3 bakandan ortak açıklama; selin bilançosu çok ağır!

Giresun'da yaşanan sel felaketiyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli önemli açıklamalarda bulundu. Selin bilançosu ortaya çıkmaya başladı. 5 kişi hayatını kaybettiği 11 kayıp kişinin ise arandığı açıklandı.


3 bakandan ortak açıklama; selin bilançosu çok ağır!

İçişleri Bakan Süleyman Soylu, bu kadar ağır bir tablo ile karşılaşmayı ummadıklarını belirterek, "Buraya geldiğimizde bu kadar ağır bir tablo beklemiyorduk. Ağır bir tablo ile karşılaştık" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, "Toplamda 17 yıkık, 361 az hasarli bina tespit ettik. Çalışmalar aralıksız devam ediyor. 20 binayı boşaltıyoruz. Heyelan riski altında olan binalar var. 31 binanın boşaltım işini bugün yapıyoruz. Gerekli yardımlar yapılacaktır. Belediyelerimize, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için 2 milyon lira hibe desteği sağlıyoruz." açıklamasını yaptı.

İşte Bakanların sel felakatine ilişkin tespit ve açıklamaları:

153 KİŞİ KURTARILDI

"153 vatandaşımızı kurtardık. Şu anda bölgedeki çalışmalar devam ediyor. Yollarımızı açmak için gerekli çalışmalar yapılıyor. Şu an 98 köy yolu kapalı. 78 yerleşim biriminde elektrik yoktu. Yaklaşık 40'ına elektrik verilmiş durumda. Elektrik konusunda zorlanıyoruz. Büyük bir tahribat söz konusu."

KURUM: ACİL DESTEK SAĞLIYORUZ
"Giresun'umuzun başı sağolsun. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Tüm ekiplerimizle birlikte sahadayız. Fiilen sahada 45 ekibimiz var. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Toplamda 17 yıkık, 361 az hasarli bina tespit ettik. Çalışmalar aralıksız devam ediyor. 20 binayı boşaltıyoruz. Heyelan riski altında olan binalar var. 31 binanın boşaltım işini bugün yapıyoruz. Gerekli yardımlar yapılacaktır. Belediyelerimize, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için 2 milyon lira hibe desteği sağlıyoruz."

Bakan Pakdemirli'nin açıklamaları;

Bizler gerekli çalışmalarımız yaptık. Ekiplerimiz yerlerinde çalışmalar yapıyor. Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Tarımsal hasar beklediğimizden daha az. Ama ciddi bir problem var burada. Bölgeye 5 milyon lira destek verilmesine karar verdik. Vatandaşlarımızın yaralarını sarması için her türlü talimatı veriyoruz. Burada tekrardan bir taşkın olmaması adına önlemleri alacağız."