Tugay: "Belediye Başkanlığının okulu vardı da ben mi okumadım?"

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Karşıyaka İlçe Kongresinde yaptığı konuşmada, "Bizim arkadaşlarımız bir şeyler yazıp çiziyor. Diğeri de diyor ki doktordan belediye başkanı olur mu? İbrahim Tatlıses’in dediği gibi Urfa’da Oxford vardı da ben mi okumadım. Ben de Belediye Başkanlığının okulu vardı da ben mi gitmedim diyorum" dedi.


Tugay:

Çiğdem CANPOLAT - CHP’nin Cumhuriyet’in kurulmasına öncülük eden bir geçmişi olduğuna vurgu yapan Tugay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben bu salonda çok bulundum, çeşitli görevlerde yer aldım ve bu salondan her çıktığımızda hep dedim ki; ‘bir şey yaptık mı değiştirebildik mi?’  Bu kaçıncı Karşıyaka İlçe kongresi desem?  Cevaplayabilir misiniz? Hiç yorulmayın bilmiyoruz. Çünkü hafızamız yok. Geçmişini bir şekilde kolayca silebilen insanlarız. Bir tek Atatürk’ü silemiyoruz. Çünkü dünyanın en yaşlı partisi CHP ve Kuruluşu 9 Eylül 1923. Peki,  Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının tarihi nedir? 29 Ekim 1923 demek ki CHP Cumhuriyet’in ilanından önce kurulmuş bir parti. O günlerde Atatürk diyor ki; ‘bu ülkede barışı sağladıktan sonra, halkçılık esasına dayalı bir fırka kuracağım ve cumhuriyeti ona kurduracağım.’ Halk Fırkası’nı kuruyor daha sonra cumhuriyeti kurduktan sonra Cumhuriyet Halk Fırkası olarak ismini değiştiriyor. O gün kurulan Cumhuriyetin temellerinde ne varsa bizim mirasımız da o, biz mirasçılarıyız. Eğer ki CHP olmasaydı Türkiye’ye çoktan şeriat gelmişti. Onları durduran bu partinin temsilcileri oldu. Kendimizi de yeterince adil değiliz, falan filan diye eleştiriyoruz. Ama kendimize haksızlık da yapmayalım ve CHP’nin içinde ne kadar büyük değerleri barındırdığını hiç unutmamalıyız.”

DİLİNİN UCUNA KADAR GELENİ SÖYLEMEDİ!

Başkan Tugay ayrıca, “Ben şuralarda otururken belediye başkanı olacağım diye bir hedef koymadım. Kocaman bir ordu mücadele ediyor, ne görev verilirse yaparım diye baktım. Geçen dönemlerde ilçe yöneticisiyken adayın kim olduğuna bakmadım. Ben bu adayı sevmedim, desteklemem demedim. Bazı arkadaşlarımız diyor ki, neyse…” dedi ve açıklamasını yarıda bıraktı.

‘UTANMANIZ GEREKMEZ Mİ?

Zaman zaman kendisine neden doktorluğu bıraktın? Doktordan belediye başkanımı olur? Şeklinde eleştiriler geldiğini belirten Tugay, “

 Bana sen uzman ‘doktordun, mesleğinde iyiydin, tıp fakültesi okudun ve neden mesleğini bıraktın da belediye başkanı oldun’ diyorlar. Türkiye’de her şeyin yolunda gittiğini düşünen var mı? Peki, bizim bu mücadeleye katılmamızın yanlış olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ben asla burada otururken belediye başkanı olacağım diye bir hedef koymadım. Ben ‘kocaman bir ordu savaşıyor ben de bir tarafından tutarım’ dedim. Ben burada yöneticiyken asla bu adayı sevmedim, onu desteklemedim demedim. Ben sıradan bir üyeyken asla adayın kim olduğu ile ilgilenmeden onun kazanması için çabaladım. Çünkü bir parti üyesiyim ve bu partinin disiplini var. Herhangi bir belediye başkanımız, milletvekilimiz, parti üst yöneticisi hakkında bir şey söylemedim söylemem. Yanlış olabilirler, yanlış şeyler yapabilirler. Ama biz kendimize dost olmayacaksak, sosyal medyada ulu orta sıkacaksak olmaz, bu hoş değil. Bizim arkadaşlarımız bir şeyler yazıp çiziyor. Diğeri de diyor ki doktordan belediye başkanı olur mu? İbrahim Tatlıses’in dediği gibi Urfa’da Oxford vardı da ben mi okumadım.  Ben de Belediye Başkanlığının okulu vardı da ben mi gitmedim diyorum. Arkadaşlar Doktor Behçet Uz’un kurduğu bir şehirde yaşıyorsunuz utanmanız gerekmez mi? Doktor Behçet Uz nasıl bu şehir kurduysa ben de yaparım ona da yapamazsın demişler yapmış. Bunu insan yaptıran nedir? Yürektir,  yürek, inançtır.  Eğer vatanınızı seviyorsunuz , size bir görev, sorumluluk verildiğinin bilincindeyseniz. Hele hele CHP gibi adaleti, sanatı, medeniyeti yüceltmiş ve bu partinin görevlendirdiği insansanız o koltuğun geçici olduğunu, sizin ancak o koltukta hizmet için olduğunuzu unutmayacaksınız. Ben laf olsun diye değil. Gerektiğinde kelle koltukta hem bu şehrin hem bu vatanın; bir karışında gözü olanın elini kolunu kırmak üzere buradayım. Bize onur lazım onur, şeref lazım, dürüstlük, dürüstlük lazım. Ben dürüstüm. Hak, hukuk, adalet, Oturduğum odanın her bir köşesinde Atatürk’ün resmi var” diye konuştu.

‘YAZIKLAR OLSUN SİZE’

Hükümete yazıklar olsun çıkışı ile yüklenen Tugay, “24 Ocak’ta Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin yıl dönümü. Nasıl ki o yiğit insanlar bu ülkede adalet olsun, ona buna peşkeş çekilmesin diye, bu halka ait olsun diye mücadele ettiyse biz de etmek zorundayız. Bu ülkede yeterli kaynak, para yok mu? Bu insanlar aptal mı? Hayır, keşke o fabrikaları biz çalıştırsaydık,  keşke sarayda şatavattan kaçıp gençlerin önünü açsaydınız. Satılmadık bir şey bırakamadınız,  Yazıklar olsun size. Bu ülkenin kaynaklarının herkese yettiğini bilen partinin üyesiyiz. Bizler küçük hesapların partisi değiliz. Üye kalitesi iyi değil diyenleri de kınıyorum. Tüm üyelerimiz kalitelidir. Hele Karşıyaka’da buranın tarihi cumhuriyet ile başlıyor.  Vatansız, evsiz kalan göçmenlerin, yörüklerin kurduğu bir kent burası. O nedenle Atatürk’ün ananesi burada yaşadı öldü. Karşıyaka gibi hiç kimse Atatürk’ü sevemez. Bunlar laf salatası değil, içi boş değil. Atatürk deyince bizim içimiz titriyor. Bin yılda geçse de Karşıyaka CHP’nin kalesi olmaya devam edecek” dedi.

TUGAY: ÖRGÜTTEN BEKLENTİM BELEDİYE BAŞKANINI YALNIZ BIRAKMAYIN

9 aydır başkan olduğunu ifade eden Tugay, “Ben 9 aydır belediye başkanım, daha önce ilçe başkan yardımcılığı da yaptım. Olayın her iki tarafında da yer aldım. Bir belediye başkanı örgütünden ne bekler? Cevabını biliyorsunuz. Kim seçilecekse, ondan rica ediyorum ne olur. Belediye Başkanına yardımcı olun, belediye başkanının yardıma ihtiyacı var. Saçma sapan adamlar saldırıyor, yalan söylüyor ve başkan yalnız bir adama dönüşüyor. Ben ilçe örgütümün ağzını açıp bir şey söylemesini bekliyorum, rica ediyorum. Hakkım var demi buna. Ben ilçe yöneticisinin de belediye başkanından ne beklediğini biliyorum. İş, sıkıntısına çağrı, konsere katılmasını, kapına geldiğinde bekletilmeden içeriye alınmasını isteyebilir. Gerektiğinde gel benim için kız iste, amatör spor kulübüme yardım ette diyebilir. Ama belediye başkanı anlamak, örgüte anlatmak görevi de var. Bazen de imkansızın istediğini fark etmek gerekir. Ben parti üyesi olarak belediye başkanımdan en çok CHP üyesi olarak sokakta başımı öne eğdirmemesini isterim. Namusum ve şerefim üzerine and içerim yaşadığım sürece başınızı yere eğdirtmeyeceğim. Lafta değil, gerçekte iktidar olmaya ramak kaldı arkadaşlar Şu andan itibaren biz iktidar olmazsak bizim hatamız olur. Şimdi bir seçim yapsak bizim adayımız kazanır. Çünkü ülkeyi yönetmiyorlar. Oraya buraya asker gönderme, adalete güven yok, bu ülkedeki insanlar şu anki iktidara inanmıyor, ondan bir çözüm beklemiyor. Onu seçmeyeceğim diyen insanlar yüzde 50’nün üstünde. İnsanlar onun karşınında duracak bir alternatif istiyor.  Biz bu ülkenin insanlarının bize güvenmesi gereken bir duruş içerisinde olmalıyız. Dolayısıyla her birimize görev düşüyor, ilçe ve il yöneticisi seçim onlar çalışsın demeyeceğiz. Parti üyesi ise herkese haklılığımızı anlatacağız, üyeysek çalışacağız. Bana iş vermedin deyip küsüp gitmeyeceğiz, böyle partili olunmaz. Sadece il, ilçe yönetimi ile bu iş olmaz. Sizi bu mücadeleden alı koyan nedir? Ben başkanı sevmiyorum,  o da beni sevmiyor diye düşünüyorsanız olmaz. Bunlar falancanız, biz de falancanız adamıyızla olmaz” diye konuştu.

HEKİMAN'DAKİ RUHU KARŞIYAKA'DA HİSSEDEN VAR MI?'

Samimi ve dürüst olacağız. Hekiman örneği var. 6 aday gitti biz çarşaf liste istediler. Çarşaf liste seçim yapıldı. Bir aday kazandı kalan 5 aday diğer adayı seçim boyunca yanında oldu ve yıllar yıllar sonra Hekiman'da CHP belediyeyi kazandı. Hekiman'daki ruhu Karşıyaka'da hisseden var mı? Böyle olmuyor. Kaç tane aday adayı var burada bu samimiyet var mı? Ben atamayla geldim buraya bunu biliyorum. Yol yok. Bu iradeyi göstermesi gereken insanlar adaylar. Konuşurken varız yaparken yokuz. Samimi olmak lazım. Önümüzdeki yerel seçimde belediye başkanlığının ön seçimle seçilmesi için bir kampanya başlatacağım, en başa ben imza atacağım. Artık bu samimiyetsizliği bırakalım. Ama mahalle temsilcisini seçerken de aynı şey. Öyle ben şunu şunu attım, onlar olacak. Niye? Onlar benim yol arkadaşlarım. Biz neyiz merdiven arkadaşı mıyız? Yol arkadaşlarımı yedirmem anlayışı varsa burada gelip demokrasi nutuğu çekmeyeceksiniz. Mahalle temsilcilerini seçtiren bir yönetimi üye olarak istiyorum. Herhangi birinizi kırdıysam özür dilerim. Kendime ettiğim dua Allah Mahçup etmesindir. Sizden bu duayı etmenizi diliyorum, destek bekliyorum" diye konuştu.