Büyükşehir Meclisi'nde 'kasket' ve 'Ardahan' tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında, AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe'nin kasket takıp İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i hedef alan açıklamalarda bulunarak, Ardahan ziyaretini eleştirdi. Bu açıklamalar sonrası CHP'li ve AK Partili Meclis Üyeleri arasında tartışma yaşandı.


Büyükşehir Meclisi'nde 'kasket' ve 'Ardahan' tartışması

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı olağan Meclisi toplantısının üçüncü oturumu Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Gaziantep'te düzenlenen 'Belediye Başkanları Çalıştayı'na katıldığı için Meclis’e katılamadı.

BOZTEPE: ŞAPKA TAKMAKLA ÇİTÇİ OLUNMUYOR

Başkan Tunç Soyer'in Ardahan gezisini eleştiren AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, "Pazartesi konuşmam bir konu vardı, Belediye başkanımızın programı olduğu için bu güne kaldı. Belediye başkanımız geçtiğimiz hafta Ardahan gezisi yaptı. Meclis kararı ile kardeş şehrimiz oldu. Gittiğimizde CHP Grup başkanvekilleri dışında hiçbir grup başkanvekilinin haberi yoktu. Bir il ve ilçenin kardeş ilçe olmanın kuralları belediye meclisinden geçer. Oraya bir çıkarma yapılır CHP'li meclis üyeleri ve bazı şirketlerin genel müdürleri tarafından. Orada biz saman yollayacağız oradan et gelecek diye bir proje ortaya koyuyorlar. Ben buradan Ardahan'ı hemşerilerime sesleniyorum.  Ben Ardahan'ın öz ve öz hemşerisiyim. Değerli belediye başkanımız Seferihisar Belediye başkanlığı yaptı oranın durumunu hepimiz biliyoruz. Ardahan'a gidince oraya büyük projeler yapacak ya… Vallahi billahi, İzmir'E yapılan 2 yılki borçlanmalara baktığımızda oradaki hemşerilerimize dikkatli olun elinizde avucunuzda ne varsa gider diyorum.  Kasket takmakla çifti köyü olunmuyor. Ya da bir kucak ot alarak rençber olunmuyor. Belediye başkanımızı rüyasında ne görüyorsa sabah gelip onu söylüyor. Mahkemelere gittiğinde takım elbise giy ceza indirimi olur diyorlar. Şapka takmakla çitçi olunmuyor, buğday çuvalını taşımakla reçber olunmuyor.  Bir konuşma metni hazırlamıştım, ancak kendisi burada olmadığı için konuşmamı kısa tutacağım. Ardahan konusunda kendisini ayıplıyoruz. Ortak akıl diyorsunuz. Ortak akıl böyle olmaz. Burada yüz e42'Ye katın muhalefetin aldığı oy var ancak bir grup başkan vekilinin haberi yok. Neden haberleri yok? Meclisten bu karar alınıyor. Kardeş şehirse haber verilecek. Bir yere yol yapılacaksa tamam ancak meclis kararı olması gereken yerlerde meclis kararını vermeli" dedi.


KÖKKILINÇ: İNSANLARI AYRIŞTIRMAMAK LAZIM

Boztepe’ye cevaben konuşan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, "Meclis üyeliği de hep böyle tahminler üzerinden gidiyorsa işimiz zor demektir. Türkiye'nin doğusu da batısı da bir. Sadece yoksulluk farklı var.  İnsanları ayrıştırmamak lazım.  İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde biz ayrıştırma yapamayız. İBB Başkanı yürütme görevini icra etmiştir. Bürokratlarından bazıları kendisine eşitlik etmiş ve Ardahan'ı ziyaret etmiştir. 4 milyon civarında yol yapımını gerçekleştirmiş ve itfaiye arasözü verilmiş. İBB ve Ardahan'ın kardeş şehir olması tüm kentlere örnek olması gereken bir şey. Türkiye’nin bütün şehirlerinin kucaklaşması lazım. Bu konunun bağıra çağıra eleştiri şeklini aşan bir üslupla konuşma yapmasını yakıştıramadım kendisine" dedi.


AYDIN: POLEMİK YARATMAYA ÇALIŞMANIN BİR FAYDASI YOK

CHP’Lİ Meclis Üyesi Murat Aydın ise, "Kimse kravat taktı diye mahkeme indirim yapmıyor. Kimse kasket taktı diye de çiftçi olmuyor. Büyükşehir Belediye başkanımızın tarım ile ilgili yaptıkları ortadadır. Başkanımız 2 alandaki yürüyüşünü gece rüyasında gördüğü için yapmıyor 5 yıllık planlar çerçevesinde yapıyor. Saatlerce tartıştığımız stratejik planı, faaliyet raporunu yok sayıp belediye başkanını eleştirmenin hakkı yoktur. Tarımsal kalkınmaya gösterdiği katkıyı başkanımız yıllardır ortaya koyuyor. Seferihisar belediye başkanlığı ile ilgili eleştirileri o döneme dönük yapsınlar. Lafın arasına laf koyarak polemik yaratmaya çalışmanın bir faydası yok. CHP ideolojik olarak dayandığı sosyal demokratik anlayışta kimsenin eline İncil verip toprağını almaz" diye konuştu.

YILDIZ: SOYER'İN 2 YIL ÖNCE AÇIKLADIĞI VAATLERDEN VAZGEÇTİĞİNİ GÖRDÜK

Eleştiriler üzerine söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise, "Bir kentin belediye başkanı var ve o İstanbul'da bir toplantı yapıyor ve ortak akıl söyleminde bulunuyor. Hüsnü Bey de belediye meclisi ile aldığımızı bir kara var ve kardeş şehirlere giderken siz söyleminizde ortak akıl diyorsanız gelin ilk önce bu söylemi mecliste yapın. Yani grup başkanvekillerine bilgi verin ya da davet edin. CHP'deki değerli arkadaşlarımız bir şeyi ıskalıyorlar; Cumhur ittifakı olarak ortaya koyduğumuz ortak iradeleri kaçırıyorlar. Biz ortak akıl iradesini bu mecliste görelim diye eleştiriyoruz. Bu tür seyahatlerin meclis faaliyetine dönüşmemesini eleştirdi Hüsnü Bey. Bize ayrım kavramı oturmaz. Biz yıllarca başörtüsü için mücadele ettik. Bize bu yaklaşım ile gelmeyi ben kınıyorum. Biz öyle yaklaşsaydık, Ozan Beyin söylemi üzerinden arkadaşları fakir olarak mı görüyorsunuz derdik. Bizce bu söylemler siyaset diline çok yakışmadı. Geçen mecliste Özgür beyin tanımından sonra Murat bey sükunetli meclis diye tanım yaptı ancak eve gidince düşündüm bu hangi meclis diye. Biz ne zaman eleştiri yapsak CHP tarafından sözümüz kesiliyor. Bizim eleştirdiğimiz konular özdesinde lütfen cevap verin. Sayın Tunç Soyer tarımı planlıyor ancak tarımsal kalkınmanın başına sosyolog atıyor. Bunu eleştirmeyecek miyiz? Bu eleştiriyi getirdiğimizde bunun karşılığında cevap verin diyoruz. Bu kentte trafik sorunu yaşıyoruz ve sayın başkan 2 yıl önce 3 cemre yaptı. Ancak 1'nci cemre kayboldu. İlk yüz günde 3 tane battı çıktı yapacağım ve trafik sorununu çözecek demişti. Başkan 2'nci cemresinde Mürselpaşa caddesinde 4'ncü şeridi yapacağım demişti. En son da dendi ki suçlu İzmirli çünkü araçlarını doğru kullanmayı bilmiyor. Siz çıkıyorsunuz seçmeninizin karşısına bir bildiri yayınlıyorsunuz ve neyi ne zaman yapacağını açıklıyorsunuz. Biz 2 yıl içinde neyi gördük? Sayın Soyer'in 2 yıl önce açıkladığı vaatlerden vazgeçtiğini gördük. Sahneye çıkarak Show yaptığınız cemreleri arkadaşlarınız size versin ve ne yaptığını görün. Başkan 'bir günlüğüne Tunç Soyer olsanız ne yapardınız' diye paylaşım yapmış. Sizden rica ediyoruz girin yorumları okuyun. Biz trafik sorunları nasıl çözülecek diye çözümler getiriyoruz siz İzmirlileri suçluyorsunuz. AK Parti olarak bizim tek derdimiz İzmir'in kronikleşmiş sorunlarının  el birliği ile çözelim diyoruz. Bizim duruşumuz burada. Biz başkanımızın 3 cemrede ortaya koyduklarının vücut bulmasını istiyoruz. Bu konuda da yaptığımız eleştirilere de bu konuda yanıt verin" şeklinde konuştu.

BOZTEPE: CANINIZI SIKMAYA, ACITMAYA DEVAM EDECEĞİM

Hüsnü Boztepe ise açıklaması üzerine yapılan eleştiriler hakkında şu ifadeleri kullandı;

"Ben yaptığımız konuşmada 10 sayfalık açıklamadan 3-5 cümle seçtim. Ben Erzurum kökenliyim. Başkanımız diyor ki oraların kavurması güzel. Evet güzel çünkü oradaki hayvanlar otlayarak besleniyor. Buradan yollanacak samanla aynı eti bulmak mümkün değil. Oradaki saman ile buradaki saman arasında dünya kadar fark var. Sayın belediye başkanımız tarım bakanımı cumhurbaşkanı mı? O bölgedekilere 'sizin bana ihtiyacınız var diyor. İzmir'in mahalleleri var ve sıkıntılar yaşanıyor. Siz bir sosyolog birini tarım daire başkanı yaparsanız olmaz. Beni söylediğimde ayrımcılık hangisinde var? Dedim ki Meclise bilgi verin. Ben belediye yasasını en iyi bilenlerden biriyim. Kardeş şehir ayrı, belediye başkanının yapacağı icraatlar farklı. Kardeş şehirlerde yapılacak her şey bu meclisten geçmeli.  Ben sadece buradaki grup başkanvekillerinin haberi olsun dedim. Bizi neden götürmediniz demedim. Biz sadece grup başkanvekillerine sormanızı isterim dedim. Ben sizin canınızı sıkmaya, acıtmaya devam edeceğim" dedi.

ŞAHİN: GERÇEKTEN CENNET BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ

MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin ise,  "Ardahan'a gidiş… Art niyetli söylendiğini düşünmüyorum ancak Ardahan fakir bir kent gibi algılanması da doğru değil. Bizim ülkemizde her bölgemizin ayrı bir güzelliği var. İnsanlarımız da misafirperver, hoşgörülü. Ülkemiz genel olarak baktığımızda birbirinin tamamlayan bir yapı. Cennet deniliyor ya, gerçekten cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz" diye konuştu.

HIZAL: KİMSEDEN ÜSLUP VE TARZ DERSİ ALACAK DEĞİL

AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, üslup üzerinden gelen eleştirilere cevaben konuştu. Hızal,  "Grubumuz ile ilgili grubumuzun söylemi ile ilgili eleştiriler ortaya koyukdu. AK Parti ve Cumhur İttifakı grubu kimseden üslup ve tarz dersi alacak değil. Biz üslubumuzu biliriz. Burada dönem dönem hepimizin yükseldiği zamanlar oldu. Ayağa kalkarak söz almadan konuşarak olduğumuz ancak aynı mecliste grubu atarım diye meclis başkanı da olmuştur, demokrasi birilerine fazla geliyor diyen meclis başkanı da olmuştur. Bütün bunlar olabilecek, eleştirebilecek ancak AK Parti grup kimseden üslup dersi almaz. Bülent bey elbet genel siyasete girebilir. Bizim çekindiğimiz hiçbir usul yok. Biz her konuda cevap veririz, eleştiri yaparız. Eleştirdiği bakanlar, bakan yardımcılarının mensubu olduğu hükümet,  yakın bir zamanda dünyada eşi benzeri çok az olan muazzam bir esere imza attı ve 221 kilometrelik kanal yaptı. 400 bin kişiye istihdam sağladı. Eleştirdiğiniz bakana ve bakan yardımcılarının mensubu olduğu hükümet yaptı. Söylem ve eylem birliği tam da bu. Biz burada elbette ki eleştirilerimiz yapacağız. Hüsnü bey konuşmalarının içinde bir takım eleştiriler getirdi. Ardahan'a elbette ki sayın başkan gidebilir. Elbette ki gittiği şehirlerde köylerde İBB ya da Seferihisar Belediye başkanlığı tecrübelerini de aktarabilir bunda sıkıntı yok. Biz kardeş şehri kararı aldık ve siyasetin üstü olarak düşünülmüş ve bütün gruplara bilgi verilebilir diye düşündük. Biz oraya gittik CHP programlarını katıldık CHP Örgütü bizi karşıladı da diyebilirsiniz. Ben 2019 yılı faaliyet raporunu eleştirirken bu şehirde çıkıp Sayın Soyer çıkıp tarım ve hayvancılık konusunda büyük büyük laflar edip, Ardahan'dan et aldığında ben eleştiririm. Çünkü bu şehrin Kiraz'ı Beydağı Ödemiş'i var Tiresi, Bergama dı var. O zaman eylem ve söylem birliği oturmamış oluyor" dedi.

HIZAL’DAN CİTTASLOW ÇIKIŞI

CittaSlow’u eleştirin Hızal, "Son zamanların en meşhur söylemleri. İzmir'in bir zafer kazanmış edası ile ulusal medyada ortaya koyduğu bir söylem var. Yavaş şehir…  Bu ifadenin ne amaç taşıdığını biliyorsunuz. CittaSlow hareketinin kuruluş amacı kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak kentlerin birbirine benzemesinin önüne geçilmelidir.  Bundan gurur duyacaksınız, sonra Ardahan'dan et alacaksınız. Yok böyle bir şey. Gidip Ödemiş'ten et alacaksınız, orada et entegre tesisi kuracaksınız. O yüzden söylem eylem birliği şart.  Rüyasında görür sabah kalkar söylem gerçekleştirir dedik. Bunlar bir tabir. Ancak  sonucu olmayan vaatler sonucu olmayan söylemler. Bu şehirde seyyar makam aracını ne kadar zamandır görmüyoruz? Pandemi diyeceksiniz ancak koltuklara tek tek oturulabilir. Bu şehirde Soyer tarafından lanse edilen Seyyar Makam Aracı nerede ? Sayın başkan tarafından İzmir'de bir markalaşma adına bir peynir söylendi. İzmir Mozerallesı… 1 yıl önce… Nerede ? Yok! Mandalardan süt gelmedi galiba.  Elbette ki yavaş şehir meselesi İzmir'e katkı koyacaksa biz de destekleriz ancak amaçların neler olduğunu görüyoruz. Bunlara ulaşmamız gerekiyor.  İzmir herhalde yavaş şehir meselesinde metropol olarak ilk aday. Kriterleri de İzmir belirleyecek. İzmir'de trafik çok yavaş, trafiğe çözüm araçlar trafiğe çıkmasın. İzmir'de turizm inanılmaz yavaş, İzmir ölçeğinden çok daha küçük şehirlere 5-6 milyon turist gelirken İzmir'e gelen turist sayısı 1 milyon. Çevre destek İzmir'de koku sorunu var. Bu da bir kriter olarak yazılabilir. Sizlerin trol dediğiniz ancak gerçekler olan bir paylaşım yapıldı. Mavi olması gereken deniz Mavişehir'de kapkara. Körfez kendi kendine temizlenecek dendi ancak körfez kapkara. Bütün bunları topladığınızda İzmir'de son 2 yıldır sadece hamaset yapıldı. Sadece hayal satıldı 2 yılda. İzmirlilerin sorunlarını ortadan kaldırmak adına hiçbir adım atılmadı. Yumuşatarak bile yeterli adım atılmadı diyelim. 100 kilometre yapılması gereken yağmur hattını 30 kilometre yaptınız, 70 kilometre açık var. Şunu mu diyorsunuz, İzmirliler kenti terk etsin, şehir kendini toparlasın sonra geri gelinsin… Bunu mu diyorsunuz? Siyasetçiler sorunu çözecek kişilerdir. Ancak bakıldığında İzmir'de sorunlar çözülmüyor üst üste yükleniyor. Bizler kaç aydır göçebe gibi geziyoruz. Binamıza ne oldu bilmiyoruz. Yıkılacak mı , güçlendirilecek mi bilmiyoruz. 10 milyon bütçesi olan büyükşehir belediyesi fuarda hizmetleri yürütüyor.  Bize kalkıp denilecek ki bize ait salonda Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kullanılıyor. Oraya taşımak ne olacak. İzmir son 25 yıllık süreçte özellikle son 2 yılda tarihsel kimliğini yerel yönetimler nedeniyle kaybediyor. Reklam kokan ifadeler ile o kimlik kazanılmaz" dedi.

KÖKKILINÇ: EN FAZLA YATIRIM CHP'Lİ OLMAYAN İLÇELERE YAPILIYOR

Hızal'ın ardından söz alan Nilay Kökkılınç ise, "Hüsnü bey ikinci konuşmasında ilk konuşmasın yapılan yanlışları düzeltti. Bunun için kendisine teşekkür ediyoruz. Tunç Başkan ile ilgili, kasket takmakla çiftçi olunmaz, Seferihisar battı gibi söylemler ağır sözler. Çiftçi kasketi güneş altında çalıştığı için takar. Belediye başkanımızı pandemi sürecinde güney kuzey demeden bütün ilçeleri geziyor ve sahada çalışıyor. Kasket takılmasının neden tuhaf hale getirildiğini anlamış değilim. Alay edilecek bir durum değildir. Ardahan ile ilgili çalışmada Ardahan'ı fakir olarak tanımladı Hakan Bey. Fakirlik utanılacak bir şey değil. Dolayısıyla insanları ülkemizde fakir bırakan yönetimlerin utanması gerekiyor. Ben AK Parti grubundan gelen bir takıştırma olduğu için bunu ifade ediyorum. Arkadaşlarımız Ardahan ile İzmir'i kaynakları açısından değerlendirdiler. Bizim ülkemizin en zengin yerleri doğu ve güneydoğu Anadolu. Biz bu bölgelerimizden her zaman besleniyoruz. İzmir'de aslında küçük bir Türkiye. Ardahan'a yapılan seyahatlerden eleştirel dile getirildi. Yurtdışına gidilen seyahatlerde meclis üyelerimizden temsilciler katılıyorlar. İzmir'in ilk kardeş şehri sanırım Ardahan, keşke Hüsnü bey ilk konuşmasında bu talebini kötü bir dille dile getirmeseydi belki bu tartışmalar olmayacaktı. Bende eminim belediye başkanımız bundan sonraki seyahatlerinde diğer meclis üyelerimize de davet yapılacaktır. Gittiğiniz yerlerde eğer partiliyseniz, resmi ziyaretler yaptıktan sonra parti teşkilatlarını ziyaret etmekte hiçbir sorun yok. AK parti üyelerimiz ile gidilseydi onlarda kendi teşkilatlarını eminim ki ziyaret edilecektir. Belediye başkanımızın trafik ile ilgili yaptığı açıklamalarda İzmirliyi suçlu bulduğu iddiaları geldi. Buna ben demogaji diyorum. Ben yakın zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden bilgi almıştım trafik ile ilgili. İzmirlilere başkanımız çağrıda bulunmuştu. İzmir 4,5 milyonluk bir kent. Bugün trafikte olan araç sayısı 1,5 milyon. Yurtdışına gittiğinizde kişiler kent merkezinde kendi araçları ile hareket etmiyor. Bizim halkımızda buna uygun hareket etmiyor. Zaten herkes kendi araçları ile yola çıkarsa zaten trafiğe ilk önce biz neden olmuş oluyoruz. Tramvay, metro ve vapur hatlarımız var. İzmir halkı toplu ulaşımı kullanırsa trafik azalmış olacak ve çevreye trafikten verilen zarar da azalmış olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı çalışmalara yakın zamanda trafiği yüzde 70-80 azaltacak seviyede. İBB trafik ile ilgili yapması gereken her eşeyi yapıyor. Nedense trafik sadece İBB sorumluğunda gösteriliyor. UKEME'de İzmir Valiliğinin temsilciliği var ve İzmir Büyükşehir temsilcileri ile diğer tüm temsilciler birlikte çalışılıyor. İzmir'in ilçeleri varken neden Ardahan'a bu çalışmalar yapılıyor dendi. Merkezi idarenin de, AK Parti hükümetinin de bütün belediyelerin kardeş kent belirlemesi gerektiğinin belirttiği bir madde. İzmir Büyükşehir Belediyesi en fazla yatırımı Kiraz'a Bergama'ya yapıyor. CHP'li olmayan ilçelere yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın rozetini çıkartmış ve tüm belediyeler eşit hizmet etmektedir" diye konuştu.


ÖZUSLU: BU MECLİSTE ÇOK METAFOR KULLANILDI

Mecliste son olarak söz alarak açıklamalarda bulunan Başkan Vekili Mustafa Özuslu ise, "9 Nisan'dan bu yana bütün tutanaklar burada. Girip bakar isteyen. Ne kadar demokrat, düzgün doğru bir meclis ilerliyor görürler. Kayıtlar orada isteyen bakabilir. Güzel bir meclis oldu. Biz İzmir meselelerini çok konuşuyoruz, iyi yapıyoruz, doğru da yapıyoruz. Bu mecliste çok metafor kullanıldı. Bizde metafor kullanacağız tabii ki. Deveye demişler boynun eğri, o da demişti neren doğru. Keşke bizle Şenkaya'ya gelebilseydi Boztepe, güzel bir memleket, ama o Şenkayalının ona soracağı hesaba hazır olsun.  Esas sanayisi orman ürünleri. Neden 20 yıldır Şenkaya'yı yöneten arkadaşlar orada orman ürünlerini sanayicilere peşkeş çekenlere karşı çıkmadı. Ben gittim orada kendim gördüm. AK Partili ve MHP'li arkadaşlar bana soruyor hesabı. Evin camdan da komşuna taş atmayacaksın. Bu ülke tam 20 yıldır tarihi kimliğin kaybederek yaşıyor. Çarşamba günü burada Hızal ve Buca Meclis üyesi arkadaşımız İZBETON ile ilgili eleştiriler getirdi bende diğer gün video paylaştım. Patladı video. Çünkü orada gerçekler var.  Eğer biz her mecliste CHP olarak belediyemizin yaptığı hizmetleri yolları, tarım politikalarını anlatacak isek, o zaman sabaha kadar devam eder. Yaptığımız icraatlar yarım saate bir saate sığacak icraatlar değil. Muhalefet eleştirecek tabi. Ardahan'dan et aldıysak iyi yapmışsız.  Ardahan ve Kars… Doğal bir mera. İşgal yıllarındaki nüfustan daha az bir nüfus var orada" dedi.