AK Partili Çalışkan’dan internet medyasına destek çağrısı

AK Partili Çalışkan’dan internet medyasına destek çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediyesinin, yerel basın açılımının ardından AK Parti Meclis Üyesi Erhan Çalışkan da günümüzün en etkin mecrası olan internet medyası için Büyükşehir’e destek çağrısı yaptı.

27 Eylül 2019 - 16:58

AK Parti Grubu, ‘İnternet Haber Sitelerine Destek’ başlığı adı altında bir önergeyi, iki ay önce İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sundu. Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen önerge 25.09.2019 tarihindeki toplantıda CHP ve İYİ Partili üyelerin oylarıyla ‘yasal mevzuat uygun olmadığı’ gerekçesi ile ret edildi. Bunun üzerine açıklama yapan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erhan Çalışkan, önergenin tekrar görüşülmesi için çağrıda bulundu. Basının geldiği noktayı özetleyen Çalışkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve meclis üyelerinin konuya duyarlılık göstermesi çağrısında bulundu.

Çalışkan konuya ilişkin bir de yazılı açıklama yaptı. Çalışkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Teknolojinin hızlı değişimine ayak uyduramayan kuruluşlar çalışma hayatlarına istemeyerek son vermektedirler. Medya kuruluşlarımız da bundan nasibini almaktadır. Televizyon yayıncılığı internet televizyonculuğuna, yazılı basın ise hızla internet haber sitelerine doğru yönelmektedir.Medya kuruluşlarımızın ayakta kalması ve bağımsız gazetecilik yapabilmesinin yegane temeli ekonomik bağımsızlıktır. İzmir’de maalesef iş dünyasından elde edilen gelir medya kuruluşlarımızın bağımsızlığını korumasına daha da ötesi yayın hayatlarını devam ettirebilmesine yetecek durumda değildir. Bu nedenle medya kuruluşlarının gelirleri başta belediyeler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarıdır. Diğer kamu kurumlarının idarecilerinin atama yolu ile görev aldıkları için basın ile ilişkileri seçimle gelen belediye başkanına göre çok daha azdır. İşte bu durum içerisinde İzmir’de pek çok medya kuruluşu belediyelerden elde edecekleri gelirlerle ayakta kalmaktadır. Yazılı ve görsel medya ile ilgili pek çok yasal düzenleme yapılmıştır.

İNTERNET MEDYASI YASAL DÜZENLEME BEKLİYOR

Ancak İnternet Medyası ile ilgili gerekli düzenlemeler henüz tamamlanabilmiş değildir. İşte bu nedenle İzmir’de kurulan İnternet haber siteleri ile ilgili pek çok sorun bulunmaktadır. Yıllardır bu sektöre emek vermiş medya mensubu arkadaşlarımız ve gazetecilikle ilgili okulları bitirerek bu sektöre yeni adım atmış arkadaşlarımız ile yaptığımız görüşmelerde, internet haber sitelerinin bazılarının ‘merdiven altı’ olarak tabir edildiğini, vergi ödemedikleri, ofislerinin bulunmadığı ve personel çalıştırmadıkları için giderlerinin de olmadığı, sadece haber ajanslarından gelen haberlerin kullanılarak sitelerin yayın yaptığı ve bu sitelerin gazetecilerin tabi olduğu yükümlülüklere tabi olmadıkları ve çoğu zamanda gerekli eğitime de sahip olmadıkları için meslek etiklerine uymayan davranışlarda bulundukları ifade edilmektedir.

Bu durumdan muzdarip olduğunu ifade eden belediyelerin basın danışmanları ve siyasetçiler olduğu gibi haklı eleştirilerde bulunmak, yasal sınırlar içerisinde kendini ifade etmek isteyen insanlar da sesini duyurabileceği medya kuruluşları bulamamaktan yakınmaktadır.

ÖZGÜR MEDYA İÇİN DESTEK ŞART

İzmirlilerin ihtiyaç duyduğu her anlamda bağımsız, gazetecilik mesleğinin etik değerlerini taşıyan hukuki ve ahlaki sınırlar içerisinde siyasi, sosyal, kültürel vb konularda her sese yer veren bir medya ortamına kavuşabilmesi için Değerli Medya mensuplarının 'meslek etiği ile geçim derdi’ arasında kalmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.Bu nedenle AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Grubu adına meclis üyemiz Sayın Fatih Taştan ‘İnternet Haber Sitelerine Destek’ başlığı adı altında bir önergeyi İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunmuştur.2 aydır Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen önerge 25.09.2019 tarihindeki komisyon toplantısında CHP ve İYİ Parti üyelerinin oylarıyla ‘Yasal Mevzuatın Uygun Olmadığı’ gerekçesi ile ret edilmiştir. Oysaki Belediye Kanunu uyarınca belediye bütçesinden internet haber sitelerinde ilan ve reklam faaliyetlerinin yapılmasının kanunen uygun olmamasına rağmen, belediye şirketleri üzerinden bu kapsama giren işlerin yapılması için yasal dayanak bulunmaktadır.

TUNÇ BAŞKAN SORUMLULUK ÜSTLENSİN

Hatta belediye bu konuda şirketleri üzerinden bazı İnternet haber sitelerine ödemeler yapmıştır. Komisyonda yapılan değerlendirmelerde 'Belediye şirketleri üzerinden yapılacak destek faaliyetleri ile ilgili bu komisyonda alınacak bir kararın tüzel kişilik olması nedeni ile şirketleri bağlamayacağı ve yasal düzenlemenin çıkmasının beklenmesi yönündeki' CHP ve İyi Parti üyelerinin görüşlerine AK Parti olarak katılmıyoruz. Bu komisyonda alınan kararın ‘Tavsiye Kararı’ olarak alınması ve şirketlerin yönetim kurulu başkanı olan Belediye Başkanımız Tunç Soyer tarafından yasal düzenlemeler çıkarılıncaya kadar belediye şirketlerince uygulanmasının sağlanması son derece makul bir çözümdür. Ancak burada internet haber sitelerinin mevcut durumundan kaynaklanan endişelerin de olduğu komisyon toplantılarında anlaşılmaktadır.

TEKNİK KOMİSYON KURULSUN

Bu nedenle 2 ay içinde Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nın öncülüğünde ilgili tüm komisyon üyelerinin de davet edilmesi ile birlikte tüm basın paydaşlarının bir araya getirileceği, ilki tanışma amaçlı olmak üzere yapılacak toplantılar ile önce durum tespitinin yapılması ve basındaki tüm paydaşların görüşünün alınmasını, bu görüşler doğrultusunda internet haber sitelerini destekleyici faaliyetlerin düzenlenmesini AK Parti olarak öneriyoruz. Bu konudaki çalışmanın bir an önce başlatılması için başta Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer'i, basın danışmanlarını ve basın halkla ilişkiler daire başkanlığını bu konuya sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bu konuda yapılacak her türlü çalışmaya canı gönülden katılacağımızı ve çalışma sonunda elde edilen sonuçları hükümet nezdinde ilgili her yere taşıyacağımızı taahhüt ediyoruz.Bu konu ile ilgili Plan Bütçe Komisyonu'nda CHP ve İyi Partili meclis üyesi değerli arkadaşlarımızın oyları ile alınan ret kararına AK Parti olarak koyduğumuz ’muhalefet şerhini’ ekte bilgilerinize sunuyoruz. Konu ile ilgili değerlendirmeyi siz değerli basın mensupları ve İzmir kamuoyuna bırakıyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Seyir halindeki otomobil alev topuna döndü... Diğer araçlara da zarar verdi...
Seyir halindeki otomobil alev topuna döndü... Diğer araçlara da...
Konak’ta camiler ibadete hazır
Konak’ta camiler ibadete hazır