BAL’da başarı bir gelenek

BAL’da başarı bir gelenek

1950’li yıllarda yabancı dilde eğitim ihtiyacını karşılamak için kurulan o günün Ege Koleji, bugünün Bornova Anadolu Lisesi, o gün bu gündür başarıyı gelenek haline getirdi. BAL, mezunları her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye’nin en iyi üniversitelerine yerleşti.

22 Eylül 2020 - 10:41

MEVLÜT DAĞDEVİREN - 1950´li yılların başında, İzmirli 50 dolayında tanınmış işadamı, İzmir´de eksikliği hissedilen yabancı dilde eğitim yapan yatılı bir okul için bir arayış içine girmiş; Levanten Edmond Gidaud’un 220 dönümlük çam ağaçları ile kaplı arazisini bağışlaması ve inşaat çalışmalarının ardından 1953 yılında Ege Koleji kurulmuştu.

Okul, Milli Eğitim Bakanlığının Maarif Okulları projesi kapsamında devlete devredilmiş ve 1955 yılında İzmir Koleji olarak ismi değişse de başarısı değişmeden yoluna devam etti. İzmir Koleji ise bu isimle ancak 1975 yılına kadar eğitime devam edebilmiş, bu tarihte ise Maarif Okulları Anadolu Liselerine dönüştürülmüş, İzmir Koleji’nin ismi önce İzmir Anadolu Lisesi olmuş, daha sonra da bugünkü ismi olan Bornova Anadolu Lisesi ismini alarak günümüze geldi.

ÜÇ YABANCI DİLDE EĞİTİM

Kurulduğu 1953 yılından beri ismi ve eğitim konsepti değişse de değişmeyen tek şey başarısıydı. Bugün halen İngilizce, Almanca ve Fransızca yabancı dil eğitimi veren ender Anadolu Liselerinden biri olarak dikkat çeken Bornova Anadolu Lisesi, yani BAL, başarı geleneğini bu yıl da sürdürdü.

ÜNLÜLERİN OKULU

Bu okuldan yetişmiş pek çok bakan, bürokrat, sanatçı, gazeteci, sanayici ve işadamı, bugün ülkelerine hizmet ederken, bugünün öğrencileri ise geleceğin Türkiye’si için iddialı bir eğitimden geçmekteler.

YKS SONUÇLARI GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Bu yıl YKS Türkiye sıralamasında ilk 1000’de 15, ilk 10 binde ise 168 öğrencisi bulunan BAL’ın 51 öğrencisi tıp fakültesi, 134 öğrencisi mühendislik fakültelerini, 14 öğrencisi hukuk, 17 öğrencisi mimarlık, 19 öğrencisi diş hekimliği, 10 öğrencisi psikoloji kazanarak geleneği sürdürdü.

Öğrencilerin yerleştiği üniversitelere baktığımızda ise ODTÜ’ye 32, İTÜ’ye 27, Boğaziçi Üniversitesine 23, İYTE’ye 25, Bilkent’e 8, Yıldız Teknik’e 16, Ege Üniversitesine 11, DEÜ’ye 10, Ekonomi Üniversitesine 16, Hacettepe Üniversitesine de 6 BAL’lı yerleşmiş bulunuyor.

DERSLER EBA’DAN DEĞİL BAL’DAN

Okulun bu başarısı elbette tesadüf değil. Yıllara dayanan bir eğitim disiplini ile oluşan bu başarı geleneği, bugün de kendisini gösteriyor. Pandemi dolayısıyla bir çok okulun öğrencileri derslerini EBA’dan takip ederken, BAL  ilk günden beri öğrencilerine okuldan ve öğretmenlerin kendi evlerinden yaptığı canlı yayınlarla eğitim veriyor. Bir çok okulun canlı yayın imkanlarından dolayı müfredatı sınırlı olarak işlediği bugünlerde BAL’ın öğrencileri günde ortalama 8 saat canlı yayınla ders görüyor ve müfredatın gerisinde kalmıyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aşı olan 10 'ağır hasta' yaşamını yitirdi
Aşı olan 10 'ağır hasta' yaşamını yitirdi
İzmir Kültürpark’ta ceset bulundu
İzmir Kültürpark’ta ceset bulundu