Soyer’den anlamlı açılış: ‘Turuncu bahçe’ ve ‘kadın anıtı’ bir arada!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında uğradığı şiddet sonucu yaşamını yitiren kadınların anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan “turuncu bahçe” ve bahçe içinde sergilenecek “Kadın Anıtı”nın açılışını yaptı.


Soyer’den anlamlı açılış: ‘Turuncu bahçe’ ve ‘kadın anıtı’ bir arada!

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında uğradığı şiddet sonucu yaşamını yitiren kadınların anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan “turuncu bahçe” ve bahçe içinde sergilenecek “Kadın Anıtı”nın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra; CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç katıldı.


SOYER: ÖLDÜRÜLEN KADINLARI HER GÜN VE HER DAKİKA HATIRLAMAK ZORUNDAYIZ

Açılışta konuşan Başkan Soyer, “Bu bahçe bizim hüznümüzün, kayıplarımızın ve umudumuzu, inancımızı sürdürmemizin bahçesi, kararlılığımızın bahçesi. Kadınların artık şiddet görmediği, erkeklerle eşit yaşadığı bir günü kutlamak için bir zafer bahçesi kuruyor olsaydık keşke… ama onun da günü gelecek. İşte o güne inanmanın bahçesi bu turuncu bahçe. Birinci bahçe. Biliyorum ki o büyük kutlama gününe adım adım ulaşacağız. Önce, İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyduğumuz bir gün olacak. O gün yine bir bahçe açacağız: İkinci bahçe. Bir üçüncü bahçeyi karar alma mekanizmalarında kadınların eşit oranda temsil edildikleri gün açacağız. Birbirimizle ve doğamızla barışı yeniden sağladığımız gün ise dördüncü bir bahçe oluşacak. Kadın, erkek ayrımının kalmadığı, birlikte karar almayı ve yeryüzündeki tüm canlılarla eşitlenmeyi başardığımız o gün, son bir bahçe daha açacağız. Zafer bahçesi. O bahçe, yaşadığımız gezegenin tamamı olacak. Bizim zaferimiz, huzur zaferi olacak, savaş zaferi değil; adaleti, eşitliği, güveni ve güvenliği tesis etmeye zafer diyeceğiz. Birbirimizi öldürmeye değil. Böylesi bir zafer için, uğradıkları şiddet sonucu hayatlarını yitiren, yani öldürülen kadınları her gün ve her dakika hatırlamak zorundayız” şeklinde konuştu.


“GELİN, DAHA FAZLASI İÇİN BİRLİKTE DÜŞÜNELİM, BİRLİKTE ÇABALAYALIM”

Bugünden itibaren 16 gün boyunca toplumsal şiddetin kadınların payına düşen kısmını konuşacaklarını söyleyen Soyer “Bu şiddet dalgasını nasıl durduracağımızı düşüneceğiz. Umuyorum ve inanıyorum ki, şiddet üzerine düşünmek bizi kendimize biraz daha yaklaştıracak, iyi niyete, huzura ve uzlaşmaya ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu keşfedeceğiz. Bu nedenle İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak geçen yıl toplumsal cinsiyet eşitsizliğini konu edinen bir uluslararası karikatür yarışması düzenledik. Mizahın bize bizi gösteren gücünden yardım istedik. Yarışmaya 62 ülkeden 160’ı aşkın sanatçı katıldı. 1600’ü aşkın yapıt içinden finale kalanları bu bahçede sergilemeye karar verdik. Bu hüzünlü ama bir yanı umutlu bahçeyle Birleşmiş Milletler’in kadına yönelik şiddetle mücadelenin kamusal alanda vurgulanması sürecine dahil oluyoruz. Yitirdiğimiz kadınları sadece bir anıtla değil, bir bahçeyle hatırlıyoruz. İzmir’in Birleşmiş Milletler tarafından ‘’Kadın Dostu Kent‘’ ilan edilmiş olmasından gurur duyuyoruz. Ancak bu şehirdeki her bir kadın varlığını olduğu gibi ve kendisi olmaya cesaret ederek yaşamadan, bir şeyleri başardığımızı düşünemeyiz. İstihdamdan güvenliğe, Belediyemiz her konuda kadınlara daha çok olanak yaratmayı artırarak sürdürecek ama yetmez. Gelin, daha fazlası için birlikte düşünelim, birlikte çabalayalım. Sevgili İzmirlilerim, hepinizi bu hafta boyunca temelleri atılacak ve geliştirilecek proje ve süreçlere dahil olmaya davet ediyorum” dedi.


KÖKKILINÇ: KADINLARIN HAYATTAN KOPARILMADIĞI BİR DÜNYA DİLİYORUM

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Günümüz dünyasında her an her yerde binlerce kadın uğradıkları şiddet sonucunda yaşamlarını yitirmekte, pek çoğu ise gördükleri şiddeti dillendiremeden gözlerinde belirmiş gözyaşlarını yüreklerini akıyorlar. Bugün burada kadına yönelik şiddete karşı mücadele kapsamında hayata geçirilen anlamlı anıtın açılışını yapacağız. Bu eseri şiddete uğrayan tüm kadınlara duyduğumuz saygın bir ifadesi olacağına inanıyoruz. Biz kadınlar hayata sayısız katkı koyanlar, analığımızla baş üstüne tutan emeklerimizle aydınlık yarınların hamurunu yoğuranlarız. Biz kadınlar, önce insanız. Her platforma layık olduğumuz sevgiyi görmek Şiddetle mücadele sadece kadınlara ait bir sorumluluk değildir. Bu konuda da bir başarı elde edebilmek ve yol alabilmek için kadın ve erkek hep birlikte çalışmamız, uluslararası sözleşmelere bağlı kalmamızı gerekir. Şiddetin olmadığı ve kadınların hayattan koparılmadığı bir dünya diliyorum” şeklinde konuştu.