Başkan Arda’dan CHP’li Grup Başkanvekiline çıkış!

Başkan Arda'dan CHP'li Grup Başkanvekiline çıkış!

Gaziemir Belediyesi meclis oturumunda, CHP'li İzel Zenginobuz Derinsu, partisinin grup başkanvekilinin söylemlerine karşı çıktı.  Başkan Halil Arda da partisinin grup başkanvekili ile meclis oturumunda karşı karşıya gelen isimler arasında yer alarak, "Grup Başkanvekilimiz sanırım bizim yaptığımız çalışmaları takip etmiyor" ifadelerini kullandı.

02 Temmuz 2021 - 00:29

Gaziemir Belediyesi Temmuz ayı olağan Meclis oturumu gerçekleştirildi. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda'nın idaresinde gerçekleşti.

BAŞKAN ARDA’DAN TEPKİ

Gündem dışı konuşmalarda söz alan CHP Grup Başkanvekili Ünal Işık, Gaziemir'in uzun yıllardır kanayan yarası haline gelen Sarnıç'taki süreç hakkında açıklamalarda bulundu. Sarnıç'ın tarihsel süreci hakkında uzun bir bilgilendirme yapan Işık konuşmasına Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda'ya teşekkür ile başlarken, açıklamalarının sonunda ise hükümeti hedef alarak "Bugüne kadar hiç kimseden çıt çıkmıyor ve bir adım atılmıyor. Sarnıç ile ilgili kimse kılını kıpırdatmıyor" ifadelerini kullandı.

Işık'ın açıklamalarının ardından söze giren Başkan Arda ise 'Sayın ışığa bende konuşmasından dolayı teşekkür ederim. Ancak Grup Başkanvekilimiz sanırım  bizim yaptığımız çalışmaları takip etmiyor.  Kimse bir şey yapmıyor değil, Gaziemir Belediye Başkanı olarak bizde yaklaşık 2,5 yıldır sorunun takibini yapıyoruz" dedi. Arda'nın sözleri üzerine yeniden söz alan Işık, 'Ben siz anlattığınız için yaptıklarınızı söylemedim. Ben sadece eskiye yönelik söyledim" ifadelerini kullandı.

ÇAĞLARSU'NUN ÖNERİSİ TARTIŞMA YARATTI

Dilek ve temenniler gündem maddesinde, dileyen meclis üyesi birden fazla söz alması ve ikinci konuşma süresi beş dakikayı aşmamak koşulu ile görüşlerini beyan etmesi, konuların tekrara düşmesi halinde ise meclis üyelerinin vereceği yeterlilik önergesi görüşülerek meclis toplantısı bir karara bağlanmasını içeren ve Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu tarafından verilen önerge CHP içinde çatlağa neden oldu.

BURADA ALINACAK BİR KARAR DEĞİL

İlgili önerge Meclis gündemine alınması kabul edilirken, gündem maddeleri içerisinde görüşülen madde  ile ilgili söz alan Başkan Arda, "Belediye Meclisi çalışma yönetmeliğinin 17'nci maddesinde her şey tek tek yazıyor. Dilek ve temenniler gündem dışı konuşmalar girdiği için Meclis Başkanı’nın yetkisinde. Burada da bütün arkadaşlarımıza söz veriyoruz. Burada alınacak bir karar olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

KONUŞMAKTAN KİMSEYE ZARAR GELMEZ

Arda'nın ardından söz alarak açıklamalarda bulunana CHP Grup Başkanvekili Ünal Işık, "Konuşmaktan ve usul ve adaba uygun konuşmadan kimseye zarar gelmez. Bu nedenle ilgili maddenin Hukuk Komisyonu'na sevk edilmesi uygundur diye düşünüyorum" dedi.

BENİM YETKİMLE OLAN BİR KONU

CHP Grup Başkanvekili'nin ardından yeniden söz alan Arda, "Burada zaten kuralı esnetiyoruz. Burada yazılı müracaat deniyor ancak kimsenin yazılı talebi olmamasına rağmen arkadaşlarımıza söz veriyoruz. Burada Meclis yönetmeliği dışında karar almamız mümkün değil. Gündem dışı zaten benim yetkimde olan bir şey. Dolayısıyla burada değişecek bir şey olduğunu ben düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

KRAL ADİLSE KANUNA GEREK YOK

Başkan Arda'nın ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atamaca, "Kral adilse kanuna gerek yoktur, kral adil değilse kanunun hükmü gerek yoktur. Madde sonunda karar değiştirilebilir diyor, neden diretiyorsunuz? Ben söz aldıktan sonra benim hakkımda konuşma oluyor ve yeniden bana söz vermiyorsunuz, bu mu adillik?" diye konuştu

ADİL DAVRANAN BİR BAŞKANIMIZ OLSA BU ÖNERGE OLMAZDI

Gündem maddesi ile ilgili söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu, "Bu konunun Gaziemir gündemine gelmesi hiç hoş değil. Keşke burada hoş sohbetlerle toplantılar yapabilsek ancak bu güne kadar bunları yaşayamadık. Adil davranan bir belediye başkanımız olsa bu önerge olmazdı. 11'nci madde dendi, burada tutanakların okunması diyor ancak ben böyle bir madde görmedim. Farklı farklı burada konuşulanlar tutanakta farklı olarak yazıldığını ben söyledim. Bütçe görüşmelerinden bahsediyoruz 11'nci maddede. Biz bunu hukuk komisyonuna gönderilim arkadaşlarımız araştırma yapsın ve meclisimize gelsin, bizde demokratik biçimde görüşlerimiz açıklayalım" dedi.

HİTLER DİYECEKSİNİZ , SONRA HOŞ SOHBET BEKLEYECEKSİNİZ

Çağlarsu'nun açıklamaları sonrası söz alan Başkan Arda ise, "Burada hoş sohbet etmediğimiz herkes biliyor. Meclis başkanına Hitler diyeceksiniz sonra hoş sohbet diyeceksiniz. Burası sabah kadar konuşulacak yer değil, dilek ve temennilerde meclis başkanı karar veriyor" diye konuştu.

ÖNERGENİN REDDİNİ TALEP EDİYORUZ

Gündem maddesi ile ilgili söz alarak Başkan Arda'ya destek çıkan CHP'li İze Zenginobuz Derinsu partisinin Grup Başkanvekili Ünal Işık'ın önerisine karşı çıkarak, "Tutanaklar bize mail olarak geliyor, hata varsa isteyen bunu iletebilir. Tutanakların okunması zaten  olmuyor, maillere de gönderiyor. Meclis çalışma yönetmeliği açıktır, bu yüzden önergenin reddini talep ediyoruz" dedi.

Açıklamalar sonrası yeniden söz alan Çağlarsu, "Bırakın bana tutanakların gelmesini, mailleri kontrol ettim bana gündem maddesi dahil gönderilmemiştir" diye konuştu.

OY ÇOKLUĞU İLE HUKUK KOMİSYONUNA SEVK EDİLDİ

Meclis üyelerinin görüşlerini belirtmesinin ardından Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ilgili gündem maddesinin oylamasına geçti. Arda, CHP Grup Başkanvekili Ünal Işık'ın 'Hukuk Komisyonu'na gönderilsin' önerisi yerine CHP'li Meclis Üyesi İzel Derinsu Zenginobuz'un 'önerinin reddine' teklifini oylattı. Zenginobuz'un önerisi kabul edilmezken, CHP Grup Başkanvekili Işık'ın Hukuk Komisyonu'na gönderilsin önerisi ise AK Parti , Bağımsız Meclis Üyesi ve CHP'li Meclis üyelerinin oyları sonrası oy çokluğu ile Hukuk Komisyonu'na sevk edildi.

AK PARTİLİ ATMACA'DAN PERSONEL ALIMI ÇIKIŞI: YETERLİ BİLGİYİ ALAMIYORUZ

Başkan Arda'nın açıklamaları sonrası ise Meclis gündemine geçildi. Gaziemir Belediyesi'ne tam zamanlı sözleşmeli ekonomist çalıştırılması maddesi ise Meclis üyelerini onayına sunuldu.  İlgili gündem maddesi hakkında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, "Sürekli mali disiplinden bahsediyoruz ancak sürekli personel alıyoruz. Bu sözleşmeli personel alımlarının hangi gerekçe ile hangi konumda yapıldığı konusunda bilgi alamıyoruz. Bize gelen bilgiler ışığında, belediyleler arasında meclis üyelerin başkanlarının yakınlarının karşılıklı olarak görevlendirildiği konusunda duyum var. Biz bu konuda yeterli bir bilgi alamıyoruz. Açıklayıcı bir bilgi verirseniz ona göre oy kullanacağız" diye konuştu.

BELEDİYE PARASI ÇARÇUR EDİLMEMELİ

Milliyetçi Hareket Partisi adına söz alarak konuşan MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin, "Birçok personel var ancak bir iş verilmiyor. BU personeller değerlendirilemez mi?. Sadece bizim belediyemiz değil diğer belediyelerde de aynı sorun mevcut. Belediyenin parası boş yere çarçur edilmemeli" dedi.

EŞ DOST ALINDIĞI İZLENİMİ VAR

Şahin'in ardından söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu, "Bu konu hakkında geçmişte de gündeme geldi. Liyakate göre değil eşe dosta göre Gaziemir Belediyesine personel alındığı izlenimi var. Birçok kişinin iş verilmeden sabah gelip aksam gidildiğini biliyorum. Eleman alım konusunda mevcut arkadaşlarımızın değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

İddialara yanıt veren Başkan Arda, "Gaziemir belediyesinin kaynakları çarçur edilmiyor, bir kuruşun hesabı yapılıyor bunun için kamu borçları haricinde belediyenin kimseye borcu yok. 20 kişi alınmıyor, sözleşmesi yenilenmeyen biri yeni açılan bir kadroya atanıyor. Belediyeye alınan herkes liyakatle alınıyor ve canla başla çalışıyor" dedi.

Açıklarların ardından oylamaya geçilen ilgili gündem maddesi Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu'nun çekimser oyu sonrası oy çokluğu ile kabul edildi.

GAZİEMİR'İN MEZARLIK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR…

Gündem ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, "Bugün 1 Temmuz hayata yeni bir başlangıç gibi algılıyorum. İnşallah kötü günlerin son bulduğu döneme başlıyoruz. Çok zor günlerden geçti bütün toplum. Yakınlarımız hayatını kaybedenler oldu, inşallah hepsi son bulur, bütün yasakların kalktığı, özgürce yaşadığımız bir dönemin başlangıcı olur. Bizde Gaziemir Meclisi olarak haziran ayı itibari ile birçok etkinlikleri başladık. Bu süreçte park habitatı dediğimiz bir yaşam biçimi oluştu. Özellikle çocuklar çok sıkıldı, böyle olunca bizde çocuk tiyatrolarını çok önem verdik. Mahallelere çocuk tiyatroları koyarak çokçukları eğlendirmek için her şeyi yapıyoruz. Temmuz ayı bizim için çok önemli olacak. Gaziemir'in hepimizin bildiği gibi bir mezarlık sorunu var. Orman Bölge Müdürlüğünden 64 dönümlük bir tahsis verildi, bunun için ön izinler alındı, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından tahsis edilecek arsa ile mezarlık sorunu bitecektir diye düşünüyoruz. Bugün Sarnıç, özellikle Fatih bölgesinden haziran arazisi üzerine yaptığı konutları satın almak için yaptıklar başvurularda bulunuldu. Vatandaşlarımızın borçları var. Kamuya ,belediyeye olan borçlar var. Bunalar ilgili çıkartılmış 7366 sayılı kanun var.  Aralık ayında bir yaşa çıkmıştı ancak Haziran ayında yine bir yasa çıkmıştı. Belediyemize borcu olan vatandaşların bu yasadan faydalanmasını istiyoruz" dedi.

MECLİSTE 'GÜZELBAHÇE' GERİLİMİ

Gündem dışı konuşmalarda Tahir Türkbay'ın AK Parti ve MHP'li sıralarına yönelik, "Çıkın sokağa çarşıya, görün insanların durumunu ama çıkamazsınız" söylemleri sonrası AK Partili Ali Gönen "Neden çıkamayalım diyerek Türkbay'a tepki gösterirken, konuşmasına devam eden CHP'li Türkbay, "Siz bilmezsiniz Güzelbahçelisiniz" ifadelerini kullandı.  Türkbay'ın söylemleri sonrası Mecliste sinirler gerilirken, yeniden söze giren AK Partili Gönen "Size ne! Evet Güzelbahçe de oturuyorum ne olmuş? Ayıptır ya" diye konuştu. Tartışmanın büyümesi sonrası söze gire Başkan Arda ise 'Lütfen sakin olun. Ali bey lütfen konuşmayı bölmeyin isterseniz size söz veririm' diyerek tartışmayı yumuşatmaya çalıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk edemez!
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk...
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı