AK Partili Sürekli'den Büyükşehir'e 'Yurtoğlu' çağrısı: "Tapuları devredin"

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Yurtoğlu Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Sürekli, tapuların devredilmesi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e çağrıda bulunarak, “Tapuların devri olursa bizde Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.


AK Partili Sürekli'den Büyükşehir'e 'Yurtoğlu' çağrısı:

ÖNCÜŞEHİR - AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Karabağlar Yurtoğlu Mahallesi'nde, kentsel dönüşüm mağdurları ile bir araya geldikten sonra, basın açıklaması yaptı.

Sürekli, tapuların geri verilmesi için çağrıda bulunarak, tapuların geri verilmesi sonrası Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

“BU İŞ BAŞLAYALI 11 YIL OLDU”

İl Başkanı Kerem Ali Sürekli Uzundere ve Yurtoğlu mahallelerindeki kentsel dönüşüm sorununu yerinde tespit etmek ve çözümlerle ilgili görüşme yapmak üzere Yurtoğlu Mahallesi’nde yaptığı basın açıklamasında, “Zaten soruna hepimiz vakıfız. Geçmişinden bugüne kadar yakinen takip ediyoruz. 2010 yılında İzmir’de kentsel dönüşümle ilgili Büyükşehir’in başlattığı bir çalışma vardı. 7 bölgede bir çalışma planlanmıştı. Bunlardan 11 yıl sonra Bayraklı bölgesi 11 yıl sonra tamamen iptal edildi. 6 bölgede çalışmalar sürüyor. Bunlardan birisi de Karabağlar. Karabağlar’da da 4 etap şeklinde planlanmış vaziyette. 1. ve 2. etapta 774 konut yapıldı, hak sahiplerine teslim edildi. 3. ve 4. etap yani Uzundere ve Yurtoğlu mahallelerinde maalesef büyük bir sıkıntı hasıl olmuş durumda. Bu iş başlayalı 11 yıl oldu. Az önce muhtarım da ifade etti. 9 yıl önce sözleşmeler yapıldı ama bugüne kadar hiçbir sonuç alınamadı. Mahalleli tapularını devretti. Kentsel dönüşüm bu mahallelerde başlayamadı. Bununla ilgili mahalle sakinleri sorunlarını CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ifade ettiler. O görüşmede, mahalle sakinleri bir çözüm isterken Sayın Kılıçdaroğlu da ‘O zaman hükümet yapsın, devlet yapsın’ beyanında bulundu. Mahalle sakinlerinin de ‘O zaman tapularımızı verin. Bu işi hükümet yapsın’ beyanları oldu. Sonuçta böyle bir durum hasıl oldu. Biz de burada iktidar partisinin il başkanı olarak halkımızın sorunlarını yerinde tespit edip dinledik. Kendileriyle görüştük. Buraya gelmeden önce de Sayın Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ ve milletvekillerimizle görüştük. Bizler, iktidar partisi İzmir temsilcileri olarak büyükşehir sözleşmeyi feshettiği, tapuları iade ettiği takdirde, öyle bir beyanları vardı Sayın Genel Başkan’ın. Burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ vasıtasıyla kentsel dönüşümü hızla yapma niyetimizi, arzumuzu, desteğimizi belirttik. Gönül isterdi ki bu iş bugüne kadar çözümlensin. Bundan sonra da hızlı bir şekilde çözülme imkanı varsa… Sözleşme revizyonu, sözleşme tadilatıyla olacaksa onu mahalle sakinleri ve büyükşehir bilir. Ama son olarak ortada olan somut bir durum var. Bir taraf diyor ki ‘Hükümet yapsın.’ Öbür taraf da ‘Tamam hükümet yapsın, tapularımızı verin’ diyor. Bu aşamada gerçekleşirse bizler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ marifetiyle bu kentsel dönüşümün yapılması konusundaki desteğimizi burada mahalle sakinlerimize ilettik.

SÜREKLİ’DEN BÜYÜKŞEHİR’E ÇAĞRI: TAPULAR DEVREDİLSİN

Süreci yakından takip ettiklerini ifade eden Sürekli, “Sadece destek ifadesiyle kalmayacağını, bu süreci yakından takip edeceğimizi de ifade ettik, ediyorum. Mahalleli soruyor, “tamam pazar günü öyle beyanlar oldu ama tapularımız verilmezse bu iş hala sürüncemede kalınmazsa ne olacak?” Biz buradayız, iktidar partisinin il teşkilatı olarak. Büyükşehir grup başkanvekilimiz, grup sözcümüz, ilçe başkanımız, il başkan yardımcılarımız hepsi burada. Vekillerimiz, genel başkan yardımcımızın burada düşüncelerini iletmiştim. Onlarında talimatlarıyla bu işin takipçisi olacağımızı tekrar ifade ediyorum. Sadece tapular devredilsin, bu sözleşme feshedilsin bakalım demiyoruz. Sonucu da takip edeceğimizi de tekrar buradan ney olarak ifade ediyorum. Çağrımızı da yapıyoruz. Pazar günü böyle bir gelişme yaşandı. 11 yıl oldu kentsel dönüşüm başlayalı, ilan edileli. 9 yıldır da sözleşme yapılalı. Bir sonuç elde edilmediğinden. Madem hükümet yapsın deniyor, tapular bir an önce hak sahiplerine verilsin. Bizler hak sahipleri ile oturalım bu işi çözelim. Çağrımız Büyükşehir’edir. Bir an önce bu belirsizliği ortadan kaldırsınlar. Pazar günkü niyet beyanları çerçevesinde gereği yapılsın” diye konuştu.

“BU KONUTLARIN YAPILMASI 50-60 YILI BULUR”

TOKİ’nin İzmir’de yaptığı çalışmalardan da bahseden Sürekli, “Şunu da ifade edeyim; biraz önce buraya gelirken Limontepe’de bin 503 konutu daha TOKİ yaptı. İzmir’de şu ana kadar 20 bin konut yapıldı. Statlar yapıldı TOKİ tarafından. Onun dışında 2 bin 584 adet konut sosyal projeler kapsamında devam ediyor İzmir’in ilçelerinde. 3 bin konut 100 bin konut projesi çerçevesinde ilçelerimizde devam ediyor. 2 milyarlık TOKİ burada hizmet yaptı. 2 milyarlık projelerde de devam ediyor. Devletimiz, hükümetimiz, Bakanlığımız bunu yapmaya mühtedidir. Yaparız. Biraz önce arkadaşlar da ifade ettiler. Büyükşehir’in bu hızıyla bu dönüşüm burada 36 yıl sürer diyorlar. Kendileri hesaplamışlar. Biz de 3 ay önce yaptığımız basın toplantısında bu hızla… Seçimden önce vaatleri var Büyükşehir Belediye Başkanının. Diyor ki; dönüşüm çerçevesinde 19 bin 682 konut yapacağız. Bugüne kadar yapılan konut 960. Bunun 300 küsürü Aziz Kocaoğlu döneminden kalma. Bizde hesapladık, bu konutların yapılması 50-60 yılı bulur. Onun için bir an önce buradaki mağdur vatandaşlarımızım sorununun çözümü için hemen harekete geçilmeli. İlk başlangıç Yurtoğlu ve Uzundere olsun. Burada tapuların devri olursa bizde Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.