Atatürk’ün eşyaları Latife Hanım Köşkü’nde 

Atatürk'ün eşyaları Latife Hanım Köşkü'nde 

Karşıyaka Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşya ve evraklardan oluşan “O’na Dair Eşyalar” sergisini Latife Hanım Köşkü’nde ziyarete açtı. Atatürk Haftası kapsamında gerçekleştirilen sergi; Karşıyaka’nın ilk Belediye Başkanı Fikri Altay’ın torunu Zafer Falay, Falay Ailesi ve Atatürk’ün Özel Kalem Müdürü Ali Rıza Erdim’in kızı Tolunay Erdim’in katkılarıyla düzenlendi.

11 Kasım 2019 - 11:42 - Güncelleme: 11 Kasım 2019 - 12:13
Reklam

Bir hafta boyunca açık kalacak olan sergide; Atatürk’ün Dumlupınar ve Büyük Taarruz’da kullandığı Fahrettin Altay’a ait dürbün, İzmir’in kurtuluş gecesinde Karşıyaka’da kaldığı İplikçizade Köşkü’deki odasında bulunan altın varaklı çerçeve ve o gece kullanılan sandalyeler, Atatürk tarafından Süheyla İplikçi’ye hediye edilen dürbün gibi eşyalar bulunuyor. Ayrıca Atatürk’ün seyahatlerinde kullandığı banyo kokusu, yemek yediği tabaklar, özel yazışmalarında kullandığı zarf da sergileniyor.


PAHA BİÇİLEMEZ EŞYALAR

Karşıyaka’da böylesine anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaktan gurur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Ulu Önderimizin eşyalarını büyük özenle muhafaza eden Sayın Zafer Falay’a, Falay Ailesi’ne ve Tolunay Erdim’e bu sergiye sağladıkları katkılar için çok teşekkür ediyorum. Atamızın paha biçilemez değere sahip eşyalarını yakından görmek isteyen herkesi, 15 Kasım Cuma saat 18.00’a kadar açık kalacak olan sergimize bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de 15 yaşındaki çocuk, kendisini ikaz eden polisi bıçakladı
İzmir’de 15 yaşındaki çocuk, kendisini ikaz eden polisi...
İzmir’de park kavgası: 1’i ağır, 2 yaralı
İzmir’de park kavgası: 1’i ağır, 2 yaralı