AK Parti Balçova’dan flaş borç açıklaması!

AK Parti Balçova'dan flaş borç açıklaması!

AK Parti Balçova İlçe Başkanı Berkan Yıldızhan yaptığı basın açıklaması ile, Balçova Belediye Meclisinin Ekim Ayı toplantısında Cumhur İttifakının itirazına rağmen kabul edilen 142 Milyon TL. tutarındaki 2022 yılı Balçova Belediye Bütçesinin tam bir fiyasko olduğunu ifade etti.

22 Ekim 2021 - 11:47

Belediye yönetimi,  Belediye borçlarının 110 Milyon Tl’yi aştığını , belediyenin borçlanamaz durumda olduğunu   Balçovalılardan  gizlemektedir.2022 yılında  2 adet  Lojman – 9 adet konut-arsa-arazi satarak  15 Milyon TL , Metro çıkışının Büyükşehir Belediyesince Kamulaştırılmasından  15 Milyon 400 bin TL.  olmak üzere  toplam 30 Milyon 400 Bin TL  Mülk satışı ve Kamulaştırmadan gelir elde edilmesi planlanmaktadır. Bu da bütçenin oran olarak %22 sine karşılık gelmektedir. Geçmişten bugüne satıla satıla Balçova Belediyesine ait doğru dürüst mülk kalmadı  satılacak mülk kalmadığında  Balçova belediyesinin nereden gelir elde edeceğini  siz Balçovalıların takdirine bırakıyorum .İzmir Büyükşehir Belediyesi Balçova Belediyesine 20 Milyon TL bağış  yapacakmış bu da oransal olarak  gelir bütçesinin %15 ine denk geliyor. Büyükşehir Belediyesinin yardım yapacağı daha kesinleşmemiş  , Büyükşehir bağışta bulunmaz ise vay halimize , yıllardır Balçova’ya çivi çakmayan belediye yönetimi asfalt onarımı için bile İzmir Büyükşehir’e bel bağlamış durumdadır. Yatırım yapmak için yardım ve bağışlara el açar duruma geldik. 

HALKÇIYIZ DEDİLER HALKIN SIRTINA  BİNDİLER

4 Yılda bir toplanan Emlak Değer Tespit komisyonunda Emlak vergi değerlerinin %25 arttırılması yönünde karar almışlar. Bu komisyonun en önemli üyeleri belediye ve muhtardır.  Bütçede Emlak Vergilerinden elde edilen gelirlerin  %25 artacağı  görülmektedir. Yani %25 zamlı Emlak Vergisi ödeyeceğiz. Bravo Halkçı Belediye Başkanımıza  … Belediye topladığı çöpler için 80 bin Balçovalı’dan 3 Milyon 600 bin tl çöp toplama parası alacak .’’Gelin pandemi döneminde bu parayı almayın halka destek olun ‘’dediğimizde 2012 yılında Bakanlığın çıkardığı Yönetmelik gereği aldıklarını söylüyorlar. Oysaki Bakanlık her yıl yayınladığı genelgeler ile bu yönetmeliğin uygulanmasını 1 yıl erteliyor. Bu yılda yayınlanan genelge ile süre uzatıldı ama Halkçı Belediye Başkanımız Çöp Toplama Bedelini Balçovalıdan almaya devam ediyor. Türkiye’de 400 den fazla belediye Çöp toplama bedelini almıyor. Belediye Başkanı illaki bu parayı alacağım diyor. Belediyemize para lazım ama neden lazım yatırım için mi , yardıma muhtaçlar için mi ? Hayır ! bakın para ne için lazım; 

2022 Harcama bütçesine baktığınız zaman ; 

Kadrolu memur ve İşçilere Maaş                                                     31 Milyon 970 Bin tl 

 SGK Prim Ödemesi                                                                               5 Milyon 349 Bin tl 

 Memurların Sosyal Hakları İçin  Ödemeler(Emekli Sandığı vs.)    1 Milyon 753 Bin tl 

 Araç Kiralama ihalesinde şoförler için ödenecek                                              842 Bin tl 

 Agamemnon Şirketi üzerinden çalıştırılan işçilere ödeme            26 Milyon 188 Bin tl 

Yedek Personel Ödeneği                                                                            5 Milyon 700 bin tl 

Olmak üzere toplam  72 Milyon Tl personel istihdamı için para harcayacağız .142 milyon lira Bütçenin  72 milyon Lirası  Yani her 2 Liradan 1 Lirası  personel giderleri için harcanacak .Geçmişte belediyeye  doldurduğunuz   Tanıdık , eş ,dost ve parti mensupları yetmeyecek ,2020’de işçi alım limitleriniz dolu olmasına rağmen   Genel Başkan Yardımcınız ve Parti Liderleriniz ricacı olduğu için personel almaya devam edeceksiniz. Yasa gereği personel limitini aşılan durumda Personel alınması halinde  alınan işçilerin maaşlarının kamu zararı oluşturacağı ve bu zararında Belediye Başkanı tarafından ödenmesi gereken zimmet  ortaya çıkınca ‘’Pandemi var yada Boş kadrom var ‘’ mazeretlerinin arkasına saklanacaksınız. Yok öyle yağma Başkanın yasaya aykırı olarak işe  aldığı personele ödediği 234 Bin TL ‘nin Balçova Halkı adına takipçisi olacağız. 

BORÇ ALAMAYINCA , SGK VE VERGİLERİNİ ÖDEMİYOR

Belediye’nin borçları olmuş 110 Milyon tl , 2022 yılında 18 Milyon 348 bin tl borç taksiti ödeyeceğiz. Buda bütçenin yaklaşık %13’ü denk geliyor. Belediye Borç limitlerini doldurmuş yani artık borçlanamıyor . Kolayını bulmuş devlete SGK ve vergilerini ödemiyor. Bunları ödese maaş ödeyemeyecek . Binek araba kiralamak için 2 milyon , İş makinası kiralamak için 2,5 milyon bunların bakım onarımı için 1 milyon 400 bin tl ödeyecek yani Bütçenin %4’ne denk gelen 5 milyon 900 bin tl araçlar için harcanacak . 1 Milyon tl’ye Belediyeye bilgisayar alınacak , 1 Milyon tl de yakıt gideri harcanacak bu ikisi de oransal olarak  bütçenin %1,5’ne karşılık gelecek .

 Koskoca Belediye , bütün yıl boyunca kendi parası ile yapacağı ‘’Yol ve Tretuvar çalışmaları’’ için 1 milyon 200 Bin Tl , ‘’park ve Bahçelerin yenilenmesi için ‘’ 900 bin tl, ’’okulların yenilenmesi için’’ 700 bin tl harcayacaktır. Bu işlerin toplamı da 2 milyon 800 bin tl olup bütçenin oransal olarak %1,9 una denk gelmektedir.  19 Şubat 2019 ‘da seçim yatırımı olarak temeli atılan kültür merkezi inşaatı 2,5 yıl geçmesine rağmen duruyor. 2022 de Büyükşehir Belediyesi yardım ederse tamamlamak için ihale yapılacak. Belediyemizin düştüğü hale bakın. 

Ne zaman hataları ortaya çıksa, ne zaman acziyetlerini ortaya koysak Merkezi hükümeti suçlayarak ayıplarını örtmeye çalışmaktadırlar. Biz yatırım yapmıyoruz sosyal belediyecilik yapıyoruz sloganı ile her şeyin üstünü örtmeye çalışıyorlar . Sosyal Belediyecilik için ; üniversite öğrencilerine verilen yemekler , İhtiyaç sahipleri için harcanan para , engelliler için yapılan harcamalar  olarak bütçeye 5 milyon 400 bin tl para koymuşlar . O da bütçenin %3,8 ni denk geliyor. 

142 milyon lira bütçenin sadece 5 milyon 400 bin lirasını halkın sosyal ihtiyaçları için harcayıp sosyal belediyecilik sloganları ile belediye yönetiyorlar. Bu kadar küçük bir harcama ile yaptıklarını başarı gibi gösterip bol bol fotoğraf paylaşıp reklam yaparak Belediye yönetimindeki ayıplarını örtüyorlar. Doğruları söylemek bizim görevimiz   takdir ise Sayın Balçovalıların dedi.  

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mustafa Ensari
    6 ay önce
    Balçova halkı bunu hak etmiyor başkanım Balçova halkına hep ya*** söylüyorlar CHP demek ya*** üretmek demek icraat sıfır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı