Sürekli'den emsal artışı çıkışı: Bizim önerge kabul görse mahkeme korkusu olmazdı!

İZDEDA ve 'proje alanı mağdurları' ile bir araya gelen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, depremde hasar gören yapılar için Ak Parti Grubunun İzmir Büyükşehir Belediye meclisine sunduğu ve ret edilen önergesine dikkat çekti. Sürekli: “O önerge bir manifestodur. O önerge bu işin kazasız belasız nasıl yapılacağını gösteriyordu. Kendilerinin getirdiği sitemde eksikler var. Önergemiz doğrultusunda karar verilirse hiçbir mahkeme bu plan tadilatını bozamaz" dedi.


Sürekli'den emsal artışı çıkışı: Bizim önerge kabul görse mahkeme korkusu olmazdı!

30 Ekim depreminin yıl dönümüne günler kala İzmir Depremzedeleri Derneği ve proje alanı mağdurları AK Parti İzmir İl Başkanlığında Başkan Kerem Ali Sürekli ile görüştüler. Başkan Sürekli'nin yanı sıra toplantıya AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe'de katıldı.

Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Depremin başından beri İzmir, İzmirli duruşu sergiledi. Hükümeti yerel idaresi ile hep birlikte bir duruş sergiledik. Önemli kazanımlar elde ettik. İyi bir noktayız daha iyisi olması için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Proje alnı ve proje alnı dışında farklı talepler ve sorunlar vardı. Bunlardan en önemlilerinden biri, proje alnında farklı kredi vadesi ve faizleri uygulanması söz konusuydu. Bu konuda bir mutabakata sağlandı. Burada 1 yıl ödemesiz 19 yıl geri ödemeli bir mutabakat oluştu. Maliyetlerin düşürmesi açından burada, proje alanı dışında, depremden etkilenen yıkılan, orta ve ağır hasarlılara Bakanlık inşaat yapım konusunda gerek proje desteği gerek ruhsat alım konusunda destek, gerekse de yapım aşamasında talep halinde gerekli çalışmayı yapacak. Bakanlık talep halinde buradaki konutları yapacak. Bu maliyette bir avantaj sağlıyor. Biz bunu daha önce dile getirdik. İBB başkanımız Tunç Soyer ile, Grup Başkanvekilimiz Özgür Hızal ile yaptığımız görüşmede dedik ki 'Büyükşehir de elini taşın altına koysun, İzmir de EVKA'lar yapıldı' demiştik. Kentsel dönüşümde de bu metodu uygulayalım demiştik ve gerekirse taşın altına bizde elimizi koyarız demiştik. Ancak o taraftan ses çıkmadı ancak Bakanlığımız bu konuda kararını verdi. Bunlar beklenen önemli çalışmalardı. Proje alanında çok önemli bir talep vardı. Proje alnında yer alanların rezerv alanda da konut alınmasını sağlanması için... Bu konuda biz siyasiler olarak da olumlu görüşmelerimizi bakanımıza aktardık ve bakanımız bu konuda çalışma yapılması talimatı verdi. Bu konunun üzerinde çalışacağız. Proje alnında kura konusunda bir tedirginlik vardı. Bakan bey net olarak açıkladı. Kura çekimleri eski cephesi ve eski katına göre yapılacak. Burada mağduriyet yaşanmaması için çalışmalar yapılacak" diye konuştu.

ÖZKAN: MÜTEAHHİTZEDELER OLMAMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR HAMLE

Sürekli'nin ardından konuşan İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, "Proje alanındaki hak sahiplerinin kredilendirmesi konusunda bir karmaşa vardı. Bakanımız ile yaptığımız görüşmede bunu 15 yıl olarak belirledi bizde ısrarcı olduk. 1 yıl ödemesiz 19 yıl geri ödemeli kredi verilecek. Bu proje alnında bulunan az, orta ve ağır hasarlılar için geçerli. Bu konuda içimiz rahat. Proje alanı dışındaki inşaatlar ile ilgili bakanımızın endişeleri vardı. İnşaat herkesin iştahını kabartıyor, her ilden müteahhitler geliyor. Biz bu konuda çekincelerimizi bakanımıza ilettik. Kendileri de bakanlığın bu konuda garantör olacağını ve parsel bazında inşaatlara girebileceğini söyledi. Yani 3-4 bina yan yana getirilirse bu konuda inşaatlara girebileceklerini ve inşaat bitene kadar bakanlık aracı olacak. Daha önceki K planları ve emsal artışı bizim lehimize olacak. Bugün depremzedelerin ancak yarın müteahhit zedeler olmamak için önemli bir hamleydi. Proje alanı dışındaki kredi için Necip Nasır vekilimiz söz vermişti. Sıfır faizli kredi konumuz kaldı sadece. Bizim demir ve çimento da KDV indirimi talebimiz vardı, bu da gündemde umarım bizim istediğimiz şekilde sonuçlanır" diye konuştu.

SÜREKLİ: DÜNYA BANKASI SORUMUZA YANIT VERSİNLER

Yeniden açıklamalarda bulunan Sürekli, "Bir diğer konuda İzmir Büyükşehir’in gündeme getirdiği Dünya Bankası kredisi. Biz 19 Ağustos'taki İBB Başkanı Soyer'in il binamız ziyareti sonrası kesinleştirdik. Son durum da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Dünya Bankası yetkilileri ile görüşmüş ve oradan böyle bir kredinin gündemlerinde olmadığı açıklaması gelmişti. Biz bunların hepsini açığa çıkarmak için Cumhur İttifakı olarak İBB Meclisi'nde önerge verdik, buna yanıt versinler ve son durumu görelim" dedi.

O ÖNERGE BİR MANİFESTODUR

Emsal artışı için İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Parti ve MHP grupları tarafından verilen önergenin CHP ve İYİ Parti'nin oyları ile 'dilek ve temenni' olarak kabul edilmesine de tepki gösteren Sürekli, "Emsal artışı olumlu bir şekilde sonuçlandı ancak eksik. Geç kalındı. Depremden sonra bizim Ak Parti Büyükşehir grubumuz, mecliste bunun emsal artışı ile çözülebileceğini, emsal artışının plan tadilatı ile yapılması gerektiğini dile getirdiler. Bununla ilgili çalışmalar yapılması gerektiğini söylediler. Ancak geçici bir formül olan K planları ile çözmeye çalıştılar. Geldiğimiz noktada birçok spekülasyon ile karşı karşıya kaldık. Burada yetki hükümette dediler ancak en son noktada Büyükşehir Belediye Başkanı il başkanlığımız ziyaretinde de söyledik yetkinin Büyükşehir'de olduğunu. Bu konuda geç kalındı. Bu iş çoktan plan talimatı ile biterdi.  Şimdi yine plan notları ile yapılıyor. Biz destek veriyoruz, yetmez ama evet diyoruz. Biz önerge sunduk, o önerge bir milattı. O önerge bir manifestodur. O önerge bu işin kazasız belasız nasıl yapılacağını gösteriyordu. Kendilerinin getirdiği sitemde eksikler var.  Biz emsal artışı şartlarının genişletilmesini istiyoruz. Biz depremden zarar gören 79 bin bağımsız bölümü kapsamasını istiyoruz" diye konuştu.

BİZİM SİYASET YAPMA DÜŞÜNCEMİZ YOK

Karşıyaka Belediyesi'nden geçirilen emsal artışı kararının kendilerinin verdiği önergeye yakın olduğuna dikkat çeken Sürekli, "Bizim önergemizden de esinlendiler. Karşıyaka Belediyesi bir karar çıkardı. O bizim önergemiz ile aynı değil ama yakın bir seviyede. Orda bizim önergemizden esinlenmişler. Bizim burada siyaset yapma düşüncemiz yok. Önce 79 bin bağımsız birimin sorununu çözelim sonra tüm İzmir'in sorununu çözelim" dedi.

HİÇBİR MAHKEME İPTALEDEMEZ

İzmir'de 3 farklı emsal artışı taslağının olması sonrası emsal artışı önerisine dava açacaklarını söyleyen meslek odalar açısından nasıl bir sonuç doğuracağı sorusuna da yanıt veren Sürekli, "Emsal artışının görünürde yapıldığını bunun mahkeme ile iptal edilebileceği söylentileri kulağımıza geldi. 'Biz emsal verelim ne olsa odalar itiraz edecek, top bizden çıksın' düşünceleri olduğu iddiaları var. Umarım böyle değildir. Bizim kaybedeceğimiz 1 dakikamız yok. Bizim tavrımız burada nettir. Önergemiz doğrultusunda karar verilirse hiçbir mahkeme bu plan tadilatını bozamaz. Biz bu konuda önerge çerçevesinde hareket edilmesini öneriyoruz" açıklamasında bulundu.