Bornova, saatte 160 ton asfalt üretecek

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, ilçede yol sorununu bitirecek ve saatte 160 ton asfalt üretecek olan ‘Asfalt Üretim Tesisi’ hakkında merak edilenleri Öncüşehir Gazetesi’ne anlattı. İduğ, “20 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımla İzmir’de hiç bir ilçede olmayan asfalt üretim tesisi kuruyoruz. Bu tesis Bornova’ya en az 30 yıl hizmet edecek. Saatte 160 ton asfalt üreteceğiz” dedi.


Bornova, saatte 160 ton asfalt üretecek

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Bornova Belediyesi, ilçedeki yol kalitesini arttırmak amacıyla projelendirdiği asfalt üretim tesisinin kuruluş hazırlıklarında sona geldi. İhaleyi kazanan firma arasında imzalanan sözleşmeyle tesisin Ekim ayında faaliyete geçirilmesi hedefleniyor.

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, saatte 160 ton asfalt üretebilen ve ilçeye en az 30 yıl hizmet etmesi beklenen tesis hakkındaki bütün detayları Öncüşehir Gazetesi’ne anlattı.

Asfalt üretim tesisi sayesinde yeni yollar yaparken, bozulan yolları da kısa sürede asfaltlayabileceklerini ifade eden İduğ, 20 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımla İzmir’de hiç bir ilçede olmayan asfalt üretim tesisi kurduklarını açıkladı.

Öte yandan İduğ, asfalt üretim tesisi tarzında yapılan ve yapılacak olan diğer yatırımlar hakkında da bilgi verdi. İduğ yatırımlar hakkında, “Biz sözünü verdiğimiz yatırımları bir bir yerine getiriyoruz. Hepsini 2021 yılı sonunda tamamlamış olacağız” dedi.

“SAĞLADIĞIMIZ TASARRUF 500 MİLYON TL”

Başkanım, göreve geldiğinizden bu yana en çok, alınan araçlar ve belediyeye kazandırılan mülklerle gündeme geldiniz. Bu konudaki son rakamlar nedir? Kaç mülk alındı, belediyeye ait araç sayısı kaça çıktı? Bu alanda bugüne kadar ne kadar yatırım yapıldı?

Belediyeye ait 337 adet araç ve iş makinemiz var. Bunların 142 adedini göreve geldikten sonra kiralama modelinden vazgeçerek satın aldık. Tamamı yenilenen kendi malımız olan araçları en az 10 yıl kullanacağız. Buradan sağladığımız tasarruf 500 milyon TL.

Belediyemize kazandırdığımız mülklere gelince; ana binamızın hemen yanındaki eski banka binası 4 milyon TL bedel ile aldık ve İletişim Merkezi olarak kullanıma açtık. Bornova’nın merkezindeki hizmet binamızın yanında bulunan ve 36 bağımsız bölümü bulunan 7 katlı eski dershane binasını 6.4 milyon TL’ye satın aldık. Bu binadaki güçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Naldöken’de spor, oyun alanı ve park yapmak amacıyla 7.6 milyon TL’lik kamulaştırma gerçekleştirdik. Aynı şekilde Ergene Mahallesi’nde iki tarihi binayı restore etmek üzere 3.8 milyon TL bedelle kamulaştırdık. Bunlarla birlikte başta Girit Anı Evi olarak restorasyonuna başladığımız tarihi bina olmak üzere bağış yoluyla edindiğimiz mülk raha oldu.  Ayrıca yine ana hizmet binamızın yanında 1460 m2 yüzölçümlü taşınmazı Ek Hizmet Binası ve Altın Bilezik ofisi olarak kullanılmak üzere kiraladık. Bu yatırımlarla hizmet binalarımızı birbirimize yakınlaştırarak vatandaşlarımızın iş ve işlemlerini daha kolay gerçekleştirmelerini sağladık.

Bu konuda şunun altını çizmek istiyorum; Kamu adına yaptığımız her kuruşun hesabını vermek durumundayız. Bornova Belediyesi olarak kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanıyoruz.

“BORNOVA’YA EN AZ 30 YIL HİZMET EDECEK”

Asfalt üretim tesisi ile sanki yatırımların boyutu artık daha da büyüyor. Öncelikle asfalt tesisinin yatırım maliyeti ne olacak?

20 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımla İzmir’de hiç bir ilçede olmayan asfalt üretim tesisi kuruyoruz. Bu tesis Bornova’ya en az 30 yıl hizmet edecek. Saatte 160 ton asfalt üreteceğiz.

Ne zaman üretime başlayacak?

2 Temmuz’da tesisin kurulması ve yer tahsisi ile ilgili imzaları attık ve süreci başlattık. Her şey planladığımız gibi giderse tesisimizi 2 ay içinde hazır olur. Yani yeni yılla birlikte kendi tesisimizde ürettiğimiz asfalt ile yama ve tamirat çalışmalarına başlarız. Asfalt sezonun açılmasıyla birlikte de tüm yollarımızı sorunsuz hale getirmek üzere çalışmalarımıza hız vereceğiz. Asfalt plentinden önce atıl durumdaki beton santralimizi de aynı amaçla faaliyete geçirmiştik. Beton santrali yıllık 5 metreküplük kapasitesi ile şu anda faaliyette. Asfalt plentimiz saatte 160 tonluk üretim kapasitesi ile çalışmaya başladığında ilçemizdeki yol sorunu 5 yıllık görev süremiz içinde çözmeyi planlıyoruz.

“ARTIK BU İŞLER İLÇE BELEDİYELERİ TARAFINDAN YAPILACAK”

Burada işleyiş nasıl olacak?

Biz daha göreve başlamadan önce seçim kampanyası döneminde bile vatandaşlarımızdan en çok yollarla ilgili talep ve şikayet aldık. İnsanlar kapılarının önüne çıktığında en çok iki şeye bakıyor; yol ve çöp. O yüzden bu alanda yapılacak çalışma ve yatırımlara büyük önem veriyoruz. Karar verdiğimiz an gerekli çalışmayı hemen yapabilmek çok önemli.  Bunu da en sağlıklı şekilde ancak kendi imkanlarınız ile yapabilirsiniz. Biz bunun peşindeyiz. İnternetten elektriğe, doğalgazdan suya pek çok kurum yatırım planları çerçevesinde yollarda kazı çalışmaları yapıyor. Asfalt üretim tesisimiz sayesinde yeni yollar yaparken, bozulan yolları da kısa sürede asfaltlayabileceğiz.

Bu arada şunu da hatırlatma fayda var; ana arterler hariç alt yapı kazı izinleri 2021 yılının ikinci yarısından itibaren Büyükşehir Belediyeleri değil, ilçe belediyeleri tarafından verilmeye başlandı. Daha önceden elektrik, doğalgaz gibi alanlarda hizmet veren kurumların yaptığı kazı çalışmaları sonrası gerçekleştirilen yol yapım ve tamir işleri Büyükşehir Belediyeleri tarafından yapılıyordu. Artık bu işler ilçe belediyeleri tarafından yapılarak maliyeti ilgili firmaya fatura edilecek.

“ÇÜNKÜ BİZ İZMİRLİYİZ”

Diğer ilçe belediyeler bu tesisten nasıl yararlanacak? 

Bizim önceliğimiz tabi ki Bornova ancak talep olduğunda ve imkanlarımız ölçüsünde İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile koordineli bir şekilde diğer ilçelere de destek oluruz. Çünkü biz İzmirliyiz. Büyükşehir Belediyesi ve tüm ilçe belediyelerimizle uyum içinde çalışıyoruz.

İzmir dışında da belediyeler yararlanabilir mi?

Aslında az önce söylediklerimle bağlantılı bir durum. Biz önce tesisimizi faaliyete geçirip ilçemizdeki gerekli çalışmaları yapmayı hedefliyoruz.  Bütçemiz ve üretim kapasitemiz ölçüsünde başka kentlerdeki belediyelere de asfalt verebiliriz. Tabi ki bu ücretli olacak. Bu ücrette Belediye Meclisimizde alınacak kararla verebiliriz.

“DAHA UCUZ OLACAK”

İlçe Belediyelerine üreteceğiniz asfaltın maliyeti hali hazırda karşıladıkları yerlerden daha mı ucuz olacak?

Mutlaka daha ucuz olacaktır. Biz vatandaşa hizmet veren kamu kuruluşlarıyız. Bu tesisi de bu amaçla kuruyoruz. Yani amacımız kar etmek değil, yaşanabilir, modern bir kent yaratmak. Bu noktada Bornova Belediyesi olarak her biri ile iyi ilişkiler içinde olduğumuz diğer ilçelerimiz üzerinden kazanç elde etmeyi aklımızın ucundan geçirmek dahi doğru olmaz. İhtiyacımızdan fazlasını sadece maliyetlerinin karşılaması koşuluyla ilçe belediyelerimiz için üretmek bizi mutlu eder. 

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ İLE HER ZAMAN İLETİŞİM HALİNDEYİZ”

Bu konuda Büyükşehir ve İZBETON’la ne tür bir işbirliği içindesiniz?   

Sorumluluk alanımızda olan yollardaki yol yapım ve bakım çalışmalarını tabi ki kendimiz gerçekleştireceğiz. İlçemiz sınırlarında olan ancak Büyükşehir sorumluluğunda olan ana yollardaki çalışmaları da koordineli bir şekilde birlikte yürüteceğiz. Özellikle bu tip çalışmalarda Büyükşehir Belediyemiz ile her zaman iletişim halindeyiz.

“HEPSİNİ 2021 YILI SONUNDA TAMAMLAMIŞ OLACAĞIZ”

Asfalt üretim tesisi tarzında sırada hangi büyük yatırımlar var?

Önce yaptıklarımızı özetle anlatayım. Biz sözünü verdiğimiz yatırımları bir bir yerine getiriyoruz. Hepsini 2021 yılı sonunda tamamlamış olacağız. 150 araç ve iş makinası satan alarak filomuzu yenilerken, kiralamaya verdiğimizin yüksek ücretlerden kurtulduk ve yatırımlarımıza hız verdik. Aynı şekilde vatandaşımıza daha iyi ve hızlı hizmet verme adına yeni hizmet binaları satın aldık. İletişim Merkezimizi açtık. Yusuf Tırpancı sahasını tamamen yeniledik. Tribünlerin tamamını kapatarak yeni modern soyunma odaları yaptık. Altındağ Atatürk Kültür Merkezi’ni STK Yerleşkesi’ne dönüştürdük.

Kreşlerimizin sayısını altıya çıkardık. Hedefimiz 15’i bulmak. Çamdibi Havuzu’nın yapımı hızla ilerliyor. Artan inşaat maliyetleri nedeniyle taşeron firmanın tamamlayamadığı Çocuk Dünyası’nın yerine Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle Bornova’ya yakışacak bir Kongre Merkezi yapmak için çalışmalara başlıyoruz. Naldöken Pazaryeri, Mevcut tesislerin atıl olan kısımlarına 4 yeni fitness merkezi, Bornova Merkez’de satın alına binada BELGEM için ikinci bir merkez, Aynı binada 8 odalı bir misafirhane ve teras katında Şehir Kulübü, satın aldığımız tarihi binaların restorasyonu ve 5 megawattlık güneş enerjisi santrali. Tüm bunlar Bornova’nın geleceğine yönelik diğer yatırımlarımız olacak.

“ALTIN BİLEZİK İŞ ARAYANLAR KADAR İŞÇİ ARAYANLARIN DA BAŞVURDUĞU BİR ADRES OLDU”

İstihdama yönelik çalışmalarınız nelerdir?

Türkiye’nin en önemli sorunlarından olan istihdam sorunun çözümüne katkı koymak için Türkiye’nin En İyi Vizyon Projesi Ödülü’nü alan Altın Bilezik Projesi’ni hayata geçirdik. İş arayanlarla işçi arayanların taleplerini yapay zeka ile eşleştiren bir program üzerinden yürütülen projenin web sitesi olan Bornova Kariyer üzerinden Türkiye’de ilk kez online iş görüşmeleri yapılmasını sağlıyoruz. Canlı destek ve WhatsApp hattı, cv doldurma ve iş görüşmelerinde neler dikkat edilmesi gerektiğini anlatan eğitim videoları, tanınmış insan kaynakları uzmanları yapılan söyleşiler ile çalışmaların daha da hızlı yürütülmesine olanak tanıyoruz.

İş arayanlar Bornova Kariyer’de oluşturdukları CV'leri ile kariyerlerini profesyonel olarak yönetme şansı elde ediyor. KOSGEB işbirliğinde vizyon projeleri olan genç girişimcilere destekler veriyoruz. Tüm bu avantajları ile Altın Bilezik iş arayanlar kadar işçi arayanların da başvurduğu bir adres oldu.

Bugüne kadar 2000’nin üzerinde kişiye istihdam yarattığımız Altın Bilezik Projesi kapsamında, sanayi siteleri, sivil toplum kuruluşları ve özel kurumlarla da işbirliği yaparak, özellikle ara eleman yetiştirmek üzere meslek kursları düzenleniyoruz. MTK (Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sanayici İş Adamları Derneği), İzmir Eczacılar Odası ve Kişisel Bakım, Kuaför, Güzellik Salonları ve Kuru Temizleme Grubu ve İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası ile işbirliği protokolü yaptık. İmzalanan protokoller kapsamında bu meslek grupları için destek elemanları yetiştiriyoruz. İstihdam garantili kurslarımızı, ilgili meslek kuruluşları ile birlikte düzenliyoruz. Bornovalılara daha fazla iş olanağı sağlanmak, istihdama katkı koymak için çalışmaya devam edeceğiz.

“KISA SÜREDE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARIN MEYVESİNİ ALDIK”

Pek çok belediyeye örnek olan Dijital Sınıf projeniz hakkında neler söylemek isterseniz?      

Hem ülke hem de kent olarak büyük sıkıntılarla geçen 2020 ve içinde bulunduğumuz 2021 yılı içinde öngörüleremizin ve kısa sürede yaptığımız çalışmaların meyvesini aldık. 2019 yılında hayata geçirdiğimiz Dijital Sınıf ile Bornova’daki ortaokul ve lise öğrencilerine uzaktan eğitim desteği veriyoruz. Bu sayede özellikle koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen dönemde büyük bir eksikliği giderdik. İlk etapta 60 bin öğrenciye ulaştığımız projemize ilkokul öğrencilerini de dahil edip öğrenci sayımızı 80 bine çıkardık. Türkiye’nin Vizyon Projesi seçilen Dijital Sınıf pek çok belediyeye de örnek oldu. Yeni satın aldığımız dershane binası sayesinde de BELGEM’de yüz yüze eğitim desteği verdiğimiz öğrenci sayısını 7 binden 12 bine çıkarmayı hedefliyoruz.