İzmir Büyükşehir Meclisinde 'İstanbul'daki arsa' tartışması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in satılması yönünde meclise önerge verdiği İstanbul Beyoğlu'ndaki arsa, üzerinde CHP ve Ak Parti gruplarının çekişmesi devam ediyor. Hukuk Komisyonunda bu önergeye muhalefet şerhi koyan Ak Parti, ikinci bir önerge vererek arsa üzerinde İzmir Evi inşa edilmesini talep etti.


İzmir Büyükşehir Meclisinde 'İstanbul'daki arsa' tartışması

Başkanlık önergesi ile meclise gelen ve hukuk komisyonuna sevk edilen İstanbul Beyoğlu'ndaki belediye arasasının satış kararına Ak Partili üyeler itiraz ederek muhalefet şerhi koydu. Ancak "Mülkiyeti Belediyemize ait İstanbul ili, Beyoğlu ilçesi, Sururi Mahallesi, 853 ada, 17 no’lu (697,00 m²) parselin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale edilerek satışının yapılması" şeklindeki önerge CHP'li üyelerin oyları ile oy çokluğu ile komisyondan geçti. 

KARAR ÇIKMADAN YENİ ÖNERGE VERDİLER

İşte bu komisyon raporunun görüşüldüğü İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı ilk bileşiminde, bu yönde henüz bir karar alınmadan Ak Parti grubu aynı arsa ile ilgili bir önerge verdi. Ak Partili Erhan Çalışkan ile Hakan Yıldız'ın imzası ile meclise sunulan önergede İstanbul Beyoğlu'ndaki arsanın satılmak yerine üzerine İzmir Evi inşa edilmesi talep edildi. Ak Partili Çalışkan ile Yıldız'ın konuya ilişkin önergesi ise şöyle: 

"İzmir Büyüşehir Belediye Başkanlığının 2019-2024 yılları arasını kapsayan Stratejik Planı Meclisimizde kabul edilmiştir. İzmir'i Dünya markası yapmak için yurtdışında temsilcilikler açılması için de Meclisimizce Belediye Başkanlığı'na yetki verilmiştir. Bu çalışmalar doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait İstanbul ili Beyoğlu İlçesi Sururi mahallesi 853 ada 17 nolu parselde bulunan 697m2 arsa üzerine, İzmir'i Dünyada ve Türkiye'de marka şehir haline getirecek çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla Dünyanın sayılı kentlerinden olan ülkemizin Ekonomi, iş ,kültür ve sanatın merkezi olan İstanbulda 'İzmir Evi' inşa edilerek faaliyet gösterecek bir proje yapılmasını öneriyoruz."

Bu önergeye karşılık CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç'ın itirazına karşın Başkan Tunç Soyer, görüşülmesi için Hukuk ile Plan Bütçe komisyonlarına sevk edilmesini talep etti. Meclis de bu yönde karar aldı. 

Ak Partili Hakan Yıldız da arsa hakkında bilgi vererek, "Bu arsa dönemin İzmir Belediye Başkanı Faruk Tunca zamanında yurt yapılması amacıyla alınmıştır. Bilirkişi arsa ile ilgili çalışma yapmış, çok değerli yaklaşık 7 milyon lira gibi bir değer biçilmiş. Ancak, yaptığımız bağışlar, yardımlar düşünüldüğünde ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin bütçesi göz önünde bulundurulduğunda bu arsanın satışından gelecek para sembolik bir rakamdır. Bu nedenle buranın İzmir Evi olmasını talep ediyoruz" diye konuştu.