AK Parti imar artışını sordu… Tugay, "Alana tesis...

AK Parti imar artışını sordu… Tugay, "Alana tesis kurulacak"

Karşıyaka Belediyesi mülkiyetinde bulunan Şemikler Mahallesinde bulunan bir alanın imarını 0.60’dan 1.00’a çıkardı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay alana yaşlı bakım tesisi kurulacağını açıkladı.

01 Mart 2021 - 18:00 - Güncelleme: 01 Mart 2021 - 18:05

ÖNCÜŞEHİR - Karşıyaka Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu Belediye Başkanı Cemil Tugay idaresinde gerçekleşti.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, meclis açılışında pandeminin yarattığı olumsuzluktan bahsederek, “Beraberinde hepimizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar işsizlik nedeniyle ama çalışıyoruz aşılama çakışmaları devam ediyor, normalleşmeyi bekliyoruz. Esnafımız oldukça sıkıntılı olduklarını duyuyoruz, desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz. En kısa zamanda sıkıntılarımızı atlatmayı ve düze çıkmayı diliyoruz. Bu zor günler bolca çalışarak dayanışma içerisinde atlatılır. Herksin birbirine destek olarak ülke olarak atlatmayı diliyorum” şeklinde konuştu.

Mülkiyeti Karşıyaka Belediyesi’ne ait Karşıyaka-Şemikler Mahallesi 25741 ada 1 numaralı parsel sayılı 6436 Sokak No:77 adresinde bulunan 1. Kat 1 numaralı daire ve 5. Kat 13 numaralı dairenin, 5393 sayılı Belediye Kanununun 18 inci maddesinin (e) bendine göre satışı hakkında önerge Plan, Bütçe, İmar ve Hukuk Komisyonlarına gönderildi.


YAŞLI BAKIM TESİSİ KURULUYOR

“Mülkiyeti Karşıyaka Belediyesi’ne ait, tapunun Şemikler Mahallesi 25262 ada 1 parselinde yer alan ve yürürlükte bulunan Mavişehir Toplu Konut Alanı 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı’nda “E=0.60” yapılaşma koşullu belediye hizmet alanı kullanımında olan taşınmazın çevresinde yer alan kamusal kullanımların emsal değerleri ile uyumlu olacak şekilde yapılaşma koşulunun 1.00 olacak şekilde düzenlenmesine yönelik önerge sunulmuştu. Mavişehir Toplu Konut Alanı’nda plan onama yetkisinin bulunduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmek üzere hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği komisyonlardan oyçokluğuyla ile Meclis’e geldi.

AK PARTİLİ ÖZTÜRK İMAR ARTIŞINI SORDU

AK Partili Meclis Üyesi Adem Öztürk, Başkan Tugay’a imar artışının nedenini sordu. Başkan Tugay ise alana yaşlı bakım tesisi kurulması planlandığı ve bu yüzden imar artışına gereksinim duyduklarını açıkladı. Tugay, “Bu tesis orada konaklamalı orayı kullanacak vatandaşlara hizmet verecek. Aynı zamanda günlük fizik tedavi, terapi gibi faaliyetlerin bulunduğu bir tesisi olarak tasarlanıyor. Ne kadar fazla alan olursa o kadar fazla hizmet verilir. Biz bunun bire çıkmasını önerdik. Daha fazla oda olması için. Hiçbir ticari amacı olamayan bir tesis olacak. Tamamı ücretsiz hizmet vermeyecek. Yatışlı alanlar ücretli olacak. Karşıyaka’da böyle bir ihtiyacın olduğu belirtildi. Karşıyaka’da da bir tane huzur evimiz var, o da zayıf kalıyor. Yaşlı insanlarımıza yönelik tedavi için çalışmalar yapılacak. Nüfusumuzun bu yönde ağırlıklı olması nedeniyle böyle bir tesis kurmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Tugay’ın cevabı üzerine söz alan Öztürk, “Biz olayı bilmediğimiz için oy çokluğu için geçirdik. Bir ticari amaç yoksa meclisten oy birliği ile geçirmek isteriz” ifadelerini kullandı.

BARAN: YAŞLI VATANDAŞLARIMIZI EVE KAPATMADIK

CHP Grup Sözcüsü Yaşar Özcan, 18-24 Mart tarihleri arası kutlanan Yaşlılara Saygı Haftası hakkında yaptığı konuşmada, yaşlıların eve kapatıldığı ifadesini kullandı. Bu ifade üzerine söz alan AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Uğur Baran, “Yaşlılarımızı eve kapatıldığını ima etti. Yaşlı vatandaşlarımızı eve kapatmadık. Pandemiden dolayı kısıtlama yaşandı. Bu da yaşlılarımızı korumak adına verilmiş bir karar. Yurt dışında yaşlı vatandalar ölüme terk edildi. Bir aşı vurulmak için yaşlı bir bayan 10 kilometre yol yürüdü. Bunu hepimiz gördük. Herkes tarafından yaşlılarımıza gereken özen gösterildi. Bu korumak amaçlıdır, kapatma diye bir şey söz konusu değildir” dedi.  

TUGAY: PLAN KARARI PEK ÇOK İNSAN İÇİN ÇÖZÜM ÜRETECEK.

Bugün gerçekleşen İzmir Büyükşehir Belediyesi olağan üstü meclis toplantısı hakkında konuşan Başkan Tugay, “Mecliste deprem sonrası için sıkıntılı görülen binaların dönüşümü ile ilgili imar planlarından kaynaklanan bazı sorunlar vardı. Bunların aşılması yönünden bir plan notu kararı alındı. Ne mutlu ki tüm meclisin; hem komisyonlardan hem de meclis heyeti oy birliği ile alındı. Bakanlıkta bunu destekliyor. Hepimizin ihtiyacı olan şeyler. Plan kararı pek çok insan için çözüm üretecek. Emeği geçenlere bende Karşıyaka Belediye Başkanı olarak meclisimiz adına teşekkür etmek istiyorum. Bizim de planlamaya girecek bölgeleri belirlememiz gerekiyor. Bu teknik bir konu. Arkadaşlarımız üzerinde çalışacak. Tüm meclis üyelerimizde özellikle rica ediyorum, lütfen görüş ve önerilerini kendilerine iletin. Her birinizin birikimi önemli” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
15 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı
15 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı
Pankartlar vinçle söküldü… CHP'li isimlerden sert tepki!
Pankartlar vinçle söküldü… CHP'li isimlerden sert tepki!