Yücel'den kongrede sert mesajlar

CHP İzmir Kongresinde beklenen adaylık konuşması geldi. İzmir İl mevcut Başkanı Deniz Yücel, adaylığı hakkında “30 ilçe başkanımız bir araya gelip bana görevi tebliğ etti” diyerek görevi yeniden üstleneceğini duyurdu.


Yücel'den kongrede sert mesajlar

Didar DEMİRCİ - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Kongresi için uzun süredir İl mevcut Başkanı Deniz Yücel’den resmi adaylık açıklaması bekleniyordu. Kongre’de son ana kadar bu konuda konuşmayan Başkan Yücel, resmi adaylık açıklamasını İl Kongresinde gerçekleştirdi. Yücel’in konuşmasının ardından delegeler oy kullanmak için sandık başına gitti.

İl mevcut Başkanı Yücel, konuşmasına mevcut iktidara karşı muhalefetini yaparak başladı. Yücel, “Bugün ülkemizi 18 yıldır yöneten siyasi anlayış demokrasimize, hukukun üstünlüğüne, temel hak ve özgürlüğe, anayasamıza büyük zararlar vermiştir. Türkiye, AKP iktidarında yasaklar yolsuzluklar ve hırsızlıklar ülkesi haline geldi. Bu zararlar bir yandan ülkedeki kutuplaştırma, ayrıştırma siyasetiyle günü kurtarma derdine düşmüşlerdir” dedi. Ayrıca Başkan Yücel, iktidar eleştirilerine şu şekilde devam etti:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nden, Millet İttifakı’ndan korkuyorlar, ülkesini vatanını seven, sahiplenen insanlardan korkuyorlar. O yüzden ittifakımızı büyüteceğiz. Geçmişte hangi siyasi görüşten olursa olsun, vatanını seven cumhuriyet değerlerine bağlı tüm yurttaşlarımızla bir araya gelmek zorundayız.”

“GÖREV TEBLİĞ EDİLDİ”

Birazdan CHP İzmir İl Başkanını, yöneticilerini, il disiplin kurulu üyelerini ve kurultay delegelerini seçmek için sandık başına geçeceğiz diyen Başkan Yücel, adaylık konuşmasını şu şekilde gerçekleştirdi:

“2 senedir İl Başkanı olarak görev yapıyorum. 2 senelik görev süremde ben demek yerine, biz demeyi tercih ettim. 2 sene önce bu salonda söz verdim. Görevimden istifa etmeyeceğime sonuna kadar orada kalacağıma… Bu sözümü tuttum. Görevimi birilerini mutlu etmek için hiç kullanmadım. Makam koruma, makam yükseltmek gibi bir kaygım olmadı. Görevimi, yetkilerimi partim için kullandım. Eğilmedim, taviz vermedim, doğru bildiğim yoldan asla şaşmadım. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ sözünü kendime ilke edindim. Siyaset insanla yapılır, siyasetin malzemesi insandır. Zaman zaman bazı kişiler bu görevimi ve yetkimi parti içi iktidar mücadelesi için kullanmak istediler ama buna asla izin vermedim. Genel başkanımızın İzmir’deki temsilcisi olduğunu unutmadan ona göre davrandım. İl başkanı; annedir, babadır, kardeştir, yoldaştır dedim. Bu tavrımdan dolayı zaman zaman hedef oldum. Partime zarar gelmemesi için sorumluluk almaktan kaçınmadım. Şahsım adına risk almaktan da kaçınmadım. Ekipçilik, adamcılık bunlara asla izin vermedim.

İlçe kongrelerinin ardından ziyaretler yaptık, birçok ilçe başkanı göreve devam etmem konusunda telkinleri oldu. Koltukların makamların hepsi gelip geçici. Biz bu görevleri yaptıktan sonra bizden öncekilerin yaptıklarının üzerine bir taş, bir tuğla koyduysak ne mutlu… Bugüne kadar adaylık için bir açıklama yapmadım. Ne zaman ki 30 ilçe başkanı bir araya geldi o zaman görev tarafıma tebliğ edilmiştir, görevden ve sorumluluktan kaçmak olmaz dedim. Onların bu yaklaşımı benim için çok değerli çok anlamlı. Yeni dönemde şayet görev alırsam görevimi en iyi şekilde yapmaya devam edeceğim.”

“İKTİDARIN KAPISI ARALANDI”

Başkan Yücel, adaylık konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Yeni dönemde patimizin önemli bir ihtiyacı olduğunu düşündüğüm İzmir il örgütüne bir bina kazandırmak için yönetim kurulumuzla yoğun bir mücadele verdik.

Herkesin çalışmalarına aynı anda olanak sağlayacak, fiziki koşullara sahip bir il binası almanın hazırlığında ve arifesindeyiz. Yeni dönemde yönetici eğitimi almamış üyemiz kalmayacak. Tüm üyelerimize ulaşacağız. İlçe başkanlarımızla birlikte yürüteceğimiz ortak çalışmayla onların mücadelemize aktif olarak katkı koymalarına imkan sağlayacağız.

İlçe başkanları ve örgütlerimizle aramızdaki dayanışmayı daha da artırarak, oy oranlarının düşük olduğu ilçelerde çalışmalar yapılacak. Yerel yönetimlerimizle birlikte, sivil toplum kuruluşlarıyla, demokratik kitle örgütleriyle daha sıkı ilişkiler içinde olacağız. Daha demokratik daha adil daha özgür bir mücadele içinde devam edeceğiz. Gençlerimizin kadınlarımızın kotalara sıkışmaması için çalışmalar yapacağız. Parti içinde birlik ve beraberlik duygusunu güçlendirecek etkinliklere ağırlık vereceğiz.

Bugün iktidar kapısı Cumhuriyet Halk Partililere aralandı. Bu kapıdan hep birlikte geçeceğiz. CHP tüm kadrolarıyla Türkiye’yi yönetmeye hazırdır. O yüzden çağdaş demokratik hukuk kurallarıyla yönetilen eşit ve özgür bir ülke kurmak için kenetlenerek CHP’yi iktidara taşımak gerekiyor. Kendi çıkarları için bu birlikteliği engellemek ya da bozmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz. CHP’nin iktidar mücadelesi kişilerin şahsi mücadelesi ve beklentilerinden çok daha değerlidir. Kongremiz hayırlı ve uğurlu olsun.