Emsal artışı tamam, sıra sıfır faizli kredide

İzmir depreminin üzerinden yaklaşık bir yıl geçerken, depremzedelerin sorunlarını takip etmekten bir an bile vazgeçmeyen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, ‘emsal artışı’ kararını ilçe ve Büyükşehir meclisinden geçiren ilk başkan oldu. Sandal, 2 yıl ödemesiz sıfır faizli kredi talebi ile ilgili ise hükümet nezdinde girişimlerini sürdürüyor.


Emsal artışı tamam, sıra sıfır faizli kredide

ÖNCÜŞEHİR - İzmir'de geçtiğimiz yıl 30 Ekim günü yaşanan 6,9 şiddetindeki deprem sonrası, kent genelinde binlerce bağımsız bölüm hasar almıştı. Özellikle depremden en çok etkilenen alanlar arasında yer alan Bayraklı ilçesinde ağır hasarlar oluşurken, 79 bin bağımsız bölüm dönüşüm için 'emsal artışı' haberine kilitlenmişti.

Depremin en başından bugüne kadar gelinen süreçte depremzedelerin yanında olan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Mart’taki olağanüstü Belediye Meclisi toplantısında aldığı riskli yapıların dönüşümünü etkileyecek düzenleme kararının ardından ilk adım atan başkan oldu. Bayraklı Belediye Meclisi tarafından hazırlanan imar planı notu CHP, AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin oy birliğiyle kabul edilerek, onay için Büyükşehir’e gönderildi.

SANDAL SIFIR FAİZLİ KREDİ ÇAĞRISI YAPTI

Sandal depremzedelerin mağduriyetinin giderilmesi ve deprem bölgesindeki binaların dönüşümü için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunarak, 2 yılı ödemesiz 18 yıl sıfır faiz kredi uygulamasının deprem bölgesindeki riskli tüm binaları kapsayacak şekilde düzenlenmesini talep etti.  Öte yandan İzmir Büyükşehir Meclisinde alınan ‘emsal artışı’ kararında da en büyük etken olarak Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal gösterilmişti.

BAYRAKLI İLE BAŞLADI TÜM İZMİR’İ KAPSAYACAK

Bayraklı Belediye Meclisi’nin ekim ayı toplantısında oy birliği ile kabul edilen; Bayraklı’da depremde hasar gören ve 6306 sayılı yasa kapsamında riskli bulunan yapıların yıkılarak yeniden yapılmasına ilişkin talepler doğrultusunda yüzde 10 emsal artışı verilmesini içeren önerge İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde acil kaydıyla komisyonlara gönderilip; CHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi. Buna göre Bayraklı’da depremden etkilenen vatandaşları ilgilendiren emsal artışı parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 olarak belirlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, daha sonra benzer bir emsal artışının depremde ağır veya orta hasar alan İzmir’deki tüm ilçeleri kapsayacak şekilde genişletileceğini duyurdu.


Vatandaşların sesi olarak talepleri meclis gündemine taşıyan Başkan Sandal, “Bayraklı Belediyesi olarak gönderdiğimiz önergede alt birim olarak minimum yüzde 10 ama meclis komisyonumuzun yeniden değerlendirmesi kaydıyla hem ada hem de parsel bazında depremzede yurttaşlarımızın sorununu çözebilecek şekilde komisyonlarda yeniden görüşülmesini Bayraklılı depremzedelerimiz adına arz ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

ÖZKAN: SERDAR BAŞKAN’A BORÇLUYUZ

Emsal artışı sonrası açıklamada bulunan İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, “Bayraklı Belediye Başkanı daha önce yapmış olduğu gibi sağolsun yine vatandaşı düşünerek erken davrandı. Bir ön açtı. Ben daha önceki konuşmalarımda Aralık ayı diyordum. Aralık ayının önünde geldik biz. Bunu da Serdar Başkan’a borçluyuz. Çünkü hemen anında reaksiyon gösterdi, Büyükşehir de reaksiyon gösterdi. Diğer ilçelerden de aynı reaksiyonu bekliyoruz” şeklinde konuşmuştu.