İzmir'in tek deniz ambulansı Büyükşehir'e devredildi

Karşıyaka Belediyesinin deniz kazalarına müdahale etmesi ve Karşıyaka ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi arasında hasta nakillerinde kullanılması amacıyla 2006 yılında aldığı ancak hiç bir zaman kullanamadığı İzmir'in ilk deniz ambulansı, İzmir Büyükşehir Belediyesine devredildi.


 İzmir'in tek deniz ambulansı Büyükşehir'e devredildi

Karşıyaka Belediyesi, Cevat Durak'ın Başkanlığı döneminde, İzmir Körfezinde yaşanabilecek olası deniz kazalarına müdahale etmesi ve Karşıyaka ile sahilin karşı tarafında bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fatültesi Hastanesi arasında hızlı hasta nakline imkan tanıması için bir tekne satın alarak, ambulans olarak donatttı. 
Satın alındığı tarihten bu yana hiç kullanılamadı. Bostanlı'daki balıkçı barınağına bağlı olarak yıllardır atıl vaziyette duran deniz ambulansı, dün Karşıyaka Belediyesinin sessiz sedasız aldığı bir kararla İzmir Büyükşehir Belediyesine devredildi. 

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, deniz ambulansının hiç kullanılamadığına dikkat çekerek, İzmir Büyükşehir Belediyesine bünyesinde daha işlevsel kullanılabileceği düşüncesi ile bu tekneyi bedelsiz olarak Büyükşehir'e devretmek istediklerini söyledi. 
Meclise Başkanlık önergesi olarak gelen bu talep, meclisten de oybirliği ile geçti. Böylece Karşıyaka Belediyesi yıllardır atıl vaziyette duran ancak bakım ve onarım giderleri dolayısıyla önemli bir maliyeti bulunan o deniz ambulansından kurtuldu. İzmir Büyükşehir Belediyesinin ise tekneyi hangi amaçla kullanacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.