CHP’den AK Partili Pehlivan’a borç yanıtı: “Acizlik göstergesi”

CHP Menemen İlçe Başkanlığı, Menemen Belediye Başkan Vekili AK Partili Aydın Pehlivan’ın belediyenin borçları ve işçilerin maaşlarına hakkında yaptığı söylemlere yanıt verdi.


CHP’den AK Partili Pehlivan’a borç yanıtı: “Acizlik göstergesi”

ÖNCÜŞEHİR - Menemen Belediye Meclisi’nin 1 Mart tarihinde gerçekleştirilen toplantısında, Başkanvekili Aydın Pehlivan’a 65 milyon liralık borçlanma yetkisi, CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla verilmişti. Olay, ilçede tartışmalara neden olmuştu.  

Öte yandan Pehlivan, belediyenin 580 milyon lira olduğunu ve işçilerin 4 aydır  maaşlarını alamadıklarını iddia etmişti.

CHP Menemen İlçe Başkanlığı, Pehlivan’ın borç ve maaş iddialarına yanıt verdiği yazılı basın açıklaması yaptı.

Menemen İlçe tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Menemen Belediye Başkan vekilini geride bırakan, AKP İlçe Başkanının, kendisine işgüzar, iş bitirici, siyasi bir tüccar misyonu yükleyerek basının karşısına çıkması ve acemi siyasetçi diliyle dayanıksız, ayrıştırıcı açıklamalar yapması, siyasi kalitesizliğin en belirgin örneğidir.

AKP İlçe Başkanının belediyeye ait 580 milyon lira olarak ifade ettiği borcun aslında 531 milyon lira olduğu kayıtlarda mevcuttur. Bu borç stokunun 350 milyon lirayı geçkin kısmı SGK ve vergi borçlarıdır. Tüm belediyelerin bu şekilde borç stokları mevcuttur. İlgili kurumlar zaman zaman borç yapılandırması ve vergi affı uygulamasını yapmaktadırlar. Belediyeler de bu imkânlardan faydalanır. Bu sebepten Menemen Belediyesinin ülke genelindeki bütün belediyelerde olduğu gibi bu tür devreden bir borç stoku vardır. Ayrıca 48 milyon lira olarak iddia edilen personele olan borç ise söylenenin aksine prim ve ikramiyelerden oluşan 21 milyon lira civarındadır.

“GÖREV DEĞİŞİKLİĞİNDEN DOLAYI GECİKMELİ OLARAK ÖDENMİŞTİR”

Menemen Belediyesi işçilerinin geçmişe dönük birikmiş maaş alacakları dahil, tüm maaşları 3 Aralık 2020- 21 Aralık 2020 tarihleri arasında görevde bulunan Av. Deniz Karakurt’un başkan vekilliği döneminde ödenmiştir. Bu tarih itibariyle Meta-su işçilerinin son maaşı hazırlanmış ancak görev değişikliğinden dolayı gecikmeli olarak ödenmiştir. İddia edildiği gibi belediye personellerinin maaş alacağı bulunmamaktadır. Demek ki Menemen Belediyesine ait gelirler usulüne uygun kullanıldığı takdirde işçilerin maaşının ödenmesine fazlasıyla yeteceği görülmüştür.

Belediyenin esnafa olan 147 milyon lira borcu da, belediye gelirlerinin mali disiplin çerçevesinde yapılandırılarak ödeyebilme imkânı ve gücü vardır.

“ACİZLİK GÖSTERGESİ”

Yukarıda ifade edilen belediye borçları ile ilgili rakamlarla oynayıp klasik tahkiyeci AKP zihniyetini kullanarak işçi ve emekçileri alet edip Menemen halkı üzerinde algı oluşturma çabası siyasi aymazlık ve acizlik göstergesidir.

“İŞÇİ KIYIMI YAPACAKLARININ İŞARETİ”

CHP Meclis Üyelerinin belediyeye ait, Meta-su ve Menaş şirketlerinin yetki devrini AKP’li Başkan vekiline vermemesinin sebebi emekçi ve işçi kardeşlerimizin çalışma hakkını ve iş güvencesini sağlamak içindi.

Mahkeme yoluyla bu yetkilileri alan Başkan vekilinin ilk icraatı emekçilerin büyük bir bölümüne İlçe Başkanı ağzıyla bankamatikçi yakıştırması yapıp işçi kıyımı yapacaklarının işaretini vermektir.

“TİPİK SİYASİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE VE EMEK DÜŞMANLIĞINA…”

AKP İlçe Başkanı daha da ileri giderek mesai saatlerini sorumlu olduğu iş alanında geçiren, mesai dışı vakitlerinde ise CHP örgütünün siyasi çalışmalarına katılan emekçileri siyasi kimliklerinden dolayı bankamatikçi olarak hedef göstermiştir. Kurnaz siyasetin arkasına sığınarak Menemen halkında algı yaratma çabası AKP zihniyetinin, tipik siyasi ifade özgürlüğüne ve emek düşmanlığına, Menemen özelinde de devam edeceğinin belirtisidir.

Keza AKP İlçe Başkanının yaptığı bu açıklamalar kendisinin ve bağlı olduğu partinin emekçilere olan ‘kirli’ bakışı ile Menemen’de iş başındadır.

Kendi partililerine belediye içinde istihdam yaratmak için bu kirli yola başvurduklarının farkındayız. Hâlbuki CHP meclis üyeleri; meclis üyeleri arasında bir komisyon kurulmasını, bankamatikçilerin tespit edilip belediye ile olan ilişkilerinin kesilmesini gündeme getirmiş ve bu talep uygun görülmüştür. Görüldüğü üzere meclis üyeleri arasında böyle bir komisyon kurulmamıştır.

“BELEDİYE BİR SİYASİ ARENA DEĞİL”

AKP İlçe Başkanı, kimlerden oluştuğu ve nerede oluşturulduğu şaibeli olan bir komisyonun kurulduğunu ve bu komisyonun bankamatikçi olarak 220 kişiyi tespit ettiğini ifade etmiştir.

AKP İlçe Başkanının bu mesnetsiz açıklaması belediyenin çalışma mevzuatına aykırı olup, Başkan vekili ve Meclis Üyelerinin görevlerine açıkça müdahaledir. AKP’li İlçe Başkanı bu hadsizliğe derhal son verip elini belediye yönetiminin çalışmalarından çekmelidir. Belediye bir siyasi arena değil, siyasetin dışında halka hizmet kurumudur.

“BAŞKAN VEKİLİ SIFATINDAN ÖTEYE GEÇEMEZ”

AKP’li Başkan vekilinin ise belediyeyi AKP ilçe teşkilatından aldığı emir ve talimatlarla değil belediyenin iş ve eylemlerinin bağlı olduğu mevzuat çerçevesinde ve meclis üyelerinin katılımı ile görevini yapmasını talep ediyoruz. Aksi halde AKP’li Başkan vekili kumanda ile idare edilen bir Başkan vekili sıfatından öteye geçemez.

CHP ve Millet İttifakı, emekçi kardeşlerimizin siyasi görüşlerine bakmaksızın evlerine bir lokma ekmek götürebilmeleri için her türlü engele karşı Menemen halkıyla birlikte demokratik hak mücadelesini verecektir. Emek siyaset üstü kutsal bir değerdir.”