AK Partili Nasır: Yerel yönetimler kentsel dönüşüm için...

AK Partili Nasır: Yerel yönetimler kentsel dönüşüm için harekete geçmeli

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, 17 Ağustos 1999 depreminin 20’nci yıldönümünde böylesi acıların tekrar yaşanmaması dileğinde bulundu; planlamanın yaşamsal önemine dikkat çekti.

17 Ağustos 2019 - 10:37

Nasır, “Deprem kuşağında bulunan ilimiz ve ülkemizde bu gerçekle yaşamayı öğrenmeliyiz. Aslında deprem öldürmez; öldüren plansızlık ve mühendislik denetiminden yoksun kontrolsüz yapılmış yapılardır. İzmir bugün itibarıyla virajın son dönemecindedir. Acil şekilde bölgesi ile bütüncül planlar yapılmaması halinde sadece yüzde 15 sağlıklı konuta sahip ilimizde, depreme bağlı can ve mal kayıpları yaşanacaktır. Bu dönüşümün gecikmesi halinde oluşacak sonuçların vebali de büyük olacaktır. Bu nedenle yerel yönetimler, belediye başkanlarımızın siyasi hesapları bir yana bırakarak yeni acılar yaşanmaması için hızla harekete geçmeleri gerekiyor” diye konuştu.

BİNA YENİLEME YERİNE, KENTSEL DÖNÜŞÜM

Doğru planlama yapılamadığı için İzmir’de yeni arsa üretilemediğinin de altını çizen Necip Nasır, bunun da müteahhitleri kentsel dönüşüm adı altında yık - yap sistemine yönlendirdiğini, ancak bunun kentsel dönüşüm değil, bina yenileme olduğunu dile getirdi.

TEKRAR YAŞANMASIN

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, 1 Ekim 2017 tarihinde çıkarılan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile yetkileri daha güçlendirilen yerel yönetimlerin, elinin imar barışıyla daha da güçlendiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Yerel yönetimler açısından planlamada en büyük engel oluşturan mülkiyet sorunu imar barışıyla aşıldı. Bu sayede kimliksizleşen kentlerin restorasyonunun sağlanması ve yeniden kimlik kazanması için büyük bir fırsat ortaya çıktı. 3194 ve 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasasında yapılan değişikliklerle de, özellikle yıkılacak derecede riskli olan yapıların bulunduğu alanlarda, kendiliğinden çöken veya zeminin kayması, heyelan, yangın gibi afetler veya patlama gibi olaylar neticesinde ağır hasar gören veya ağır hasar görme riski bulunan yapıların bulunduğu alanlarda dönüşüm uygulamalarının ivedilikle yapılabilmesi için olanak tanındı ve bu suretle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması, uygulamada yaşanan problemlerin çözülmesi ve zaman kayıplarının önüne geçilmesi sağlandı”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKİ Karabağlar kura çekiliş tarihi belli oldu
TOKİ Karabağlar kura çekiliş tarihi belli oldu
Davutlar’da artık altyapı sorunu konuşulmayacak
Davutlar’da artık altyapı sorunu konuşulmayacak