Bedri Serter’den çiftçiler günü mesajı

İzmir Milletvekili Bedri Serter, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.


Bedri Serter’den çiftçiler günü mesajı

Serter, açıklamasında, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 20 yıllık iktidarında çiftçilerimiz gün yüzü görmedi, görmediği gibi her geçen gün çiftçimiz daha zor durumda, borç içinde bırakıldı. Pandemi dönemi öncesinde de kredi borçlarıyla boğuşan çiftçilerimiz, pandemi dönemiyle iyice borç batacağına sokuldu ve iktidarın bu borç batağına tek çözümü kredi vermek oldu, yani çiftçilerin borçlarını arttırmak oldu. Oysaki çiftçimizin isteği karşılıksız destekti, bırakın desteği iktidar çiftçilere köstek oldu. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim yıllardır söyleyegeldiğimiz gibi tarım politikalarını zor da kaldıkları için uygulamak zorunda kaldılar, çiftçimizin elinde kalan patates ve soğanları aldılar. Ama bunun tarım için bir çözüm olmadığını bilmek zorundayız”dedi.

“Ne yerli ne milli tarım bıraktılar”

İzmir Milletvekili Bedri Serter, yaptığı açıklamada, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında tarıma dair çıkarılan kanunların uygulanmadığına değindi. İşlenen tarim arazilerinin sürekli küçüldüğünü ve çiftçilerin tarımdan uzaklaşmak zorunda kaldığını belirten Serter, “2004-2020 yılları arasında işlenen toplam arazi miktarının 4 milyon 240 bin 115 hektar azaldığını görüyoruz. Ülkemiz 24 milyon hektar tarım arazisinden 19,5 milyon hektara düşmüş durumda, azalış oranı yüzde 18 oranında. Bunun da en temel sebebi Tarım Kanunu 21.maddenin uygulanmaması. Ne diyor bu madde, “Milli gelirin en az yüzde 1’i oranında çiftçiye destek verilir. Oysa ki bu desteğin yüzde  0.4-%0.6 aralığında olduğu görülüyor yani AKP iktidarı 2006 yılında kendi çıkardığı kanuna kendisi uymuyor. Çiftçiye verilecek desteğin 2020 yılında 22 milyar TL olacağını söyleyen AKP iktidarının bunu 2021 yılı için sadece 23 milyar TL olarak açıklaması AKP’nin tarım sektörünün sorunlarını çözmeye niyeti olmadığını açık açık ortaya koymuştur. Mazot ve gübre giderleri başta olmak üzere sektörün pek çok gideri artarken, enflasyon almış başını gidiyorken, sektörün dövize bağlı girdi maliyetleri endeksli artarken mazot ve gübre desteği gibi en elzem desteklerin arttırılması gerekirken azaltıldığını görmek en hafif tabiriyle üzücüdür“dedi.


“Biz yeniden tarıma hayat, köylerimize can vereceğiz”

Serter, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ülke tarımı için yaptığı en büyük kötülüğün Büyükşehir yasalarında yapılan düzenlemeler olduğunu söyledi ve “2000 yılında ülkemizde belde ve köylerde yaşayan nüfus 23.8 milyonken, 2013 yılında 6.6 milyona gerilemişken bugün 6 milyonun altına inme tehlikesi yaşıyor. Nüfusun neredeyse sadece yüzde 7’si mahallelere dönüştürülen köylerde yaşıyor. Biliyoruz ki, bugün tarıma verilmeyen destekler, kötü yönetilen tarım politikası neticesinde artık kimse köylerde yaşayıp üretimin içinde olmak istemiyor. Biliyoruz ki, pek çok köyde, mahallede neredeyse 50 yaş altında kimse kalmamış durumda, şehre göç eden nüfus da işsiz, buna önlem alınmazsa tarım sektörü durma noktasına gelebilir” dedi

“AKP iktidarı ömrünü tüketmiştir”

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu ülkenin tarımına, tarımsal üretim için emek harcayan çiftçisine verecek hiçbir şeyi kalmadığına dikkat çeken Serter, “Pandemi döneminde bile halkını çiftçiyle, taze sebze ve meyveyle buluşturmama noktasına gelen bir AKP iktidarı ömrünü tüketmiştir. Artık gıda güvenliğinden ve gıda güvencesinden söz etmemin zor olduğu bugünlerde, tarımın en hayati konu olarak dünya gündemine geldiği son bir yılda gördük ki bu iktidar tarım alanında sorunları görmemekte, görmek istememektedir. Artık AKP değil ama biz, sandık önümüze gelip de iktidarı değiştirdiğimizde tarıma yeniden hayat, köylerimize can, gençlerimize istihdam şansı vereceğiz” diye konuştu.