Boztepe: İzmir depreme hazır mı?

Manisa merkezli diğer illerde de hissedilen 5.4 büyüklüğündeki deprem, kendini yeniden akıllara getirdi. İzmirlileri de etkileyen deprem sonrası yetkililerden açıklamalar gelmeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, konuya ilişkin Büyükşehir’e basın aracılığıyla sorularını yöneltti.


Boztepe: İzmir depreme hazır mı?

Manisa'nın Akhisar ilçesindeki 5.4 büyüklüğündeki deprem, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere geniş bir alanda etkisini hissettirdi. Depremin etkisinin büyük olması akıllara ‘Olası büyük bir deprem felaketine ne kadar hazırız’ sorusunu getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, İzmir’de, Deprem Master Planı’nın bir an önce hazırlanması gerektiğini vurgulayarak konuya ilişkin sorularını sıraladı. Manisa merkezli depremin bir uyarıcı olduğunu ifade eden Boztepe, “İzmir’de deprem araştırma faaliyetleri yürütülmüyor. İzmir'in depremselliğinin araştırılması ve güncel teknik çalışmaların yürütülmesi adına kurulması teklif edilen ihtisas komisyonunun oy birliği ile 2019 Aralık’ta, mecliste kuruldu. Verilen önergede, teklif edilen İzmir Deprem Master Planı’nın yapılması adına çalışmaların ihtisas komisyonunca takip edilmesi beklenmektedir. Bu düşünce ile toplantılarına başlayan komisyon çalışmaları, Ocak 2020 meclisinde sekteye uğradı. Çünkü meclis başkanlığı gündemde olan maddeyi sonuçlanmış gibi gündemden çekti. Gerekçe olarak gerekli çalışmaların yapıldığıydı. Ancak bu gerçeği yansıtmıyor. Çünkü hali hazırda deprem araştırma faaliyetlerinin yürütülmediği biliniyor. İzmir üniversitelerinin bu konuda araştırma yapması beklenirken, hiçbir üniversitenin bilgisi olmaksızın yürütüldüğü iddia edilen çalışmaların, kim veya kimlerce devam ettirildiği büyük bir meçhul" diye konuştu.

KAMUOYUNU YANILTIYORLAR

Ak Partili Boztepe, çalışmaların Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) koordinasyonunda gerçekleştirilmesi hakkında teklif sunulduğunu dile getirerek şunları söyledi:

‘’Valilik makamı ve AFAD yetkilileri, ilgili bilim insanları tarafından bu konuda bilgilendirilerek çalışmanın hangi esaslar dairesinden yapılacağı defaten toplantılarda anlatılmıştır. İşin tuhaf tarafı, bu toplantılara büyükşehir belediyesi üst düzey bürokratları da katılmasına rağmen, bugün çalışmaların yapıldığını söylemek kamuoyunu yanıltmaktadır.’’

‘SÖZBİLİR’ NEDEN SUNUM İÇİN ÇAĞIRILMIYOR

Vatandaşı ve belediye meclisini bilgilendirmesi amacıyla Doğal Afetler ve Deprem komisyonu, DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir ve ekibini sunum yapması için davet ettiğini belirten Boztepe, “Fakat bu girişimler meclis tarafından destek görmemiştir. Bu konuda Türkiye’de sayılı isimler arasında yer alan ve İzmir Deprem Master Planı çalışmasında İzmir Üniversiteleri arasında büyük bir koordinasyon ile projenin hazırlıklarını yürüten saygın bir bilim insanı neden sunum yapılmak için davet edilemiyor" diye sordu.

Boztepe, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kentleşmenin en önemli ayağı olan şehir planlaması ve şehir planlamasına adına en temel çalışma deprem araştırmalarıdır. 1999 depremi sonrasında yaptırılan ve bugün bilimsel hiçbir güncelliği olmayan, İzmir kent sınırlarını kapsamayan çalışma yerine, İzmir Deprem Master Plan’ın yapılarak, güncel kent planlaması çalışmalarına altlık oluşturması gerekmektedir. Kentsel dönüşüm çalışmaları, ulaşım planlaması, afet planları benzeri tüm çalışmalar, Deprem Master planının yeniden hazırlanması ile anlam ve işlevsellik kazanacaktır.  Şimdi tek bir soru, “Doğal Afetler ve Deprem Komisyonu” tarafından yürütülmeyen deprem çalışmaları İzmir Büyükşehir Belediyesi hangi birimi tarafından yürütülüyor?" dedi. CHP ve İYİ Parti meclis üyelerine seslenen Hüsnü Boztepe, ‘’Gelin, İzmir'in depremselliğinin araştırılması ve güncel teknik çalışmaların yürütülmesi adına kurulan ihtisas komisyonunu aktif olarak çalıştıralım”