Ayasofya kararına ilk tepki Borsa’dan... Yüzde 2,46 düştü

Ayasofya kararına ilk tepki Borsa'dan... Yüzde 2,46 düştü

Danıştay'ın Ayasofya'ya ilişkin kararı ile ilgili Reuters'ın dünyaya duyurduğu ilk haber sonrası Borsa İstanbul yüzde 2,46 düşüşle tepki verdi. Danıştay'ın Ayasofya'nın ibadete açılması yönünde karar vereceği öngörülüyor.

09 Temmuz 2020 - 21:10

Reuters haber ajansı, İstanbul'un simgeleri arasındaki Ayasofya'nın yeniden ibadete açılıp açılmayacağının yarın (10 Temmuz Cuma) belli olacağını bildirdi.

Uluslararası haber ajansına konuşan iki resmi yetkili, Danıştay'ın verdiği kararın Cuma günü ilan edileceğini söyledi. Söz konusu yetkililerden biri, kararın Ayasofya’nın ibadete açılması yönünde olmasının beklendiğini de ifade etti.

1934'ten bu yana müze olan kutsal mekan, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

KALIN: DÜNYA MİRASI KİMLİĞİNDEN BİR ŞEY EKSİLMEZ!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bugün yaptığı açıklamada, "İbadete açılması, tarihi dünya mirası kimliğinden bir şey eksiltmez. Daha fazla insan orayı ziyaret edebilir" açıklaması yapmıştı. 

NEDEN DANIŞTAY?

Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmesiyle ilgili 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali için Danıştay'da dava açılmıştı. ABD, Fransa ve Rusya'dan Ayasofya'nın müze olarak korunması yönünde çağrıda bulunmuş; Yunanistan Başpiskoposu Leronimos ise Türkiye'nin Ayasofya'nın statüsüyle ilgili bir değişikliğe cüret edemeyeceğini ileri sürmüştü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın
İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 35 taşınmazını satıyor!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 35 taşınmazını satıyor!