AK Partili Yıldız’dan Kentsel Dönüşüm Önerisi

AK Partili Yıldız'dan Kentsel Dönüşüm Önerisi

Konak Belediye Meclisnin Ak Partili Üyesi Hakan Yıldız, kentsel dönüşümde vatandaşın doğru yöntemlerle ve yerinde yapılmış bir dönüşüm görmek istediğini belirterek, Gültepe kentsel dönüşüm alanında belediyenin patronaj görevi üstlenmesini önerdi.

11 Ekim 2019 - 18:56 - Güncelleme: 11 Ekim 2019 - 19:06

Konak Belediyesinin 2020 yılı performans programı ile bütçesinin görüşüldüğü oturumda konuşan Hakan Yıldız, öncelikle Ak Parti Grubunun ret gerekçesini açıkladı. Yıldız, "Yaklaşık yüzde 45'ini şirketlere aktardığınız ve bizim doğrudan denetleyemeyeceğimiz bir bütçeye ret oyu veriyoruz. Performansı şeffaf bir şekilde değerlendirme ve denetleme şansımız yok" diye konuştu. Sözü Gültepe'deki kentsel dönüşüm planlarına da getiren Yıldız, Ak Parti Grubu olarak burada bir model önerilerinin olacağını söyledi. Özellikle İzmir'in kentsel dönüşüm anlamında bazı olumsuz deneyimlere sahip olduğunu belirterek, vatandaşın bu noktada güeninin kazanılmasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Yıldız, "Gültepe'de kabaca hazırlanan çok paydaşlı, çok hisseli adalarda belediyenin bir patronaj üstlenme zorunluluğu var. Yoksa biz bu kentsel dönüşüm düğümünü çözemeyiz" dedi. 

Bunun Ak Parti Grubunun bir önerisi olarak kabul görmesini talep ettiklerini ifade eden Yıldız, "Bu da bizim önerimiz, kentsel dönüşüm içerisinde biz bina yenilemeleri yaptık, daha da dönüş zorlu durumlar yarattık. Vatandaş, kentsel dönüşüm anlamında doğru bir model görmek istiyor. Yoksa Konak Belediye Başkanının şahsına veya Konak Belediyesine bir güvensizlik olarak görmeyin. Çünkü özellikle İzmir'de vatandaşın 15 yıldır yaşadığı güvensizlikler var. Kadifekale'deki vatandaşların kentsel dönüşüm adı altında Uzundere'ye taşınması gibi talihsiz bir kentsel dönüşüm örneği yaşadık. Doğal olarak vatandaş yerinde, mahallesinde yapılmış somut bir kentsel dönüşüm örneği görmek istiyor. Bu anlamda da zor bir bölgede olduğumuzun da bilincindeyiz" diye konuştu.

Konak Belediyesinin, 2020 bütçesi için öngördüğü borçlanmanın da bu anlamda kullanıması gerektiğini anlatan Yıldız, "Konak Belediyesi doğru borçlanırsa, kente bir şey kazandırıyorsa bu meclisten oybirliği ile geçer. Bizim grubun kentsel dönüşüm için bir model önerisidir. Detaylarını daha sonra açıklayacağız. Ama bugünkü koşullarda Konak Belediyesi olarak dönüşüme öncülük etmek zorundayız" dedi.

BAŞKAN BATUR: MÜTEAHHİTLERE TERK ETMEYİZ

 

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gültepe kentsel dönüşüm planlarına ilişkin önceki günlerde belediye meclis üyelerine sunum yaptığını hatırlatarak, "O gün sunumda size söyledim; kentsel dönüşümde olmazsa olmazımız şudur: Kentsel dönüşüm belediyenin patronajında, belediyenin düzenlemesi ve belediyenin sözleşme yapması ile yürüyecek. Yoksa ben o bölgeyi müteahhitlerin eline bırakmak, demiştim" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İzege inşaat
    11 ay önce
    Ada bazında olmayan kentsel dönüşüm daha büyük problemler çıkarmakta. Daracık sokaklardaki 1-2 katlı evleri yıkıp 150-200 m2 arsaya 5 kat apartman yapmak dönüşüm değildir. Bazı sokaklarda kapıdan çöküyorsun 50 cm kaldırım sonra yol. Çekme mesafesi fa*** hak getire. Otopark, alt yapı sorunları daha da büyüyor. Amerika yu tekrar keşfetmeye gerek Yok. Ada bazında emsal artırarak daha geniş yollar, yeşil a***lar, otopark sorunu olmayan binalar yapılmalı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bir mahalle diken üstünde: 4 kişi yaralandı
Bir mahalle diken üstünde: 4 kişi yaralandı
Mesut Yılmaz'ın durumu hakkında flaş açıklama
Mesut Yılmaz'ın durumu hakkında flaş açıklama