AK Parti Bayraklı’dan Başkan Sandal’a 550 gün eleştirisi

AK Parti Bayraklı'dan Başkan Sandal'a 550 gün eleştirisi

AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, geçtiğimiz günlerde ilk 500 gün icraatını bir lansman toplantısı ile tanıtan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ı eleştiri yağmuruna tuttu. Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş ise Başkan Sandal’ın seçim vaatlerinden bugüne kadar hiç birini yerine getirmediğini söyledi.

24 Ekim 2020 - 14:30 - Güncelleme: 24 Ekim 2020 - 14:36
Reklam

AK Parti Bayraklı İlçe Başkanlığı, Bayraklı Belediyesi'nin 550 günlük performansını değerlendirmek amacı ile Öğretmenevi’nin lokalinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat'ın yanı sıra, AK Parti Bayraklı Meclisi Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, AK Parti Bayraklı Meclis üyeleri de katıldı.

Başkan Polat, Sandal'ın ayda 3.5 milyon tasarruf yaptıklarına dair sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Bayraklı Belediyesinin borçları artmaya devam ediyor” dedi. Grup Başkanvekili Aktaş ise Başkan Sandal’ın seçimlerden önce vaat ettiği 37 başlıktaki hizmet ve projelerden bugüne kadar hayata geçirileninin bulunmadığını söyledi.

Bayraklı'da sorunların çözümü konusunda hiçbir adım atılmadığını ifade eden Polat "Sayın Sandal yerel seçim öncesinde birçok vaatte bulunmuş, ancak hayata geçirdiği hiçbir projenin olmamasını, hep birlikte üzülerek hep birlikte müşahede ediyoruz. Borç batağında olan Belediyenin, aylık 3.5milyon TL üzerinde tasarruf sağladığını ve kredi çekmeden 133 milyon TL borç ödediğini iddia ediyor. Oysa sayın Sandal'ın teslim aldığı Belediye bütçesi ile 1 yıllık durumunu değerlendirelim.2019 yılı kesin hesabına göre 176 bilyon 210 bin 872,00 TL olan Belediye borcunun 238 milyon 789bin 814,00 TL ye çıkardığını üzülerek ifade etmek istiyoruz. Yani Bayraklı Belediyesinin %21 oranında daha fazla borçlandığını 2019 yılı kesin hesap verilerinden anlıyoruz. Kendisinin iddia ettiği gibi aylık 3.5 milyon tasarruf etseydi ve 133 milyon borç ödemiş olsaydı, bugün Belediyenin hiçbir borcunun olmaması gerekirdi. Gerçek olan şudur ki, Bayraklı Belediyesine ait olan BAYBEL ve Bayraklı A.Ş'nin borcu 110 milyon, Bayraklı Belediyesinin toplam borcunun 300 milyona dayanmıştır. Kentsel dönüşüm noktasında ise,hala net adımlar atılmadığı görüyoruz. Çözüm noktasında 550 günlük süre boyuna hiçbir şey yapışmamıştır. Bu beceriksiz yönetim ve zihniyetin önümüzdeki süreçte de kayda değer bir ilerleme göstermeyeceği aşikardır" diye konuştu.

BAYRAKLI’DA ALTYAPI DÖKÜLÜYOR

Bayraklı'da yağan her yağmur sonrası altyapı sorunlarının gün yüzüne çıktığını anlatan Polat, "Her yağmur yağdığında başta Sevgi Yolu olmak üzere, tüm sokakların alt yapı sorununun gün yüzüne çıktığını hep birlikte görüyoruz. Hatta Sevgi Yolunda vatandaşın ve esnafın 'Sandal'a ihtiyaç duyduğunu gözlemliyoruz. Bayraklı Belediyesinin sattığı ve devrettiği taşınmazlara baktığımızda, Serdar Sandal’ın 550 günde, Hasan Karabağ’ın son 5 yıllık dönemde sattığı taşınmazdan daha fazla taşınmazı sattığını, ya da Bayraklı halkının malları ve taşınmazlarını Büyükşehir Belediyesine devrederek, karşılığında iş yapmaya çalıştığına şahitlik ediyoruz. Yanlış açılan ve bunların kaybedilmesinden dolayı Belediyenin 8 milyon TL daha borç yükünün altına girmesidir. Görülüyor ki Belediyenin hukuk anlamda da yönetimsel zafiyeti bulunmaktadır. Eylül ayı Meclisinde 42 araçlık kiralık hizmet alımı talebinde bulunan Serdar Sandal, Ekim ayı Meclisinde komisyonlardan gelen ret çoğunluğuna rağmen, şahsi kanaat ve egolarının etkisinde kalarak Belediyenin ihtiyacı olan 5 aracı, bunların 3'ü Tunceli İlçe Belediyeleri olmak üzere, yerine teslim etmek kaydıyla bağışlamıştır. Ben aslen Erzurumluyum, Anadolu’da bir tabir vardır;”Hızan’ın Kabadayısı” diye. Yani hem borç batağında olacaksın, hem de araç hibe edeceksin. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" dedi.

“HALAYDAKİ MAHARETİ HİZMETTE GÖSTERSE”

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın geçtiğimiz gün sosyal medyaya yansıyan halay görüntülerine de göndermede bulunan Polat, “Malumunuz üzere pandemiden dolayı tüm dünya ve ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Çözüm ise Maske, mesafe, hijyen kurallarına riayet edilmesidir. Sayın Sandal, 19 Ekim Muhtarlar gününde bütün bu tedbirleri hiçe sayarak Bayraklı'mızı ülke gündemine maalesef ki olumsuz olarak taşımıştır. Topluma mal olmuş kişilerin, tabi bu yaptığı hareketten anlaşılıyor ki hala topluma mal olamamış. Bu kurallara daha fazla riayet edip, örnek olması gerekirken, sanki hiçbir şey yokmuş gibi hareket eden Sayın Sandal'ı şiddetle kınıyoruz. Aslın bu tavır, her fırsatta emek ve emekçi demagojisi yapan sayın Sandal'ın canları pahasına pandemiyle mücadele eden, bu uğurda can veren Sağlık çalışanlarının aziz hatıralarını ve emeklerini hiçe saymasıdır. Sözlerime son verirken, Sayın Serdar Sandal’ın seçim döneminde vaat ettiği icraatlarını bir an önce gerçekleştirmesini, bu yönde adımlar atmasını, halay çekme konusundaki maharetini hizmet alanlarında da göstermesini arzu ediyoruz. AK Parti Bayraklı İlçe Başkanlığı olarak, her daim Bayraklı halkının menfaatleri noktasında, elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz" diye konuştu.

“SÖYLENENLER DOĞRU OLSA BUGÜN BORÇ KALMAZDI”

AK Parti Bayraklı Meclisi Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, ise başkan Sandal'ın seçim öncesi vaatlerini tek tek sıralayarak, bunlarla ilgili bugüne kadar çalışma yapılmadığını anlattı. Aktaş, “Geçtiğimiz günler içersinde sayın serdar sandal 500 gününü anlattı. Hepimiz medyadan, gazeteler üzerinden takip ettik. Oradaki vaatlerin baktığımızda, her zaman söylediği gibi 'borçlu belediye satın aldım, iş yapamıyoruz' dedikten sonra 'her ay 3.5 milyon borç ödediğini' söyledi. Bunlar olsaydı Bayraklı Belediyesi'nin borcunun kalmaması lazım. Ben Sandal'ın yerinde olsam şunu yapardım; Seçim zamanında hangi sözleri verdiğimi ve hangilerini yaptığını ifade etmeye çalışırdım. Ancak baktığımızda Sandal'ın bunlarla ilgili hiçbir söylemenin olmadığını görüyoruz. Kentsel dönüşümü çözeceğiz dendi ancak 19 mahallede kentsel dönüşüm sorunu devam ediyor. Kentsel dönüşüm alanı genişleteceğiz dendi ancak Hasan Karabağ döneminden bir adım bile ileriye gidemediler. İşsizlik sorunu çözeceğiz dediler ancak mecliste bunu söylediğimizde 'biz nasıl yapacağız devlet miyiz' dediler. Altyapı ve trafik sorununu çözeceğiz dediler ancak bunla ilgili herhangi bir çalışma yok. Engelli vatandaşlarımıza yoğunluk vereceğiz dendi ancak bu konuyla ilgili hiçbir şey yapılmadı. Nedeni ise personel eksikliği… Smyrna meydanında araç trafiğini yer altına alacağız dedi ancak 550 gün geçmesine rağmen, bize 2 defa sunum yaptılar ancak, bununla ilgili atılmış somut bir adım yok. Kentte bulunan yoksul ailelere yardım yapacağız dendi. Ancak bununla ilgili de herhangi bir işlem yok. Demiryolunu yer altına alacağız dendi ancak bu kendi yetkileri içinde bile değil ancak bunla ilgili hiçbir şey söylemediler. Her mahalleye kreş açacağız dendi ancak bizim bildiğimiz sadece 1 mahallede kreş çalışması var ancak diğer mahallelerde hiçbir çalışma yok. Yani vaatlerin hiçbir yeri gerçekleşmiş durumda değil" şeklinde konuştu.

“AYNI MÜDÜRLÜKTE 3 KEZ DEĞİŞİM OLUR MU?”

Bayraklı Belediyesi'nde yönetimsel sıkıntıların bulunduğunu savunan Aktaş; "Belediyede şu an 30 müdürlük var ve 550 günde bu müdürlüklerin 16'sında değişiklik var. Nedense bu müdürlüklerde neredeyse 3 defa değişimler yaşandı. Bunun nedeni de müdürlükler ile başkan arasında uyumun olmadığı. Yani yönetimsel bir sıkıntı var. Sürekli benim adamım gelsin, memleketimden adam gelsin, Çiğli'den adam getireyim derseniz, Bayraklı'da bulunanlara önem vermezseniz böyle olur. İnşallah belediye müdürlüklerinde yaşana durum işçilerde de yaşanmaz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı kalkıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı...
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı