Başkan Arda YABO projesini anlatı: ’Yol ve yön gösterici olmak...

Başkan Arda YABO projesini anlatı: 'Yol ve yön gösterici olmak istiyoruz'

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, yurtdışı akademik burs ve eğitim olanakları hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti verilen YABO projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Arda, “Bizim buradaki amacımız, kendi kaynaklarımızı kullanamadan, yurt dışındaki ülkelerin sağladığı karşılıksız burs ve eğitim imkanlarıyla gençlerimizi birleştirmek” dedi.

05 Eylül 2019 - 13:44 - Güncelleme: 05 Eylül 2019 - 15:09

Çiğdem CANPOLAT - Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, yurtdışı akademik burs ve eğitim olanakları hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti projesi olan YABO projesi hakkında bilgi vermek adına bir toplantı düzenledi. Toplantıda Başkan Arda, yurt dışında, lisans, lisansüstü, doktora ve yabancı dil programlarına burslu katılmak isteyen adaylara, başvuru sürecinde Gaziemir Belediyesi’nin rehber olduğu, Türkiye’de ilk ve tek kamusal hizmet olan YABO projesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.


“BİR KIVILCIM OLARAK GİDİP, ALEV OLARAK GERİ DÖNÜN”

YABO projesinin kendi projesi olduğunu dile getiren Başkan Arda, “Yurt dışında inanılmaz derecede karşılıksız burslar var. Bu burslardan üniversitedeki öğretmenlerin dahi haberi yok. Ben her gördüğümde ‘Niye diğer çocukların haberi yok’ diye söylenirdim. O dönemde belediye başkanı olma gibi bir hayalimde yoktu. Ama şimdi bu göreve geldikten sonra gençlere Cumhuriyet’in ilk yıllarında nasıl Mustafa Kemal Atatürk Avrupa’ya eğitim için gençlerimizi gönderip, “Bir kıvılcım olarak gidip, alev olarak geri dönün” dediyse bizde o yolda yürüyeceğiz. Bizimde buradaki amacımız kendi kaynaklarımızı kullanamadan yurt dışındaki ülkelerin sağladığı karşılıksız burs ve eğitim imkanlarıyla gençlerimizi birleştirmek. Partimiz derman belediyeciliği ismini kullandı. Broşürlerime ben bu terimin yanına pusula belediyeciliğini de ekledim. Yol ve yön gösterici olmak istiyoruz” dedi.


“10 EYLÜL’DE DE PROJENİN LANSMANINI YAPACAĞIZ”

YABO projesinin ete kemiğe büründüğünü söyleyen Arda, “Partimizin Afyon’da gerçekleşen çalıştayında projenin sunumunu yaptım. Genel Başkanımızla da görüştüm. Orada da sunumumu yaptım. 10 Eylül’de de projeinn lansmanını yapacağız. Öncelikle Almanya’dan başlayan serüven İngiltere, İtalya, Kanada, İskandinav ülkeleri, Çin, Japonya olarak devam edecek. Belediyemize bir yurt dışı ofisi kurduk. Ofiste, 3 tane doktora yapan eleman çalışıyor” ifadelerini kullandı.


“ÖĞRENCİLERİMİZİ BİLGİ VERİP GÖNDERMİYORUZ”

YABO ile ilgili gençler adına yaptıklarından bahseden Arda, “Karşılıksız bursları araştırıyoruz. Gençlere birer saatlik randevu veriyoruz. Buraya gelerek hayallerini anlatıyorlar. Bizde geçlere, o hayalleriyle yurt dışındaki eğitim olanakları, burslar ve bunlardan nasıl yararlanabileceklerini anlatıyoruz. Ama buradaki en önemli şey öğrencilerimizi bilgi verip göndermiyoruz. Onların bilgilerini alıyoruz, gerekli yerlere gönderiyoruz. Birebir araştırma yapıp, daha sonra davet ediyoruz. Onların müracaatlarını da biz yapıyoruz. Biz karşılıksız danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bir sonraki aşamamız ise konaklama, onu da halledeceğiz” dedi.


“YABO’NUN İLERİDE KULÜP OLACAĞINI HAYALİNİ KURUYORUM”

Çok büyük hayaller kurduğunu söyleyen Başkan Arda, “Elinden tuttuğumuz bir genç neden Aziz Sancar gibi olmasın, neden bir hastalığa çare bulmasın. YABO’nun ileride kulüp olacağını hayalini kuruyorum. YABO olarak elinden tuttuğumuz gençlerin ileride bu projeye destek olmalarını istiyorum. Ve hepsinden de Gaziemir için gönüllü çalışmalar bekliyorum. Kültür ve spor alanında da inanılmaz burslar var. Geçenlerde bu tür burslarla trompetçi bir çocuğumuzu Almanya’ya gönderdik. Yaza geldiğinde meydanda Gaziemirlilere bir konser verdirteceğim. Proje, partimizi de çok heyecanlandırdı. Türkiye’de örneği olamayan bir proje. Aileler ve öğrenciler de bu projeden çok mutlu. İleride daha çok gelişecek” açıklamalarında bulundu.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mustafa Fikri Toy
    10 ay önce
    Aktif ve prodüktif bir çalışma. İleriye taşımak için belediye halk ilişkilerini sürdürülebilinir bir programa katmak gerek. Sn. Bşk.ARDA beyden bunun gibi eylemler bekleyebiliz. Teşekkürler başkanım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zam yarışına fırıncılar da katıldı
Zam yarışına fırıncılar da katıldı
Ayasofya kararına ilk tepki Borsa'dan... Yüzde 2,46 düştü
Ayasofya kararına ilk tepki Borsa'dan... Yüzde 2,46 düştü