Başkan Erişen pazardaki fiyat artışını eleştirdi: “Hoş...

Başkan Erişen pazardaki fiyat artışını eleştirdi: “Hoş olmadı”

İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, genelge kapsamında pazarlarda yumurta, peynir ve zeytin satışının olmamasını ve ürün fiyatlarının pahalılığını değerlendirdi. Erişen, “Pazarların açılacağı açıklanınca, fiyatları arttırdılar. Artırınca biz de mecburi aldığımız duruma göre sattık. Ama hiç hoş olduğunu söyleyemiyorum” dedi.

10 Mayıs 2021 - 16:00
Reklam

ÖNCÜŞEHİR - İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine "Pazar Yerleri" konulu genelge gönderdi. Genelgede, tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerlerinin açık olacağı belirtildi.

Öte yandan açıklanan genelgeyle pazarlarda sadece yaş sebze ve meyve üzerine satışları olurken; bakliyat, zeytin, peynir, yumurta ve tuhafiye gibi satışlar gerçekleşmedi.

 İzmir’de açılan bazı pazarlarda sosyal mesafe unutulurken, yumurta, zeytin ve peynir satışları ise gerginlik yarattı.

Konu hakkında Gazetemiz Öncüşehir’e açıklamalarda bulunan, İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, “Bazı ilçeler bu açtırdı bu tezgahları, bazı ilçelerde açtırmadı. Böylesi de paramparça oldu. Hoş bir şey olmadı daha doğrusu. Keşke satsaydılar. Yani bunlar da temel gıda maddesiydi. Doktorlar sağlık için yumurta tüketin diyorlar ama pazarlarda yumurta satışı yasaklanıyor. Ben anlamadım bu durumu” ifadelerini kullandı.

“KEŞKE BÖYLE OLMASAYDI…”

Yumurta, peynir ve zeytin satışının genelgede yer almadığını belirten Başkan Erişen, “Bazı belediyeler bu tezgahları açtırmadı, bazı ilçeler ise bu konuyu göz ardı etti. Çiğli ve Ödemiş satıldı mesela. Bazıları açıp bazıları açmayınca bir mağduriyet doğru, eşitsizlik oldu. Keşke böyle olmasaydı… Yumurta elde ancak 15 gün durabilir. Sonrasında hepsi çöpe gidecek. Bizde buna katılmadığımızı söyledik. Bu uygulama yanlıştır” şeklinde konuştu.

“DOKTORLAR SAĞLIK İÇİN YUMURTA TÜKETİN DİYORLAR AMA…”

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile yapılan toplantıdan bahseden Erişen, “Sayın Vali, Tarım İl Müdürü, Büyükşehir’den sağlıkçılar, Emniyet, Jandarma, esnaf odaları birliği ve Pazarcılar Odası olarak hepimiz bir toplantı yaptık. Bizlere, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgenin dışına çıkamayacaklarını söylediler. Durum böyle olunca da bazı ilçeler bu açtırdı bu tezgahları, bazı ilçelerde açtırmadı. Böylesi de paramparça oldu. Hoş bir şey olmadı daha doğrusu. Keşke satsaydılar. Yani bunlar da temel gıda maddesiydi. Doktorlar sağlık için yumurta tüketin diyorlar ama pazarlarda yumurta satışı yasaklanıyor. Ben anlamadım bu durumu” dedi.

“NE OLUR NE OLMAZ DİYE DÜŞÜNDÜK VE AZ MAL ALIMI YAPTIK”

Pazarda açılan tezgahların yeterli olmadığını dile getiren Başkan Hamdin Erişen, “Pazarlarda yoğunluk yaşandı, kabul ediyoruz. Hem vatandaşımız, hem esnafımız mağduriyet yaşadı. Esnafımız elde kalır korkusundan malını az aldı. Onu da belirtmek isterim. Çünkü bizler ne olur ne olmaz diye düşündük ve az mal alımı yaptık. Pazarda fiyatlar da yüksekti. Ama neden yüksek? Bir gün önce esnafın biri Antalya’da malımı 50 kuruşa satamıyorum” dedi. Kimi domates döktü, kimi biber döktü, kimi ise salatalık döktü. Biz de buna sevindik. Dedik ki, “bu malları dökmeden vatandaşa iletebilirsek hem biz mutlu oluruz mal elimizde kalmaz, hem da vatandaş ucuza yer.” Ama ertesi gün pazarların açılacağı açıklanınca, fiyatları arttırdılar. Artırınca biz de mecburi aldığımız duruma göre sattık. Ama hiç hoş olduğunu söyleyemiyorum. İnşallah bu hafta böyle bir şey olmaz ve hepsini açarız. Zeytini, peyniri, yumurtası hepsi keşke çarşambaya denk getirseler de böyle bir sıkışıklık olmasa. Çünkü vatandaş bayramda evde kalıp, bayramın üçüncü günü ben tahmin ediyorum ki mal bulmakta zorlanacak. Arife günü açılırsak daha iyi olacak” diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de 15 yaşındaki çocuk, kendisini ikaz eden polisi bıçakladı
İzmir’de 15 yaşındaki çocuk, kendisini ikaz eden polisi...
İzmir’de park kavgası: 1’i ağır, 2 yaralı
İzmir’de park kavgası: 1’i ağır, 2 yaralı