Ankara'da zirve var... Soyer beklentisini açıkladı

İzmir Büyükşehir Belediyesinin gergin geçen Ekim ayı meclis toplantısında Başkan Tunç Soyer, önemli bir gelişmeyi haber vererek, İnciraltı'nın planlanmasına ilişkin yarın Ankara'da iki bakanlığın yetkilileri ile İzmir Büyükşehir bürokratlarının katılacağı bir toplantı yapılacağını söyledi.


Ankara'da zirve var... Soyer beklentisini açıkladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 13 Ekim günü Ankara'da gerçekleşecek İnciraltı zirvesi hakkında mecliste bilgi verdi. Başkan Soyer, "İnciraltı 1989’da turizm bölgesi ilan edildi. Daha sonra sınırları üzerinde tartışmalar yaşandı. 2020 yılında bugünkü halini aldı. Hem Turizm ve Kültür Bakanlığı hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plan yapma yetkisi var. Yarın bürokrat arkadaşlarımızı görevlendirdik. Ankara’ya gidecekler. Diliyorum ki; yılların kangren meselesi İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi temsilcilerinin katılmasıyla sonuçlandırılacak. Diliyorum ki; İnciraltı Kent Ormanı olarak yaptığımız bölgenin sınırları korunarak ve yine sağlık bölgesi olarak planlanır. Pandemi süreci bize gösterdi ki EXPO süreçleri ne kadar doğru bir hedefle yapılmış. ‘Sağlık Kenti İzmir’ yaklaşımıyla başlatılan süreç bugün İncirlatı planlarının kesinleşmesiyle son haline gelecek” ifadelerini kullandı. 


SOYER: BU HALİYLE SAĞLIKLI DEĞİL
İzmir Büyükşehir Belediyesinin ekim ayı meclisi ise oldukça gergin geçti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in önceki ay gündem dışı konuşmaları sınırlamaya yönelik girişimi bugün de tartışma konusu olmaya devam etti. Meclis gündeminin tamamlanmasının ardından sıra gündem dışı konuşmalara geldiğinde Başkan Soyer, her parti gurubundan 3’er kişiye söz vereceğini söyledi. Bunun üzerine Ak Parti grubu sert bir şekilde karşı çıktı. Ak Parti Grubundan söz isteyen meclis üyeleri, Başkan Soyer'e tepki olarak konuşma haklarını kullanmaktan vazgeçti. 

Tepkiler üzerine Soyer; “Sabaha kadar da konuşabiliriz. Süre sıkıntım yok. Ama bu, siyasetin sığlıklarına indiği zaman İzmir’e haksızlık ediyoruz. Burada çok sığ tartışmalar yaşandı. Burada İzmir için çok faydalı tartışmalar olmadı. İzmirlilerin bir kanaati var. İzmirlileri bundan uzak tutabiliriz. Bu sığlıkta siyaset yapılmasının önüne geçebiliriz. Grup başkan vekillerimiz mutabakata varırlarsa uyarım. Ama bugün bir mutabakat olmadığı için böyle geçeceğim” dedi.

HIZAL: DEMOKRATİK TEAMMÜL DEVAM ETMELİ
AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise yapılanı demokratik bulmadıklarını belirterek, “Bizim burada meclisin çalışmasının önünü kesmek gibi bir niyetimiz asla olmadı, olamaz. Ama yönetmelik hükümlerine uygun hareket edeceksek bu gündem maddelerinin tek tek okunması gerekiyor. Sizin, ‘benim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak vaktim var. Uzun uzun meseleleri görüşceğiz’ diye bir sözünüz vardı. Siz her zaman siyasetin dili diyorsunuz. İşte burada birbirimizin yüzüne karşı yaptığımız eleştiriler olursa faydalı olacak. Mecliste sorunları konuşmamız gerekiyor. Burada oldukça demokratik bir yöntemle devam eden uygulamanın yine devam etmesini istiyoruz. Yarın bunu değiştireceğiz, yeniden eskiye döneceğiz’ ifadesi doğru değil” diye konuştu. 

SOYER: GÜNDEMDEN ÇOK GÜNDEM DIŞI KONUŞULUYOR
Başkan Soyer, bu çıkış üzerine de gündem dışı konuşmaların neredeyse normal meclis süresi kadar zaman aldığını belirterek, “Gündem dışı konuşmalar maddesi adından da anlaşılacağı gibi gündem dışıdır. Bizim asli işimiz gündem maddelerini komisyon raporlarını konuşmaktır. Bunu dışındakiler asli işimiz değildir. Ama meclis buna imkan veriyor. Geçmiş 20 yıl aksine bir durum oluştu. Meclise 1 saat ayırıyorsak 1 saati de gündem dışına ayırıyoruz. Bu da İzmirli vatandaşlarımızın zamanını alıyor. Bu gündem dışı bölümünde çok kişiselleştirilerek, İzmir gündemi dışına çıkılarak, siyasi sığlıkta değerlendirmeler yapıldığını gördük. Biz meclis yönetmeliğinin harfiyen uygulanmasını da tercih edebilirdik ama teamüllere de bağlı kaldık. Başkan uygun görürse söz verir, istediği kadar kişiyi konuşturur. Başkan istemiyorsa kimseyi konuşturmaz. Bunu gündem dışı konuşmalar bölümü için söylüyorum. Biz teamüllere saygı duyarak uyguladık. İzmir halkına saygı duyduğumuz için sığ tartışmalara izin vermemek için bir sınırlamaya giriyoruz. Bugün her guruptan 3 arkadaşımıza söz vereceğiz” diyerek konuyu kapattı. 
Ak Partililerin itirazlarına rağmen Başkan Soyer, meclis oturumuna son verdi.