Torbalı'da AK Partili isim kendi adayının aleyhine mi çalıştı?

Torbalı eski İlçe Başkanı Hasan Akbıyık’ın, partinin aleyhine çalıştığını iddia eden Gazeteci Halit Tunç, “Akbıyık’ın, Adnan Yaşar Görmez’in kaybetmesi için gecesini gündüzüne kattı” ifadelerini kullandı.


Torbalı'da AK Partili isim kendi adayının aleyhine mi çalıştı?

ÖNCÜŞEHİR - Kent Radyo ve Tv'de Mikail Karadaş'ın programında AK Parti İzmir İl Kongresini değerlendiren gazeteci Halit Tunç, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Pazar günü gerçekleşen AK Parti İzmir 7. Olağan Kongresi hakkında konuşan Halit Tunç, “Ben kongreyi dışarıdan izledim. İçeriye girmeye cesaret edemedim. İnsanların balık istifi gibi yığılmalarını gördüm. Ben ürktüm, korktum ve ayıpladım. AK Parti’nin İzmir gibi bir kentte önemli bir kongre yaparken bazı şeyleri sınırlandırması ya da yapmaması gerekirdi. Son 3 gündür Türkiye’nin gündemi İzmir kongresi oldu. Ben kuruluşundan beridir AK Parti üyesiyim. Bu kongre inanın AK Parti’ye yarar sağlamadı. Algı bakımından, kültürel, bilimsel ve oy bakımından da bir yarar sağlamadı. AK Parti’ye olan güvenirliği eksiltmiştir, arttırmamıştır. AK Parti’de İzmir gibi şehirlerde atama yoluyla il başkanı olmamalıydı. İzmir farklı, İzmir’de yapılmamalıydı. Bu bir seçim değildi, toplantıydı” dedi.


“ZEYBEK OYNAYABİLMESİ İÇİN BELLİ KRİTER VE….”

Kongrede konuşan Ekonomi eski Bakanı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkan adayı Nihat Zeybekçi, ‘O zeybek Konak Meydanı’nda oynanacak’ ifadelerini kullanmıştı. Tunç, Zeybekci’nin sözlerini şu ifadeleriyle değerlendirdi:

“Zeybek oynayabilmesi için belli kriter ve hazırlıkları vardır. Dili, faaliyeti vardır. Bunlar bir araya gelir, harmanlanır. AK Parti orada zeybek oynar. AK Parti’yi eleştirme hakkını kendimde buluyorum. Çok emeğim olmuştur. Bu yönetim, anlayış ve bakış açısı, dışlanmışlık projeleriyle, adamcılıkla, teşkilatlanmayla… Bugün ki listeye bakalım. 4-5 kişi haricinde, şu 5 kişi AK Parti’nin bütün hafızasını taşıyorlar desinler. AK Parti’nin zor günleri de oldu, bu insanlar sahadaydı, mücadele ediyordu.  Farklı kültür etnik olsun tama diyeceğim ama o da yok.”

“LİSTEDE SİYASİ GELECEKLERİNİ DÜŞÜNDÜĞÜ İNSANLARA YER VERDİLER”

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin yönetim kurulu listesinde eleştirilerde bulunan Gazeteci Tunç, “İsim isim ilerlemek istemiyorum. Bir parti büyüğümüz demişti ki, “mücahitlikken müteahhiliğe geçti” diye. Bir çoğundan özür diliyorum. Toplumda iş takipçiliği ile bilinen ve hiçbir değer taşımayan, çantacı görüntü var o fotoğrafların içinde. Gezi olaylarında “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evine” diyen bir hanım o listede yer alıyor. Farklı suçlardan yargılanmış, toplum tarafından bilinen biri de o listede var. Benim dahi ulaşamayacağım 4-5 kişi var listede. Bu listeyi eğer Kerem Ali Sürekli yapmışsa ki şüpheyle bakıyorum, yapmadığını biliyorum. Teşkilatçı ağabeyler var ya onlar, onun bunun dayatmasıyla kafalarından, partiye değer yaratan değil kendi gelecekleri ve siyasi geleceklerini düşündüğü insanlara yer verdiler. Siz o partinin yönetimdeyseniz her an Konak Meydanı’na çıkan insanlar olmalısınız. Birebir söylem, eylem olan insan olmalı. Kim dokunacak o insanlara? Listede kim var, vatandaşa dokunabilecek? Partideki listeye bakıyorsun, gençleşme diyorsun ama yok” şeklinde konuştu.

“SEN ÖNCE PARTİYE ÜYE OL SONRA BEN SENİ İLÇE BAŞKANI YAPACAĞIM”

İzmir’de bir ilçe başkanının atandıktan 3 ay önce partiye üye olduğunu söyleyen Tunç, “Biri bana, “bir ilçemizin ilçe başkanı, 3 ay önce partiye üye oldu” dedi. Baktım gerçekten de öyle. İl başkanı diyor ki, “sen önce partiye üye ol sonra ben seni ilçe başkanı yapacağım” diyor. Yani il başkanı dememişse de birisi ona demiştir. Urla gibi yerlerde oteller yapıyor, müteahhit. Bu işte bir yanlışlık var dedim, aldım makalesini yazdım. Tezhip gelmedi. Adamın kendisi beni aradı, “Benden ne istiyorsun?” dedi. Bende ona, “senden bir şey istediğim yok. 3 ay önce partiye girmişsin. Partide bana 4 tane genel başkan yardımcısı say ben yazımı sileceğim ama şimdi söyleyeceksin” dedim. Yönetim kurulundan 4 kişi söyle dedim, “bilmiyorum” dedi. “8 tane milletvekilimizin ismini söyle dedim” ama 3 tane saydı, dördüncü de bitti. Parti arı kovanı gibi, tabi ki de yenileri gelecek, değişecek. Ama akademik bir şekilde rafine edilerek, belli birikime belli donanıma göre yönetime birileri alınmalı” şeklinde konuştu.

“KUSURA BAKMA, LİSTEDE BEN ETKİLİ OLAMADIM”

Yönetim kurulu listesine girmesi için AK Partili eski belediye bakanın arandığını söyleyen Tunç, “Yönetimi listesini geçmiş dönem belediye başkanı önce aranmış, “seni yönetime yazıyoruz” demiş, kabul etmiş o da. Sonra liste de bakmış adı yok, yine bir şey dememiş. Onu arayan vekil, “abi kusura bakma, listede ben etkili olamadım” demiş. Bunu diyen kişide partide en yetkili olması gereken kişisi. Şimdi düşünün, adam bir dönem burada belediye başkanlığı yapmış, “abi seni yönetim kuruluna yazacağız” demişsiniz, sonra liste açıklanıyor ama siz yoksunuz, birileri sizi çizmiş. Tabi yine sesini çıkarmıyorsun” dedi.

“BİNALİ BEY BÖYLE BİR ŞEYE MÜDAHALE OLUR MU?”

İl Yönetim Kurulu listesinin oluşmasında etkili olan kişilerden bahseden Tunç, “Binali Bey böyle bir şeye müdahale olur mu? Bir kere Binali Bey ile program yapmıştık. Kendisi bana, “ben mikro ölçekte siyaset yapmam, onu al bunu alma demem” demişti. Şu an ki İl yönetim listesinde ise milletvekilinin adını söylemeyeceğim ama yine Binali Bey’in referansını kullanan kişiler etkili oldu. Listeye baktığınızda bir aile listesi görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“BİLAL DOĞAN ADAYLIKTAN ÇEKİLECEĞİM DEDİ”

Bilal Doğan’ın Karabağlar’da yaşayan süreci anlatan Tunç, “Bilal Doğan’ın Karabağlar’daki sürecini biliyorum. Bilal Doğan belediye meclis üyesi listesini kendi yapamadı. Hatta şöyle bir şey oldu; içeri de liste hazırlanıyor, Bilal Doğan dışarı çıkıp beni aradı. Ben adaylıktan çekileceğim dedi. Çünkü ben bu belediye meclis üyesi listesiyle süreci yönetemem dedi. Ben bu dönemden sonra geri adım atamazsınız dedim. Mevcut olan listeyi kendince revize etti ve o belediye meclis üyelerinin hiçbiriyle çalışmadı” dedi.

TORBALI’DA ALEYHİNE ÇALIŞMA İDDİASI

Torbalı eski İlçe Başkanı Hasan Akbıyık’ın, partinin aleyhine çalıştığını iddia eden Tunç, “Yerel seçimlerde ben oradaydım. Torbalı İlçe Başkanı Hasan Akbıyık, Adnan Yaşar Görmez’in kaybetmesi için gecesini gündüzüne kattı. Damadı Fatih, İYİ Parti de, başkan yardımcısı şu an. Seçimlerde de İYİ Parti’ye çalıştılar. Hasan Akbıyık’ın kendisi ve ailesi başka partilere çalıştı. İddia ediyorum, çünkü ben de orada görev yapıyordum” şeklinde konuştu.