesinde daha önce kurulan Opel fabrikasına yakın bir bölgede kurulacağı kaydedilmişti. Tüm bu gelişmelerin ardından fabrikanın İzmir’e değil Manisa’ya kurulması kararı alındı.

RESMİ AÇIKLAMA KASIM AYINDA YAPILACAK

Volkswagen yetkilileri, yaklaşık 5 ay önce Türkiye’ye gelerek yeni fabrikanın kurulmasıyla ilgili görüşme yapmıştı. Kurulacak fabrikanın, Türkiye ile AB arasındaki bağları da kuvvetlendireceği ifade edilmişti. Alman otomobil devi, yeni kurulacak fabrika için 2 milyar Euro’ya yakın bir bedeli gözden çıkardı. Kurulacak fabrika ile de Manisa’da 2 binden fazla kişinin istihdamının sağlanması bekleniyor.