Buca AK Parti’de 3 ihraç istemi

Buca Belediye Meclisinde denetim komisyonu seçiminde ve Başkan Erhan Kılıç'ın borçlanma talebi oylamasında grup kararına uymayan AK Partili Meclis üyeleri için inceleme komisyonu 3 ihraç, 2 kınama talep etti.


Buca AK Parti’de 3 ihraç istemi

Mevlüt DAĞDEVİREN - Buca Belediyesinin son Meclis toplantısında denetim komisyonu seçimi yapılmış, ancak AK Parti Grubunun komisyona vermek istediği 2 üye yerine, Grup kararına rağmen aday olan diğer iki üye seçilmişti. Aynı meclis toplantısında Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç'ın 30 milyon liralık borçlanma yetkisi talebinin de AK Partili meclis üyelerinin 'evet' oyu ile meclisten geçtiği iddia edilmişti.

İNCELEME KOMİSYONU KARARINI VERDİ

Bunun üzerine toplanan AK Parti İzmir İl Yönetimi Buca'daki iddiaları araştırmak üzere inceleme komisyonu kurmuştu. 3 İl yöneticisinden oluşan İnceleme Komisyonu, yaptığı araştırmaların ardından AK Parti Buca Meclis Üyelerinden Ünal Ömür, Mustafa İnce ve Mehmet Adıyaman'ın kesin ihraç istemi ile disipline sevk edilmesini, Memduh Kaymaz ve Mustafa Solmaz hakkında da kınama cezası talep etti.

SON KARAR İL DİSİPLİN KURULUNUN

İnceleme komisyonunun bu kararını resmileşmesi için AK Parti İl Disiplin Kurulu tarafından kabul edilmesi gerekiyor. İl Disiplin Kurulunun önümüzdeki günlerde toplanarak, İnceleme Komisyonunun verdiği kararları inceleyip karara bağlaması bekleniyor.

DENETİM KOMİSYONU SEÇİMİ YENİLENİR

Denetim Komisyonuna CHP'li meclis üyelerinin oyları ile seçilen AK Partili Ünal Ömür ile Mustafa İnce hakkında talep edilen tedbirli disipline sevk kararı kesinleşirse, komisyonlardaki üyelikleri de düşecek. Böylece Buca Belediyesi Meclis Denetim Komisyonu için yeniden seçim yapılacak. Bu üç meclis üyesinin ihracı halinde, görevli bulundukları komisyonlardaki görevleri de düşecek.