Ak Parti Grubu, hasarlı binaların dönüşümü için model önerdi

Ak Parti Grubu, hasarlı binaların dönüşümü için model önerdi

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Aralık ayı meclis toplantısında Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ile Grup Sözcüsü Hakan Yıdız'ın imzası ile meclise verilen önerge ile İzmir depreminde hasar gören binaların dönüşümü için 'acil dönüşüm' modeli geliştirilmesi istendi. 

15 Aralık 2020 - 14:47

İzmir depreminde binlerce bina ağır veya orta derecede hasar gördü. Ancak ağır hasarlı bina sahipleri gibi orta hasar verilen binalarda yaşayan binlerce kişi de binaların bir sonraki depreme dayanamayacağı korkusu ile binalarına giremiyor. 
Binalarının bir an önce dönüştürülmesini isteyen vatandaşların önüne ise çok büyük maliyetler çıkıyor. İzmir'deki bu dönüşüm sürecinin kısır döngüye girmemesi için İzmir Büyükşehir Meclisinin bir çalışma grubu oluşturmasını talep eden Ak Parti Grubu, Meclis Başkanlığına bu yönde bir önerge verdi. 
Ak Parti Grup Başkanvekili Avukat Özgür Hızal ile Grup Sözcüsü Hakan Yıdız'ın imzası ile meclise verilen önergede İzmir'in kentsel dönüşüm maliyetlerini aşağıya çekecek, süreçleri hızlandıracak bir model geliştirmesi için mecliste grubu bulunan partilerin üyelerinden ve bürokratlardan oluşacak bir çalışma grubu önerisi getirildi. Meclis Başkanı Tunç Soyer'in Büyükşehir'de kentsel dönüşüme ilişkin devam eden çalışmalarla birlikte değerlendirilmesi için Hukuk Komisyonuna sevk ettiği önergede Ak Parti Grubu şu görüşleri ortaya koydu:

O BİNALAR PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA GİBİ

30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen İzmir depreminin yaşattığı acılar, bu büyük gerçeği bir kez daha bizlere hatırlatmıştır. Deprem gibi gerçekleştiğinde milletçe hepimizi derin üzüntülere sevk eden ve toplumda büyük yaralar açan sorunları siyasi düşüncelerimizin ötesinde değerlendirmek durumundayız. 
Dolayısıyla bu acı gerçek; birlikte hareket etme zaruretini de önümüze koymaktadır. Bu anlamda depremin acılarını hafifletmek ve izlerini silmek adına atılmış her adımı her girişimi takdir ediyor ve alkışlıyoruz. 
Milletçe el birliği yaparak depremin ilk şokunu atlattık. Ancak esas zor olan iş halen önümüzde durmaktadır. 
Binlerce ağır ve orta hasarlı binanın çok acil bir şekilde dönüşümü gerekmekte ancak dönüşüm denildiğinde vatandaşın kendi başına yürütemeyeceği çok maliyetli, çok karmaşık ve çok yorucu bir süreçten söz ettiğimizin hepimiz farkındayız. 

NELER ÖNERDİLER?
Bu kapsamda;
1 - Ağır hasarlı veya orta hasarlı raporu verilmiş binlerce yapı var. Bunlar aynı zamanda olası ikinci bir depremde büyük dramlar yaşatmaya aday, pimi çekilmiş birer bomba gibidir. 
2 - Bugün bir binanın dönüşümü demek, karmaşık bir süreci ve büyük bir maliyeti ifade etmektedir. Bunların da ötesinde önemli bir tecrübe, zaman ve uğraş gerektirir. 
3 – Bu ihtiyaç duyulan dönüşümü gerçekleştirme noktasında da İzmir Büyükşehir Meclisi olarak üzerimize büyük bir sorumluluk düşmektedir. 
4 – Hem vatandaşımızın ucu görünmeyen bu karmaşık süreçte kaybolup gitmemesi, dolandırılmaması, mağdur olmaması ve mülkünden olmaması için hem de bir sonraki afet gelip yeniden büyük acılar yaşatmadan dönüşümün yapılması; deprem ülkesi olan Türkiye’nin önüne de ‘bir acil dönüşüm modeli’ koymak üzere gelin bir seferberlik başlatalım. 
5 - İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bizler hangi aşamalarda sorumluluk üstlenip, süreci kolaylaştırabiliriz,
6 - Mimar-mühendis odalarını, sivil toplum örgütlerini bu dönüşümü kolaylaştıracak şekilde bu seferberliğimize dahil edebilir miyiz?
7 – Ankara nezdinde neler yapılması gerekir, bu dönüşüm için mevzuat ve destek ihtiyaçlarımız nelerdir?
8 – Dönüşümün vatandaşın üstündeki mali yükünü daha aza indirecek ne tür adımlar atabiliriz?
9 - Dönüşümü yaparken aynı zamanda modern İzmir'in ihtiyaç duyduğu sosyal donatı ve alt yapı ihtiyaçlarını giderebilir, kentsel bir tasarımı da devreye alabilir miyiz?
10 – Böyle bir yola çıkmışken de hem depremin yol açtığı sorunlara çare bulacak hem de İzmir’in kronikleşmiş imar yönetmeliği, su sorunu, Ankara’da bürokraside bekleyen dosyaları gibi ortak irade oluşturulabileceğimiz bütün konularda çalışma yapacak, yol haritası belirleyecek bir komisyon önermekteyiz. 
Bu seferberliği başlatmak ve belki de ‘acil kentsel dönüşümde’‘İzmir Modelini’ ortaya koymak üzere Cumhur ve Millet İttifakının eşit sayıda üye ile yer alacağı, bürokratların da içinde yer aldığı bir çalışma grubu oluşturulmasını önermekteyiz.
Bu Çalışma Grubu ile sorunların özetlenmesi, çözüm süreçlerinde tıkanıklık yaratan noktaların belirlenmesi, Ankara temaslı çalışmaların hızlandırılması da mümkün olacaktır.

HEDEF; ORTAK AKIL GELİŞTİRMEK

Mecliste önerge üzerine söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, "Biz bu konuda daha önce verilen Başkanlık önergesinden farklı bir şey söylemiyoruz. Bir komisyon değil bir çalışma grubu öneriyoruz. Bu çalışma grubu bir hatta iki ay çalışıp bir liste ortaya koysun. O listeye göre herkes üzerine düşeni yapsın. Merkezi hükümeti temsilen biz de üstümüze düşenleri yapalım, Ankara nezdinde takibi gereken konular varsa takip edelim. Amaç ortak bir aklı geliştirmek ve İzmir depremini sağlıklı bir dönüşüm için fırsata çevirmek olmalıdır" diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Valilik açıkladı: İzmir'de yeni korona kararları
Valilik açıkladı: İzmir'de yeni korona kararları
TikTok fenomeninin hesabı 'müstehcen' paylaşımlar nedeniyle kapatıldı
TikTok fenomeninin hesabı 'müstehcen' paylaşımlar nedeniyle...