Çalışkan: İzmir'de 20 yıldır iktidardasınız, neyi çözdünüz?

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2022 yılı bütçesi hakkında eleştirilerde bulunan Ak Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan, “İzmir’de 20 yıldır iktidardasınız, hangi sorunu çözdünüz” diye sordu.


Çalışkan: İzmir'de 20 yıldır iktidardasınız, neyi çözdünüz?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ESHOT bütçeleri hakkında değerlendirmelerde bulunan AK Partili Erhan Çalışkan, ekonomik kriz ve kur dalgalanmalarını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu ile CHP’li meclis üyelerine ‘İzmir’de 20 yıldır iktidardasınız’ diye cevap verdi.

Çalışkan, “Geçtiğimiz oturumlarda 30 ilçenin bütçesi meclisten geçti. Bugün de İBB bütçesi kabul edilecek. Bütçelere şöyle bir toplama bakarsak; 30 ilçe belediyemizin bütçesi 7 milyar 8383 milyon TL: İBB’nin bütçesi 12 milyar 500 milyon.

ESHOT’un bütçesi, İZSU bütçesini topladığımızda 25 milyar 953 milyon TL’lik devasa bir bütçe İzmir için harcanacak. Bu gelirlerin çoğu yüzde 7 dediğiniz, merkezi hükümet bütçesinden sadece bu belediyeye gelen para. Yani hiçbir zaman hükümet bütçesinde yatırım bir belediye bütçesindeki gibi yüzde 30-25 olamaz. Armutla armutdu, elma ile elmayı karşılaştırmak gerekir. Bu çok büyük bir tutar, yaklaşık 26 milyar lira. Bizim 20222 yılındaki 9 Bakanlığın bütçesinden daha büyük.

Toplamda baktığımız zaman. Bugün itibariyle 30 ilçe belediyemizde 25 bin 236 kişi çalışıyor. İBB’de de şirketleriyle beraber 31 bin 600 kişi çalışıyor. İlçe belediyelerimizin, belediyeden maaş almayıp da şirketlerinde çalışan personeli de koyduğunuz zaman 60 bin İzmirli belediyelerden maaş alıyor ve ekmek kazanıyor. Büyükşehir Belediye’mizin borcu sizler ifade ettiniz, İZBAN dahi 10.7 milyar. 30 belediyemizin toplam borcu şirketleriyle beraber 5milyar 200 milyon lira. Yani toplam yerel yönetimlerimizin borcu 15 milyar 900 milyon lira. Bunları niye anlattım; İBB gider bütçesine baktığımız zaman, yurt içi sermaye gideri kaleminde 101 milyon TL’lik bir ödenek var. Bu ödenek içerisinde bütçemize Bozkurt Belediyesi ile hizmet binası, Konak Belediyesi ve Ödemiş Belediyemiz ile ortak proje yapıyoruz. Ama 30 belediyemizin gelirlerine baktığımız zaman proje gelirleri bölümünü incelediğimizde 30 belediyemizin kendi bütçelerine koydukları proje bedeli ve İBB’den almayı düşündükleri ve kendi meclislerine taahhüt ettikleri toplam tutar 416 milyon lira. Sayın Başkanım bunu sizden talep edecekler. Bazı belediyelerimiz ki örnek vereyim; Bornova Belediye Başkanlığımız bir ortak proje yapacak kültür merkezi ama mesela onu bütçesine koymamış. Daha burada konuşulmuş ama belediyelerimizin ortak bütçesine koymadığı rakamlarda var. Bunların net rakamalrı belli olmadığı için 500 mü 600 milyon mu İBB ne kadar ortak proje yapacak bu belli değil. Bunları niye dile getirdim? 3 açıdan dile getirdim. Birincisi, bütçe hazırlığı yapılırken koordinasyonun ne kadar etkin olduğunu görülmesi, bu açıdan bakılması için dile getirdim. İkincisi, bazı ilçe belediyelerinin gelirlerinin yüzde 27’si, yüzde 22 gibi… Gelirlerinin dörtte biri ilçe belediyesinin İBB’nin vereceği proje yardımı. İBB oraya vermezse yatırım yapamayacak belediyelerimiz var. Üçüncü neden ise, İBB’nin kangren olmuş sorunları var. Belediyenin bütçesi 12 milyar 500 milyon değil 22 milyar 500 milyon olsa da bugün çözemeyeceği… Çünkü diyoruz ya 20 yıllık AK Parti iktidarı var ülkede, 20 yıllık da bir İzmir CHP iktidarı var. Çözülemeyen problemleri çözmek için kangren haline gelmiş. Başkan istese bile çözemeyeceği sorunlar var. Daha projesi çıkmamış, yeni ihaleye çıkıyorsunuz. Bunların çoğunun 20 senede hazır olması lazım. Daha projeleri hazır değil, bir sürü ulaşım projesi var” dedi.

“900 MİLYON TL 2022’DE ESHOT’A VERECEĞİZ”

Fazla alımların borçlanmaya sürüklediğini ifade eden Çalışkan, “Biz elektrikli otobüs almayacağız ama her yıl cebimizden ESHOT’a yardım edeceğiz. İBB, ilçe belediyelerine para vermeye devam edecek. Aşırı personel çalıştırmaya devam edeceğiz ama biz ne yapacağız? Gideceğiz, borç arayacağız. İBB olarak borçlanacağız. Sizce bu doğru mu? Bir bakış açısı olarak bir de bu yönden bakın diye dile getiriyorum. Personel gideri kaleminde 750 milyon, SGK primi 90 milyon, hizmet alımları içerisindeki personel gideri 2 milyar 24 milyon TL olup; bir de yedek personel giderine koyulmuş 13 milyon TL’yi de eklediğimizde 2 milyar 899 milyon TL personel için para ayırmışız. Bu bizim gelir bütçemizin yüzde 29’una, gider bütçemizin yüzde 23’üne eşit. 585 milyon TL faiz ödeyeceğiz, bu da bütçemizin yüzde 4,7’sine eşit. 900 milyon TL 2022’de ESHOT’a vereceğiz. Bunun içerisinde ESHOT’a vereceğimizin paranın büyük bölümü işletme zararı. Kabul ediyoruz. Vatandaşın ucuz bindirmek için, itirazımız yok ama bilin istiyorum. Bu da bütçenin yüzde 7,2’sine, 950 milyon TL sermaye artırımı ve azaltımı ile şirketlerimize aktaracağız. Bunun da büyük bölümü zararlarımızı kapatmak için, yeni yatırım yapsınlar diye değil. Bu da 950 milyon TL de bütçemizin yüzde 7,6’sıne denk geliyor. Şu an kadar saydığım 4 kalemin toplamı yüzde 40 değerlerde. Engelliler bu bütçe içerisinde… 13 milyon 277 bin TL ayırdık. Bütçemizin binde biri. İzmir’de 400 bin engelli olduğu ifade ediliyor” dedi.

“İZBETON, İBB DIŞINA BAŞKA İHALE ALMIYOR”

“Bütçeye farklı bir bakış açısı getirmesi anlamında bu şekilde ifade ettim” diyen Çalışkan, “Bu bütçemizin içinde her şey var. Bütçede bir tercihtir dedik. Tercihte sosyal belediyeciliği tercih ettiyseniz bütçemizin yüzde 3’ğün 5’nin sosyal yardımlara ayırırsınız. Yatırımı tercih ettiyseniz yatırıma ayırırsınız. Ama bu bütçe içerisinde biz niye ret oyu veriyoruz? Niye bu adar borçlandınız diye sormuyoruz. Borcu keşke projeler hazır olsaydı da İBB 25 milyar borçlansaydı, projelerimiz yapılsaydı. Çünkü olmayan şeyi maliyeti borçlanmanızdan daha fazladır. Borçlandınız diye size asla eleştirmedik ama eleştirimiz aldığımız borçların doğru planlanması ve yatırıma yönlendirilmesi ve bu planlamalar yapılırken, uygulama yapılırken… Çünkü planlamayla yetmiyor, uygularken etkin, verimli işler yapılması konusuydu. İzbeton, İBB dışına başka ihale almıyor. İhale kırımlarını anlattım. Önümüzdeki sene denetim komisyonunda yine bakacağız. Ne kadar kırımlı aldığını yine söyleyeceğiz. İzbeton’un girmediği ihalelerde kırımlar yüzde 20’lere çıkıyor. Cebimizden fazla para çıkıyor. Bu konularda daha dikkatli olunursa daha iyi tedbirler alınırsa İzmir’in kazanacağını düşünüyorum” dedi.