Bakan Koca açıkladı: Kurban Bayramında kısıtlama var mı?

Bakan Koca açıkladı: Kurban Bayramında kısıtlama var mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 8 Temmuz 2020 tarihi itibariyle son 24 saatlik koronavirüs tablosunu açıkladı.

08 Temmuz 2020 - 20:01 - Güncelleme: 08 Temmuz 2020 - 20:54

Bakan Koca'nın açıkladığı tabloya göre son 24 saatte 49 bin 302 test yapılırken, bu testlerin bin 41'i pozitif olarak saptandı. Tedavi görmekte olan hastalardan 22 tanesi ise bugün hayatını kaybetti. Bunlara karşılık bugün tedavisi sonuçlanarak taburcu olan hasta sayısı ise 2 bin 219 kişi oldu. 

Bakan Koca, süreçle ilgili ve yaklaşmakta olan Kurban Bayramına ilişkin de detaylı açıklamalar yaptı. Bakan Koca Bilim Kurulu'nun Kurban Bayramını görüştüğü ve il bazlı bazı kısıtlama kararlarının çıkabileceğini söyledi... 

AÇIKLAMADA İZMİR DETAYI

Bakan Koca bazı illerde salgının zirve yaptıktan sonra düşüşe geçtiğini de açıkladı. Bu illerden biri de İzmir. Salgının düşüşe geçtiği iller şöyle İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Sakarya...

Buna karşılık Anadolu'nun pek çok ilinde salgının birinci dalga yayılması halen devam ediyor ve vaka sayıları artıyor. Halen en fazla vakanın görüldüğü başlıca iller ise yine başta İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa...

BAKAN KOCA'NIN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI

Asker uğurlamasında uğurlayan ve uğurlananların hiçbirinin risk almaması gerektiğini ifade eden Koca, "Sağlık da vatani göreve saygı da bunu icap ettirir." dedi.

Bakan Koca, "Tatile gidenler tedbirlerin tatilcilerin lehine olduğunu bilmelidir. Kalabalıklardan uzaklaşanlar mesafe kuralını uygularsa müteşekkir kalırız" diye konuştu.

Koca, "Düğün, nişan gibi törenlerde toplum sağlığı adına 'gözlemci' bulundurulması yönünde hazırlık söz konusudur." dedi.

"Yeni vaka sayılarımız 1000 seviyelerinde"

Sağlık Bakanı Koca, şunları kaydetti:

"Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep, Urfa en yüksek vaka sayılarını yeni görüyor. Vaka artışlarının tedbirlerin gücüyle azalacağını düşünüyoruz.

Son 10 gün içinde gerileme gösterdiğimiz yerden toparlanabileceğimizi kanıtladık. Yeni vaka sayılarımız 1000 seviyelerinde."

"Anadolu'da birinci dalga halen devam ediyor"

Bakan Koca, şöyle devam etti: "13 ilimizde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır. Anadolu'da birinci dalga halen devam ediyor.

Son 3 gün en az vaka görülen iller; Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik oldu. Son üç gün ortalamasıyla en çok vakanın görüldüğü iller; İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa." Bakan Koca "(Kovid-19 tedavisi) Ortalama hastanede yatış süresi 21-22 günden 3 günlere, ortalama yoğun bakım süreleri 18-20 günden 2 günlere kadar indi" diye konuştu.

Kurban Bayramı'nda alınacak önlemler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Kurban Bayramı'na doğru illerdeki vaka seyrine göre il bazında birtakım kısıtlamalar olabilir. Gelecek hafta yine konuşmuş olacağız." dedi. Koca, okullardaki Kovid-19 tedbirlerine ilişkin de "31 Ağustos'a doğru salgının seyrinde  farklılık olursa, online ya da hibrid birtakım yöntemler önerilebilir" diye konuştu.

"Geçen yıldan daha fazla grip aşısı sipariş verdik"

Koca, "(Antikor testlerinin sonuçları) 18 bin kişinin tamamlanmasıyla muhtemelen haftaya açıklamış oluruz." dedi. Fahrettin Koca, grip aşısı ile ilgili "Geçen yıldan daha fazla sipariş verdik. Bu yıl için grip aşısı sorunu yaşanmayacağını söyleyebilirim." ifadesini kullandı.

"Öğrencilerin sırasına oturduktan sonra maskeyi takma zorunluluğu yok"

Sağlık Bakanı Koca, "(Öğrencilerin) Sırasına oturduğu ana kadar maskeli olmasını önemsiyoruz ama devamında maskeyi takma zorunluluğu olsun istemiyoruz." dedi.

Kovid-19 aşısı

Fahrettin Koca, "Hayvan çalışmaları devam ediyor. Sürecin başarılı seyrettiğini söyleyebilirim. Eylül-ekimde klinik çalışmalara geçebiliriz." diye konuştu.

Almanya'nın seyahat uyarısıyla ilgili görüşmeler

Bakan Koca, "Taleplerimiz doğrultusunda  bazı bölgelerimizle ilgili olumlu sonuçlanacağını umuyoruz." dedi.

Kamuda vardiya sistemi

Sağlık Bakanı Koca"Kamuda vardiya sistemine geçmek gibi bir durum şu an gündemimizde yok." diye konuştu. Koca, yoğun bakım doluluk oranına ilişkin "Yoğun bakım yatak sayımız 27 bine ulaştı, 1172 hasta yoğun bakımda. Herhangi bir sorun olmadığını söyleyebilirim." dedi.

Favipiravir ilacı

Bakan Koca, "Türkiye'de imalatı için 4 firma tarafından müracat edildi. 1-2 gün içerisinde ruhsat süreçleri bitmiş olacak. Artık bu ilacı hem uluslararası boyutuyla satabilecek hem de kendi hastamıza yoğun olarak kullandığımız bu ilacı 4 firmayla gerçekleştirmiş olacağız. dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Özellikle sağlık üzerinden politika yapmak hiçbir siyasetçiye şifa olmaz. Önerilerimizi yapıcı yapalım, mücadelemiz koronavirüsle olsun." ifadesini kullandı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
COVID-19 tedavisinde yeni umut
COVID-19 tedavisinde yeni umut
Başkan Özcan açıkladı: Çiğli'de vaka sayısı çok yüksek
Başkan Özcan açıkladı: Çiğli'de vaka sayısı çok yüksek