Karşıyaka’da 3. Kültür ve Çevre Sempozyumu start verdi!

Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka’nın kent yaşamını dünden bugüne ele aldığı 3. Kültür ve Çevre Sempozyumu bugün başladı.


Karşıyaka’da 3. Kültür ve Çevre Sempozyumu start verdi!

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Karşıyaka Belediyesi, kentin yazılı belleğini oluşturmak ve bilimin ışığında geçmişten geleceğe ayna tutmak amacıyla, önümüzdeki yıl üçüncü kez düzenlediği “Karşıyaka Kültür ve Çevre Sempozyumu” bugün başladı. Bilim, kültür, sanat ve edebiyat insanları tarafından sunulacak bildiriler, sempozyumun ardından kitap haline getirilecek.

TUGAY: KARŞIYAKA’NIN KENDİNE AİT ÇOK GÜÇLÜ BİR KİMLİĞİ VAR

Bosna Hersek’te olduğu için sempozyuma canlı bağlantı ile katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Bosna Hersek’in kuruluş yıl dönümünde özel olarak davet edilmiş bir belediye başkanı olarak burada bulunmak zorundaydım. Ben olmasam da çok başarılı ve güzel bir sempozyum olacağına dair bir endişem yok. Karşıyaka özel bir kent ve yaşam alanı. Çünkü kendine ait çok güçlü bir kimliği var. Karşıyaka’nın kuruluşundan itibaren kendi kendine oluşmuş bir kimlik. Biz Karşıyaka’yı bugün yönetirken geleceğe doğru şekillendirirken; bu kimliğe dair hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan bir çalışma yapmayı istiyoruz. Karşıyaka’nın kültürüne dair ayrıntıların bu sempozyumda olduğu gibi ilgili taraflarca, bilim insanlarınca bir platformda paylaşılmış olması bizim için değerli. Burada elde edilecek kayıtlar da bizim için önemli. Geleceği şekillendirirken kentimizi kanaat önderlerinin Karşıyaka’ya dair bilgi ve birikim sahibi insanlardan fikir almak önemli. Çevreyi özellikle dahil ediyoruz bu sempozyuma. Dünyanın içinde bulunduğu sıkıntıların ve hepimizi yakından ilgilendiren sorunların çevre sorunları üzerinde odaklandığını da farkındayız. Belki pek çok şey söylenebilir ama özetle hem bugünümüzün geçmişin ışından içinde bulunmasında doğru değerlendirilmesi ve geleceğimizin şekillendirilmesi bu sempozyumların önemi çok büyük” şeklinde konuştu.

GÜNCÜ: GELECEK KUŞAKLARIN YARARLANMASINA İMKAN TANIYACAKTIR

Kültür Müdürü Şebnem Güncü, “Karşıyaka’nın tarihi, coğrafi ve kültürel geçmişine ışık tutmak, kentin bugünlerine ve geleceğine ilişkin çalışmaların sonuçları tartışmak amacıyla yola çıktığımız sempozyumun 3. Onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ederim. Daha önce yapılan toplantılarla ilgili arkeolog, tarihçi, coğrafyacı, mimar inşaatçı, edebiyatçı gibi pek çok konuda yüzün üzerinde bilim insanının Karşıyaka ile ilgili çalışmaları tartışıldı. Burada sunulan tartışma sonuçları ve tartışmalar kitaplaştırıldı. 3 gün boyunca sürecek sempozyumda bir önceki toplantının yapıldığı 2013 yılından sonra Karşıyaka’nın değişen yüzü, sorunları ve çözüm yollarının yanısıra tarihine ve sosyokültürel geçmişine toplam 37 konuşmacıyla yakından bakacağız. Sizden isteğim bildiri metinlerinizi bir kitap bütünlüğünde yayınlayacağımız için en geç 1 Mart 20212 kadar bize ulaştırmanızdır. Gelecek kuşakların yararlanmasına imkan tanıyacaktır. Karşıyaka’nın geleceğine bir pencere açacağına inandığımız sempozyumun açılışına gösterdiğiniz ilginin oturumlarda da devam etmesi temennisi ile hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu.

TAŞ: MUM IŞIĞI KADAR DA OLSA IŞIK TUTMAYA ÇALIŞAN…

Düzenleme Kurulu adına konuşan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Dr. Ertan Taş, “Karşıyaka Belediyesi ile Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü ile düzenlenen ortak olarak düzenlenen sempozyumun üçüncüsünü Karşıyaka Belediyesi tek başına üstlenmek durumunda kaldı. Başarılı devam edeceğine de yürekten inanıyorum. Dünyadaki teknolojik gelişmelere paralel olarak hızla değişen yaşam doğaldır ki yaşadığımız mekanlarda da hızla değişimi zorunlu kılmaktadır. Karşıyaka’yı ve İzmir’i dünyada yaşanan gelişmelerden bağımsız değerlendirmek mümkün değildir. Kentimizdeki değişimi doğru anlamak ve yorumlamak doğru yola yönlendirmek gelecek kuşaklara yaşanabilir kentler bırakmanın temel koşuldur. Bu düşünceyle paydaşlarını bir araya getiren kentin geleceğine mum ışığı kadar da olsa ışık tutmaya çalışan, bu tür toplantılardır” dedi.

YILDIRIM: KARŞIYAKA’MIZDA BİR DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM SÖZ KONUSU

Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Yıldırım ise, “Üçüncüsünü düzenlediğimiz bu Kültür ve Çevre Sempozyumunun aslında bir ilçe belediyesinin en önemli işlerinden biridir. Özellikle bildirileri dikkatle incelenseniz dolu dolu olduğunu, çok farklı konuları ele aldığını göreceksiniz. Özellikle bir dönem de tanıklık ettiğimizi söylemek isterim. Özellikle depremle birlikte Karşıyaka’mızda çok ciddi anlamda bir değişim ve dönüşüm söz konusu. Bu süreç zarfından tarihe bir tanıklık yapıyoruz. Kültür Müdürlüğümüzden ricamızdır; Bu depremin Karşıyaka’mıza verdiği kültürel ve çevresel etkileri ilgili bir sempozyum düzenlenmesi konusunda bir öneri de buluna istiyorum. Hepimizin hayatında ciddi bir tahribata yol açtı. Kaybettiklerimiz ve yaralananlar oldu. Karşıyaka’mızda bir yıkılmamış olsa da ciddi anlamda bir zedelenme yaşadık. Özellikle Karşıyaka’da ne olup bittiği ile ilgili akademik anlamda bir çalışma yapılması bir yol gösterici olacaktır. İşin kültürel ve çevresel anlamda yaşam kalitemizi anlamda nelere tahribata yol açtığı ile ilgili pek bir çakışma yapılmadı. Kültür ve Çevre sempozyumun ne kadar büyük bir boşluğu doldurduğunu görüyoruz. Biz Karşıyakalılar, Karşıyakalı olmaktan gurur duyuyoruz. Karşıyakalı olmanın getirdiği bazı özellikleri taşıyoruz. Bu sempozyumda tam da bu özellikle üzerinden bir pencere açtığını düşünüyorum. Başarılı geçmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.