2021 Çiğli için yatırım yılı olacak

2021 Çiğli için yatırım yılı olacak

Çiğli Belediyesinin 2021 yılı performans programı ile mali bütçesi mecliste oylandı. Başkan Utku Gümrükçü, pandeminin tüm ağır koşullarına karşın 2021’in Çiğli için kayıp yıl olmayacağını aksine yatırım yılı olacağını söyledi.

16 Ekim 2020 - 00:24
Reklam

Çiğli Belediyesi’nin Ekim ayı son oturumunda 2021 yılı performans programı ile mali bütçesi görüşüldü. 386 milyon lira olarak belirlenen 2021 yılı bütçesi Ak Parti’nin ret oyuna karşılık oy çokluğu ile onaylandı.

Meclis üyelerinin performans programı ve bütçe üzerindeki eleştirilerinin ardından söz alan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, meclis üyelerine yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti. Gümrükçü sözlerini şöyle sürdürdü: “Çiğli’nin bir kentleşeme ve kentlileşme problemi olduğunu hepiniz söylediniz. Bu birliktelik bu sorunları da çözme iradesini de ortaya koyacaktır. Bizim iki ana eksenimiz var. Biri tasarruf diğeri de verimlilik. Bu anlamda dijitalleşeme, çağa ayak uydurma, şeffaflık bunlar bizim için çok önemli. Şeffaf bir yönetim sergilediğimizi düşünüyorum. 1-2 ay içinde şirketlerle ilgili de size bir rapor getirebiliriz. Sayıştay zaten bizi denetliyor. Bizim de hesap veremeyecek hiçbir şeyimiz yok. 2021 yılındaki bütçe ile yapacağımız çalışmaları tek tek müdürlük bazında sizlere aktarılmasını istiyorum. Böyle bir çalışma yapacağız. Müdürlüklerimiz size tek tek faaliyetleri aktaracaklar. Kültür Müdürlüğü Bütçesi’ndeki mal alımı ÇİBEM’e alına  ders kitaplarından kaynaklanıyor. İmar Müdürlüğü Bütçesi'nde bulunan kalem yapmamız zorunlu olan bir ihaleden kaynaklıdır. Şeffaflığın gereği olarak size tek tek nereye ne harcanacak size bunlar anlatılacak. Özel Kalem Müdürlüğü bütçesindeki rakamsal artış sadece yüzde 2. Bunun nedeni de Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ndeki Basını kaldırıp Özel Kaleme dahil etmemizdir. O nedenle bütçe arttı. Ancak daha fazla olması gereken bütçeyi neredeyse geçen yıl ile aynı tuttuk.

ESENTEPE’NİN İMAR SORUNU ÇÖZÜLECEK

2021 yılında Esentepe’deki imar sorununu çözüyoruz. Dağ Mahallesi’nde Kentsel dönüşüm sorunu hal olacak. Çiğli'nin denizle buluşması için millet bahçesi projesine tamam dedik. Kıyı çalışmalarında imara kapalıydı bunlar için de çalışıyoruz. Millet Bahçesi ile beraber ikinci denize ulaşma noktası olacak. Size bir de sürprizim olacak ve bir noktadan daha denizle buluşacağız. Belediye gelirlerinde pandemi döneminde düşüş var. 2 ay boyunca devlet belediyelerden yaptığı yüzde 40’lık kesintiyi yapmadı. Bizim de sizden (Ak Parti Grubu) ricamız yine bu kesinti yapılmasın. Belediye şirketlerinin borçları 10 yıla 15 yıla yayılsın. Bizim dezenfektan, temizlik kolisi gibi giderimiz yoktu ama oldu. Bütçe gelirimizi artırdığımızı ve borçlarımızı ödediğimizi kesin hesap görüşmelerinde göreceğiz. Yedek parçada, kırtasiyede, toplu alımları açık ihale ile yaparak tasarrufumuzu arttıracağız. Bu bütçe hizmet ve yatırım bütçesidir. Çiğli için 2021 yılı kayıp değil, daha da kazandığı bir yıl olacak.”

MEME KANSERİNE VURGU

 Çiğli Belediye Meclisi üyeleri meme kanserine ve erken teşhise dikkat çekmek amacıyla pembe maske ve kurdele taktı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de orman yangını çıktı!
İzmir'de orman yangını çıktı!
Manavgat'taki yangının ateşi Bergama'yı da yaktı
Manavgat'taki yangının ateşi Bergama'yı da yaktı